Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

У Львові представлять концерт «Моцарти і Сальєрі»

10 березня, 2016 - 10:32

Проект відбудеться у рамках святкування 260-річчя від дня народження геніального австрійського композитора, представника класицизму Вольфганга Амадея Моцарта (1756 – 1791).

Авторський концерт на вшанування композитора, визнаного науковцями одним із найгеніальніших музикантів в історії людства, підготував Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова» і представить його у Концертному залі ім. Станіслава Людкевича Львівської філармонії 17 березня.

 «Програма «Моцарти і Сальєрі» поєднує епоху Вольфганга Амадея Моцарта як сучасника Антоніо Сальєрі, і львівського Моцарта – Франца Ксавера як учня Антоніо Сальєрі, – розповідають у філармонії. – Чи не вперше у Львові прозвучить Концертна симфонія для флейти, кларнета, валторни і фагота у виконанні провідних викладачів кафедри духових інструментів музичної академії – Андрія Карпяка (флейта), Василя Борецького (кларнет), Володимира Старка (фагот) та Назара Базіва (валторна). А у виконанні доктора мистецтвознавства, завідувача кафедри духових інструментів Андрія Карпяка вперше у Львові буде виконано Рондо для флейти Франца Ксавера Моцарта. Твір аранжував заслужений артист України Володимир Дуда. Цікавим буде поєднання цих творів із Венеціанською симфонією Ре мажор та Концертом для гобоя і флейти Антоніо Сальєрі».

«Інтрига щодо конфлікту між Моцартом і Сальєрі існує упродовж століть і постійно привертає увагу дослідників, – говорить народний артист України, керівник і головний диригент оркестру «Віртуози Львова» Сергій Бурко. – Нещодавно у Празькій бібліотеці віднайдено твір, який спільно написали Моцарт та Сальєрі. Чи існував насправді конфлікт, іншими словами, чи Сальєрі мав чорну заздрість до Моцарта, до його геніальності, – невідомо. Як придворний композитор, Сальєрі мав на той час високий статус, з його думкою рахувалися. Сальєрі був старший від Моцарта на шість років і пережив Вольфганга Амадея Моцарта на 34 роки. Був учителем сина Вольфганга – Франца Ксавера».

Поєднання в одному концерті творів композиторів, абсолютно різних за стилем,  внутрішнім змістом й обдаруванням, творчість яких знайшла в історії світової музичної культури своє достойне місце – є надзвичайно пізнавальним, вважає Сергій Бурко. Музика Сальєрі зараз виконується нечасто, а свого часу він був законодавцем моди у Відні, працював у всіх жанрах: написав багато монументальних творів, зокрема «Реквієм», чимало інструментальної і хорової музики. В ту епоху було популярним все, що стосувалося Італії. То ж не дивно, що Вольфганг Амадей Моцарт навчався в Італії, у знаменитій Болонській академії – у відомого композитора Падре Мартіні. Моцарт-син навчався в італійця Антоніо Сальєрі і справді отримав чудову освіту з перших рук знаного та авторитетного композитора.

«Час розставляє все на свої місця, – зазначає керівник «Віртуозів Львова». –Талант, обдарованість Моцарта пройшли крізь всі століття, він – геніальний мелодист. І в цьому, напевно, одна з основних переваг Моцарта над Сальєрі. І Вічністю…»

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ