Мова — це форма нашого життя, життя культурного й національного, це форма нашого організовування. Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб…
Іван Огієнко, український вчений, митрополит, політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Вінницький краєзнавчий музей почав встановлювати ефектні вітражі для доповнення експозицій

14 серпня, 2020 - 13:12
Вітраж «Стара Вінниця»

«Лицарі Поділля» – саме так називається новий вітраж, який став розкішним оздобленням інтер’єру козацької зали Вінницького обласного краєзнавчого музею. Спроектований і виконаний він відомим вінницьким художником Леонтієм Назаровичем Гринюком. Усі елементи вітража трансформовані в єдиний стилістичний комплекс і створюють цілісну структуру декоративного твору. Його домінантою став офіційний герб Вінниці 1993 року. Композиція також містить зображення двох історичних гербів України: тризуба – знака княжої держави Володимира Великого (сучасного малого Державного герба України) та герба Війська Запорозького Низового – Козака з мушкетом. Як уточнила заступник директора закладу з наукової роботи Світлана Шароварська, вітраж став дарунком всім вінничанам до Дня Міста, який вінничани відзначатимуть у вересні.

«Ідея створити і розмістити вітраж «Лицарі Поділля» у козацькій залі належить співробітникам музею наукового відділу давньої історії. Розкішне оздоблення виконане у класичній техніці з дотриманням всіх її вимог: скло і розпис пропущено через відпал з температурою 800 градусів, – розповідає Світлана Шароварська. – Вітраж розміщений на вікні, але є частиною експозиції, оскільки, крім колористичного акценту, містить історичний зміст, ідею та концепцію».

Вона додає, що вітраж «Лицарі Поділля» не перший вітраж у експозиційних залах музею. Не так давно Леонтій Гринюк створив художню композицію зі скла за мотивами акварелі польського художника Наполеона Орди 1870-х років. Її розмістили у експозиції історії міста на зламі ХІХ–ХХ століть. «Стара Вінниця» стала справжньою окрасою виставки і вже перетворилася на фотозону для відвідувачів.

«Перший вітраж «Стара Вінниця» просто вразив своєю красою і нас, і відвідувачів. Коли ми тільки планували цю роботу, переглядали ескізи, які, до речі, погоджуються експертною радою, що створена при музеї, то навіть не підозрювали це буде настільки ефектно, – продовжує Світлана. – Художні композиції зі скла ідеально вписують в експозиції. Оскільки музей великий і має сходові марші до залів та службових приміщень, цілком ймовірно, що ми й надалі будемо прикрашати наші вікна таким красивим та змістовним оздобленням».

Довідка «Дня». Вітраж – це декоративна художня композиція на вікнах чи дверях з кольорового скла або з іншого прозорого матеріалу. Найдавніші знахідки плоского кольорового скла датуються археологами ІІ тис. до н. е. Вітраж як мистецтво має доволі довгу історію, що досягло розквіту в добу пізнього середньовіччя. На територію сучасної України європейське мистецтво вітражу прийшло разом з культурою католицької Європи. В історії західноукраїнського мистецтва добре відомо про існування вітражного скла ще за княжих часів – віконні отвори давніх храмів були наповнені кольоровими скляними композиціями. Повернення моди на вітраж розпочалось у ХІХ ст. – разом із переоцінкою середньовічного мистецтва й захопленням неоготикою – та триває досі. І якщо спочатку вітраж використовувався переважно в культових спорудах і палацах вельмож, то в наші дні за допомогою такої своєрідної мозаїки зі скла стали оздоблювати й сучасне житло.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото з Facebook-сторінки музею

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ