Одна із ознак мистецтва - це його нестримний вплив на розвинений інтелект.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

У львівському храмі рятують фрески XVIII століття

14 липня, 2019 - 14:44
Фото з ФБ-сторінки о. Степана СУСА.

Українсько-польський проект з реставрації унікальних, єдиних у Львові фресок склепіння вівтарної частини Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла розпочався 2015 року. Йдеться про відновлення ілюзіоністичних зображень авторства Франциска Григорія Екштайна з Моравії (Чехії), виконаних у 1738–1740 роках, а відкрили і рятують їх реставратори Львівської та Краківської академій мистецтв. 

На фресках зображені чотири сторони світу, які представляють різні групи людей, що стоять довкола Земної кулі. У храмі розповідають, що ця алегористична ілюстрація пов’язана з основним зображенням, виділеним в окрему раму «Святий Павло – Апостол Народів»,  що засвідчує також напис латинською мовою поруч з фігурою апостола: «Щоб ти ніс моє Ім’я перед народами та царями» (Діяння 9, 15).

Перший етап, під час якого відновлено 360 квадратних метрів площі склепіння храму над святилищем, коштував 3 мільйони гривень.

Тепер настоятель храму о. Степан Сус розповідає про продовження реставраційних робіт. «Понад 1000 м2 фресок роботи Франциска Екштайна 1737–1740 рр. день за днем повертають свій оригінальний вигляд, – йдеться у дописі отця Суса у Фейсбуку. – 22 реставратори під керівництвом Paweł Boliński із Краківської академії мистецтв докладають усіх зусиль, щоб розписи Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла промовляли своєю красою та змістом». 

Роботи триватимуть до 2022 року. За підрахунками експертів, вартість реставраційних робіт становитиме 425 тисяч доларів. За підтримки жертводавців уже майже вдалося зібрати потрібну суму, і ці кошти буде витрачено на встановлення, оренду та обслуговування риштування та частково – на виконання реставраційних робіт. Стінопис головної нави храму включає у себе сцени «Проповідь святого апостола Петра», «Ісус передає ключі апостолу Петру», «Святий апостол Петро серед калік», «Апофеоз святого Ігнатія Лойоли».

Настоятель церкви щиро дякує за фінансову підтримку проекту громаді храму, добрим людям, міністерству культури і народної спадщини Польщі та Малопольському воєводству: «Щире спасибі багатьом жертводавцям, які полюбили мистецтво і вклали свої кошти у відновлення фресок Гарнізонного храму. Особлива вдячність Інституту національної пам`яті республіки Польща та усім фахівцям-реставраторам, які трудяться! Ми з нетерпінням чекаємо на 2022 рік».

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла, відомий як Костел єзуїтів, збудований у стилі раннього бароко на початку XVII ст. Вважається однією з найбільших культових споруд Львова. Освячений і відкритий 6 грудня 2011 року з нагоди 20-ї річниці створення Збройних Сил України.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ