Та й що ж то за народ, коли про свою користь не дбає і очевидній небезпеці не запобігає?
Іван Мазепа, український державний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра

Бізнес-асоціації виступають проти прийняття законопроєктів, які створюють схеми для ухиляння від сплати податків

12 серпня, 2020 - 19:00

Легальний та законослухняний бізнес, інтереси якого представляє Українська Рада Бізнесу, занепокоєний перспективою створення нових схем ухиляння від податків. Така можливість міститься у проектах Законів про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України №38531 та №3853-2. Представники УРБ детально проаналізували законопроєкти, узгодили спільну позицію і звернулися до народних депутатів України.

«Реалізація зазначених законопроєктів суттєво погіршить умови роботи законослухняного бізнесу та створить можливості для ухилення від сплати податків для “сірого бізнесу” у значних обсягах», - йдеться у зверненні, оприлюдненому у вівторок. Прийняття законопроєктів також вкрай негативно вплине на конкуренцію на внутрішніх ринках та викличе обґрунтовані занепокоєння у учасників реального сектору економіки, оскільки в документах пропонується скасувати будь-яку фіскалізацію і не пропонується жодних механізмів для контролю на заміну. Таким чином з‘являється можливість створювати потужні “схеми” із заниження виручки та мінімізації податків, наголошують представники бізнесу.

«Законослухняний бізнес підтримує вже проголосовані Верховною Радою запровадження програмних РРО поруч із «класичними», скасування не оптимального штрафу в 1 гривню за невидачу фіскального чеку, підвищення ефективності контролю за дотриманням законодавства через стимулювання покупців вимагати фіскальний чек та можливість передавати чек в електронній формі, що вкрай важливо для інтернет-торгівлі. Зазначені ініціативи забезпечать прозорі та рівні конкурентні умови для всіх учасників ринку та створюватимуть загрози тільки для недобросовісних його учасників.

В той же час ми наголошуємо, що норми Податкового кодексу України, які передбачають фіскалізацію всієї 2 та 3 груп спрощеної системи оподаткування з 2021 року, не є оптимальними, суттєво збільшують корупційні можливості, адміністративне навантаження на малий бізнес, а також прямі і непрямі витрати малого бізнесу, які, відповідно до розрахунків, - будуть більшими, ніж потенційні додаткові надходження. Тому члени УРБ пропонують відкоригувати відповідні норми Податкового кодексу, змінивши фіскалізацію всієї 2 та 3 груп на фіскалізацію виключно ризикових категорій платників всіх груп спрощеної системи оподаткування, зазначених у спільній позиції УРБ», - підкреслюється у зверненні.

Представники бізнес-асоціацій нагадують, що відповідні норми містяться у Меморандумах про співпрацю, підписаних рік тому Коаліцією УРБ із політичними партіями “Слуга народу” та “Голос”: “Запровадження єдиного податкового електронного документа задля контролю ланцюжка постачання ризикових категорій товарів та стимулювання покупця отримувати фіскальний чек при їх покупці.”

«Разом із тим, для ефективного контролю за використанням РРО ризиковими категоріями платників та мінімізації схем необхідно терміново завершити інституційну реформу податкової та митної служби, а також ліквідувати Податкову міліцію та інші економічні підрозділи у правоохоронних органах і створити єдину аналітичну службу по боротьбі з економічними злочинами», - додають автори звернення.

Крім того, автори звернення вбачають безпідставними наведені у пояснювальних записках до законопроєктів № 3853-1 і 3853-2 твердження щодо небезпечності запропонованого механізму “фіскальний кешбек”. Пропонуючи скасувати стимулювання покупця отримувати фіскальний чек при покупці («кешбек»), народні депутати в пояснювальних записках (які є ідентичними) в якості аргументу наводять можливість підробки фіскального чеку для подачі безпідставної скарги та використання таким чином «кешбеку» як антиконкурентного інструменту. «Доступ до кабінету можливий із авторизацією через електронний цифровий підпис, наданий акредитованим центром сертифікації ключів (п.п. 14.1.278, передбачений Законом № 129-IX, ст. 161, передбачена Законом № 128-IX). Також Закон передбачає значний перелік ідентифікуючих даних, які надає скаржник в самій скарзі. Зазначене гарантує 100-відсоткову ідентифікацію скаржника, - - спростовують аргументи нардепів щодо небезпечності фіскального кешбеку учасники Української Ради Бізнесу. -   Крім того, подача безпідставної скарги  буде неможливою без виготовлення та використання підроблених документів (розрахункові, гарантійні, тощо), нібито виданих суб’єктом господарювання. Вказані дії щонайменше утворюватимуть склад злочину, відповідальність за який передбачено ст. 358 та ст. 190 КК України (по різних частинах статей покарання – від 5 до 12 років позбавлення волі).

«За своєю сутністю “кешбек” є високоефективним інструментом таргетування податкових перевірок, який дозволить відійти від практик суцільних перевірок, згубних для бізнесу», - йдеться у заяві УРБ.

Українська Рада Бізнесу закликала Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики повернути проекти №3853-1 та №3853-2 авторам на доопрацювання та зареєструвати і прийняти справді важливий новий проект, на який очікує бізнес, - проект із коригування моделі фіскалізації, розроблений керівництвом Комітету.

Нагадаємо, що українці дуже слабо обізнані про існуючі податки в країні і важливість кожного громадянина в їх формуванні.  Про це свідчать данні опитування проведеного КМІС на замовлення

CASE-Україна.  "Йдеться про тотальну необізнаність населення в податковому плані. 18% респондентів вважають, що, купуючи товар, ми платимо 0% податку - тобто, вони не знають, що в ціну будь-якого товару закладена вартість ПДВ… Тому потрібно проводити просвітницьку роботу, щоб підвищити податкову грамотність населення ", - підкреслив виконавчий директор" CASE-Україна "Дмитро Боярчук.

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ