У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Вчені показали, як мозок людини замінює власну пам'ять "фактами", нав'язаними громадською групою

7 липня, 2011 - 11:05

Група ізраїльських дослідників з інституту імені Вейцмана провела цікаве дослідження, результати якого опубліковані у науковому журналі Science, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на веб-версію престижного видання. Вчені показали, як людський мозок створює помилкові спогади, замінюючи власну пам'ять "фактами", нав'язаними громадською групою.

Дослідникам вдалося навіть наочно побачити, як відбувається ця особлива робота по заміні власних спогадів помилковими, за допомогою магніторезонансної томографії мозку. Таким чином, виявлений фізіологічний механізм деформації пам'яті під дією громадського тиску.

У дослідженні взяли участь 30 добровольців, поділених на групи по п'ять чоловік. На початку дослідження всім піддослідним показали документальний фільм про роботу іміграційної поліції (як говорять дослідники, тема не мала значення, фільм вибрали за його реалістичність і велику кількість яскравих деталей). Через п'ять днів кожному піддослідному запропонували відповісти на 400 питань щодо змісту фільму, відзначаючи міру своєї впевненості у точності кожної відповіді (від 0 - "відповів навмання" до 100 - "повністю впевнений").

Потім дослідники відібрали для кожного піддослідного 80 питань, на які він відповів правильно і з високою мірою впевненості. Відповіді на ці питання відображали реальну інформацію, що відклалася у пам'яті кожного глядача. Отримавши цю базу даних, дослідники перейшли до основної частини експерименту: кожному піддослідному запропонували відповісти на ті самі 80 питань, одночасно бачачи, як "відповідають" інші члени групи. "Відповіді інших" були помилковими - їх зазделегідь підготували самі дослідники.

З'ясувалося, що піддослідні під тиском "громадської думки" змінили свої первинні версії, підігнавши їх під "відповіді інших": в середньому на 70 з 80 питань вони тепер дали неправильні відповіді. Оскільки учасники проходили тест, знаходячись всередині апарату MRI, дослідники бачили, які зони мозку активуються при заміні власних спогадів помилковими, нав'язаними ззовні.

Цей результат ще не містив у собі нічого нового - він лише підтвердив дані досліджень, що проводилися ще у п'ятдесяті роки. Однак наступний етап експерименту дав вже нові - і вкрай цікаві - результати.

Через кілька днів піддослідним запропонували відповісти на ті самі 80 питань ще раз. Цього разу їм теж демонстрували інші відповіді - але зазделегідь попередили, що ці відповіді мають довільний характер, їх вибрала комп'ютерна програма. У результаті виявилося, що на 40% питань респонденти дали ті самі невірні відповіді, які були нав'язані їм помилковою "колективною пам'яттю". Помилкові "спогади" закріпилися у мозку як правдиві.

Магніторезонансне сканування мозку показало, що в ситуації конфлікту власної пам'яті та помилкової "пам'яті групи" активуються одночасно дві ключові зони мозку: відповідальний за пам'ять гіппокамп і мигдалевидне тіло (амігдала), пов'язане з емоційними реакціями. Коли люди під тиском суспільства змінюють свою поведінку, активність реєструється тільки в амігдалі; "включення" гіппокампа, мабуть, є ознакою взаємодії пам'яті з емоційною відповіддю на зовнішній тиск.

Джерело: Укрінформ

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Новини партнерів

Loading...