У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

У Вінниці епатажний художник представив шокуючий проект сучасного мистецтва

13 липня, 2018 - 20:57
Фото надано автором

Відомий вінницький художник, куратор багатьох мистецьких проектів і виставок, голова Лабораторії актуальної творчості Олександр Никитюк вперше за вісім років презентував свою персональну виставку під назвою «Φιλοσοφία». Експозиція відкрилася у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Складається вона з сучасного візуального мистецтва, зокрема живопису, інсталяцій, відео, графіки та колажі, які виготовлені з пір’я, каміння, жіночих суконь та інших матеріал, що здавалося б нереально використати з мистецькою ціллю. Але не для Олександра Никитюка. Його роботи щоразу дивують і дозволяють подивитися на глибоко-філософські речі із сарказмом та іронією.

«Олександра Никитюка знають не лише у Вінниці чи Україні, але й далеко за її межами. Він працює в різних напрямках, жанрах, техніках і матеріалах сучасного мистецтва, серед яких, окрім станкових фор, значне місце займають ленд-арти та мурали. У його багатій подіями творчій біографії персональні виставки нечисленні. Але вони завжди яскраві і пам’ятні, бо дивують і притягують оригінальністю. Тому коли Олександр погодився провести свою виставку у нашому музеї і сказав, що це буде авторський проект, ми вже знали, що це не буде звична живописна експозиція, а нове прочитання глибоких тем», – каже завідувач сектору виставкової роботи музею Тетяна Журунова.

Сам художник каже, що проект «Φιλοσοφία» покликаний стимулювати відвідувачів до мислення, до формування власного незалежного світогляду, вільного та інакшого. Він декларує, що кожен має право на персональний світогляд. А щоб розбудити у глядачів бажання до роздумів і аналізу свого життя, художник поєднав класичне мистецтво з матеріалами, які далекі від естетичного сприйняття. 

«У експозиції можна побачити череп кози, пір’я і навіть муміфікованого щура Ганса, який надихнула мене на створення картини і вона розміщена поруч з його «мавзолеєм». Також в роботах використано багато природних матеріалів, камінців, які виходять за межі картинного простору у простір експозиції. Завдяки цим зоровим образам розкриваються вічні теми – життя і смерті, любові і вічності. По центру зали розміщений арт-об’єкт «Кільцювання часу», який я виготовив у Литві з пір’я, він демонструє, що все рухається по колу – людина народжується, живе, закохується, народжує дітей, виховує їх, помирає і потрапляє у вічність... Ця виставка як заклик до формування своєї філософії, власних світоглядів, чим більше їх буде, тим цікавіше нам стане жити. Ми не мусимо комусь поклонятися і шукати кумирів чи символів. Це пережиток радянщини. Маємо бути вільними, бо коли ми вільні – ми творимо».

Подивитися на оригінальні, дещо шокуючі, але глибоко-філософські роботи Олександра Никитюка вінничани та гості міста матимуть можливість до 12 серпня поточного року. 

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

Новини партнерів

Loading...