Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

На Берлінському кінофестивалі відбулась прем’єра фільму про Голодомор

11 лютого, 2019 - 12:47
Фото: berlinale.de

На Берлінському кінофестивалі відбулася прем’єра фільму польської режисерки Аґнешки Холланд «Містер Джонс».

У виробництві фільму «Містер Джонс» брали участь Польща, Україна та інші країни. Він присвячений пам’яті мільйонів жертв Голодомору.

Наша газета багато уваги присвячує цій темі, і саме консультант англомовного тижневика The Day і багаторічний автор «Дня» Джеймс Мейс свого часу першим докладно розповів українцям про Гарета Джонса, журналіста, завдяки якому світ дізнався правду про Голодомор в Україні , зокрема у матеріалі "Повість про двох журналістів".

Гарет Джонс (1905 — 1935) насмілився сказати правду про жахливу трагедію, яку організував та впровадив в Україні Кремль весною 1933 року та поплатився життям за свою сміливість. Але той, хто, навпаки, заперечував факт геноциду українського народу, - Уолтер Дюранті, - зрештою отримав Пулітцерівську премію 1932 року. Він дописував до NYT  (США) репортажі з Радянського Союзу, які, як він сам визнавав, «відображали офіційні погляди Радянського уряду».

Через 70 років Україно-Канадська асоціація громадянських свобод і Всесвітній конгрес українців за підтримки інших провідних організацій української діаспори організували кампанію, щоб переглянути присудження Уолтеру Дюранті Пулітцерівської премії з метою її анулювання. Газета «День» приєдналася до цієї кампанії. 16 липня 2003 року «День» опублікував статтю професора Джеймса МЕЙСА, який розповідає про ганебну історію Дюранті, котрий ввів в оману весь світ стосовно подій 1932—1933 років в Україні. «День» також надіслав відповідного листа до Пулітцерівського комітету. Проте у 2003 році Пулітцерівський комітет оголосив своє рішення не відкликати премію.

Про Джеймса Мейса, Великого Українця, уродженця Оклахоми, який присвятив своє життя дослідженню Голодомору та іншим злочинам більшовицького режиму читайте у матеріалах «Дня»:"Джеймс МЕЙС: пам'ятати і вивчати", "Джеймс Мейс і «День» як стимули для пошуку", Роман Ревкнів, «Анулюйте Пулітцерівську премію Дюранті», "День і вічність Джеймса Мейса".

Дещицю його творчої спадщини останнього періоду життя, яку об’єднує тема Голодомору в Україні 1932 — 1933 рр. як геноциду українського народу видано у серії «Підривна література». Джеймс Мейс.

Видатна європейська режисерка Агнешка Холланд у ексклюзивному інтерв`ю «Дню» під час Одеського фестивалю 2017 року (де вона отримала почесного «Золотого дюка» за внесок у кіномистецтво), розповідала про свій новий фільм, присвячений Гарету Джонсу.

«Я політично активна людина, мій світогляд не дозволяє мені просто жити своїм життям — а намагатися змінити світ, помалу, крок за кроком», - сказала Агнешка Холланд у відповідь на питання щодо причин, через які режисерка взялась за цей проект.

«Коли  прочитала сценарій Андреа Халупи,  одразу ж відчула, що сам сценарій подає цю історію як дуже актуальну сьогодні і що вона має свою художню вартість, оцю таємницю, щось неочевидне. Створення цього фільму буде для мене справжнім стрибком. Наче як подорож, розумієте? У минуле, а також у сьогодення й у майбутнє», - розповідала  «Дню» пані Агнешка на етапі, коли було важко сказати, як буде реалізовано майбутній сценарій.

Вона висловила очікування, що «фільм вийде багатошаровим і складним: стане вираженням деяких особистих страхів та надій, але й матиме погляд, зрозумілий для аудиторії, — про те, що залишається важливим до сьогодні» і назвала сценарій художнім викликом.

Читайте розмову з Агнешкою Холланд у ексклюзивному матеріалі "Дня" "Iсторія – це спосіб думати про майбутнє".

Як вже писав "День", історичний трилер “Гарет Джонс” став переможцем 10-го конкурсного відбору кінопроектів у категорії “тематичні ігрові фільми” (до 85-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні). Таким чином, фільм знімався з лютого 2018 року на кошти України, Польщі, Шотландії, Німеччини й Бельгії. Правами на світовий прокат картини володіє компанія West End Films, яка, зокрема, займалася дистрибуцією робіт Вуді Аллена.

Загальний бюджет стрічки спільного виробництва України (Kinorob), Польщі (Film Produkcja) та Великобританії (Crab Apple Film) становить близько 10 млн. доларів (262,2 млн. грн.), з них майже 26 мільйонів гривень виділяє Держкіно України.

Головну роль у художньому фільмі про валійського журналіста, який першим на Заході розповів про Голодомор в Україні зіграв відомий актор Джек Рейнор. Про це читайте матеріал "Дня" "Нове втілення для Гарета Джонса".

Зазначимо, Берлінський фестиваль серед усіх інших кінофорумів вирізняється підкресленим глобалізмом і потужною аурою громадської активності. Дуже часто прем’єри тут стають не стільки кінематографічними, скільки суспільними подіями. А режисерка Агнешка Холланд два роки тому здобула на Берлінале приз Альфреда Бауера за мистецькі інновації. Більше про це - в матеріалі "Дня" "Тихі історії Берлінале".

Взагалі цьогорічний 69-й Берлінський кінофестиваль Берлінале в певному сенсі є епохальним. Цьогоріч у основному конкурсі, який судитиме журі під головуванням французької зірки Жульєтт БІНОШ — 17 фільмів, сім із яких знято жінками; ще шість картин — поза конкурсом. Про найпомітніші роботи 69-го Берлінале читайте матеріал "Дня" "Від піраній до Гарета Джонса".

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ