Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Тривалість нептуніанскіх діб вирахували з рекордною точністю

1 липня, 2011 - 13:03

Астроном Ерік Каркошка з університету Арізони зумів найбільш точно (з точністю до декількох секунд) на справжній момент визначити тривалість нептуніанскої доби - виявилося, що газовий гігант робить один оберт навколо своєї осі за 15 годин 57 хвилин і 59 секунд. Стаття вченого з'явилася в журналі Icarus, а її короткий виклад приводиться в прес-релізі на сайті університету.

З чотирьох газових гігантів Сонячної системи - Юпітера, Сатурна, Нептуна і Урана - власне обертання добре вивчено тільки у перших двох. Наприклад, тривалість юпітеріанської доби була точно порахована по періодичному радіосигналу, який пов'язаний з магнітним полем, створюваним обертанням внутрішньої частини планети. У свою чергу про Сатурн вчені багато дізналися після того, як на його орбіті почав працювати зонд "Кассіні".

Жоден із зазначених способів не підходить для вивчення Нептуна - радіосигнал з цієї планети до Землі не добирається через сонячний вітер і перешкоди, що створюються іншими планетами, а космічного апарату для вивчення газового гіганта поки немає навіть в планах. Щоб порахувати швидкість обертання планети Каркошка звернувся до фотографій Нептуна, які отримав телескопом "Хаббл".

На знімках астроному вдалося виявити атмосферні особливості, зокрема вихор в північній півкулі, що є, судячи з усього, величезний ураган (як, наприклад, червона пляма на Юпітері), а також вихрове утворення навколо південного полюса, схоже на відомий сатурніанский шестикутник.

Вченому також вдалося встановити, що Нептун обертається швидше, ніж вважалося раніше. Це допоможе, на думку Каркошкі, пролити світло на питання розподілу маси всередині газового гіганта.

Джерело: BBC

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ