Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

У Дніпропетровську відкрито найбільший у світі єврейський центр "Менора"

17 жовтня, 2012 - 20:16

У Дніпропетровську в урочистій обстановці відкритий найбільший в світі єврейський центр «Менора», який місцева хасидська громада створювала майже десятиліття.

На презентацію центру прибули сотні важливих гостей. Серед них - головний рабин Ізраїлю Шломо Амар, міністр інформації та діаспори Ізраїлю Юлій Едельштейн, посол Ізраїлю в Україні Реувен Дін Ель, головний рабин Росії Берл Лазар, президент Федерації єврейських громад СНД Леві Леваєв. Крім того, представники дипломатичного корпусу Ізраїлю, США, Великобританії, Німеччини, Швеції, Швейцарії, духовні лідери та почесні гості з багатьох міст і країн світу.

Вже під вечір на головному вході в «Менору» була перерізана червона стрічка і відкрито мармурову дошку з зазначенням, що єврейський центр побудований завдяки його спонсорам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову - підприємцям, які входять до числа найбагатших людей України.

До відкриття єврейського центру дожили не всі його творці. Під час урочистої церемонії в будівлі «Менори» відкрили ще одну меморіальну дошку - в пам'ять про вбитого навесні нинішнього року автора ідеї будівництва, підприємця Геннадія Аксельрода. Правоохоронні органи Дніпропетровська досі без особливого успіху шукають кілера і замовників цього резонансного злочину.

Єврейський центр «Менора» за своїми масштабами величезний - він став найбільшою спорудою Дніпропетровська, «затьмаривши» будівлю колишнього Міністерства чорної металургії УРСР, розташоване на центральній площі міста. «Менора» знаходиться в єдиному комплексі з центральною синагогою Дніпропетровська «Золота Роза», відновленою ще в часи президентства Л.Кучми. Тут же, в історичному єврейському кварталі міста, знаходяться чотириповерховий общинний центр і міква «Хая Рифка».

Новий центр складається з семи веж, які символічно являють собою подобу храмового семисвічника. Це свого роду невелике місто в місті, тут можна зробити покупки, посидіти в ресторані або кафе, відвідати банк і турагентства, зняти готельний номер і зіграти весілля, побувати в сучасному концертному залі.

Урочистості з приводу відкриття «Менори» триватимуть у Дніпропетровську близько тижня.

Особливе місце на трьох поверхах «Менори» займає Музей «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні». Промову на його презентації виголосив Надзвичайний і Повноважний посол ФРН Крістоф Вайль, який говорив про історичну пам'ять.

Як розповів журналістам директор музею, керівник дослідницького центру «Ткума» Ігор Щупак, це найбільший на пострадянському просторі меморіальний комплекс, присвячений Голокосту. Загальна площа експозиції, розташованої в чотирьох основних залах, становить близько 3 тис. кв. метрів. Перший зал присвячений традиціям іудаїзму, а також особливостям життя євреїв у містах і містечках. Найбільший зал розповідає про події Голокосту. За ним слідує «Зал пам'яті - зал імен». Біля виходу з музею відвідувачі зможуть побачити інсталяцію «Розлом світу», що нагадує про катастрофу цивілізації після приходу до влади нацистів.

Цікаво, що частина експозиції присвячена відношенню до єврейського питання Організації українських націоналістів, а також перебуванню євреїв в лавах Української повстанської армії. Чималий інтерес людей, присутніх на відкритті, викликала інформація про те, що один з керівників ОУН на Дніпропетровщині Федір Вовк рятував під час нацистської окупації євреїв, а після війни був визнаний Центром «Яд Вашем» у Єрусалимі «праведником світу».

Джерело: День

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Новини партнерів

Loading...