Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

Науковці визначили швидкість смерті клітини

13 серпня, 2018 - 15:29
Фото Getty Images

Вперше американські науковці змогли спостерігати за процесом руху "смертельної хвилі" через клітку та визначити швидкість клітинної смерті. Сигнали, які викликають апоптоз - тип самогубства клітин, який також відомий як запрограмована загибель клітин (PCD) рухаються зі швидкістю трьох мікрометрів (0,003 міліметра) на хвилину, пише Science Alert, передає "Новое время".

Подібний процес передачі сигналів називається тригерною хвилею. Він нагадує ефект доміно і є важливим біологічним процесом в житті клітини, який використовується для швидкої і надійної передачі інформації на великі відстані.

У багатоклітинних тварин тригерні хвилі беруть участь в клітинному циклі, коли клітини діляться для створення нових клітин. Вони також зустрічаються в мозку як потенціали дії нейронів. Але вченим вперше вдалося зв'язати ці хвилі з загибеллю клітин.

"Ця робота - ще один приклад того, як природа використовує ці тригерні хвилі - речі, про які більшість біологів ніколи не чули. Це тема, що повторюється в регулюванні клітин. Б'юся об заклад, ми скоро побачимо її в підручниках", - сказав один з авторів роботи, біохімік Джеймс Феррелл зі Стенфордського університету в Каліфорнії.

Науковці з'ясували, що смерть клітини починається з пошкодження однієї з її ділянок, яке призводить до вивільнення хімічної речовини, так званого "сигналу смерті". Ця речовина запускає тригерну хвилю, або ланцюгову реакцію, яка поступово зачіпає інші ділянки клітини, вивільняючи там такі ж сигнали.

Це відкриття допоможе вченим зрозуміти, як змусити ракові клітини вбивати себе або як запобігти загибелі клітин, наприклад, при хворобі Альцгеймера або м'язовій дистрофії. Наступне місце, де команда хоче шукати тригерні хвилі, - це імунна відповідь організму.

Раніше повідомлялося, що фахівці Інституту Макса Планка (Німеччина) секвенували геном аксолотля, личинки мексиканської амбістоми, різновиди земноводних, і визначили в ньому ключові гени, що відповідають за регенерацію кінцівок. Як заявили науковці - тепер у них в руках є карта, яка вказує шлях до відновлення пошкоджених тканин.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: Новое время

Новини партнерів

Loading...