Шлях героя — це здійснити силою своєї віри прірву між тим, що людина бажає, і тим, що є реальне.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч

У Львові представили полотна світової слави портретиста Йоганна Баптиста Лампі Старшого

17 травня, 2018 - 14:59
Фото Андрія КУБ'ЯКА

Експозицію відкрили учора, 16 травня, у Палаці Потоцьких.

Цей показ – спільний проект Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького та Одеського музею західного і східного мистецтва. Куратори – Оксана Козинкевич та Ігор-Андрій Жук.

На огляд публіки представлено вісім полотен зі збірки ЛНГМ та три – з Одеси. 

Австрійський художник, італієць за походженням, син художника Матіаса, Йоганн Баптист Лампі Старший (1751, Ромено – 1830, Південний Тіроль) був одним із найбільш затребуваних і високо поцінованих портретистів останньої чверті XVIII–ХІХ століть, художником пануючих дворів та аристократії. Портретів, намальованих Лампі, не злічити. Також він розписував плафони, писав напрестольні образи в церквах та історичні картини. Художній дар розвивав завдяки копіткій праці. «Своїм» митцем Лампі вважали аж чотири країни – Італія, Австрія, Польща та Росія, де він плідно працював.  

«Своїми портретами Лампі створював образ успішних царедворців, що мали за плечима блискучу кар’єру і займали чільне становище при дворі, – говорить директор ЛНГМ Тарас Возняк. – Тому на чільному місці у доробку художника – парадні і напівпарадні портрети. Зокрема, Йосифа II, Франца II, Елізабети фон Вюртемберґ та Катерини ІІ. Лампі особливо вдавалося ефектно поставити натуру і прикрасити її, обличчя замовників самовпевнені та гордовиті – він вмів догодити замовникові. Водночас вміло враховував особливості не завжди блискучої натури, тому портрети були впізнаваними. Звісно, у Лампі відчувається роблена красивість, відстороненість від реалій життя. Але все це разом робить Лампі одним із найкращих майстрів серед портретистів свого часу – часу високого злету абсолютизму».

«Ця виставка портретів роботи Лампі знайомить не лише з творчістю митця, а й з життєписами портретованих – аристократів та шляхтичів, багато з яких відіграли важливу роль в історії нашого краю», – говорить куратор проекту з львівської сторони Оксана Козинкевич.  І додає, що це вже другий спільний захід ЛНГМ із одеситами, які кілька тижнів тому привозили до Львова шість полотен для демонстрації на показі «Венеція. Стан душі».

Парадні та напівпарадні портрети авторства Йоганна Баптиста Лампі встигнуть оглянути всі охочі – виставка у Палаці Потоцьких (вул. Коперника, 15) чинна до 1 липня.

Принагідно Оксана Козинкевич запрошує на відкриття виставки «Венеція найясніша», котре відбудеться завтра, 18 травня, і це спільний проект Львівської галереї мистецтв, котра надає для показу у Києві 14 експонатів, і Національного музею імені Богдана і Варвари Ханенків. У виставкових залах будуть представлені твори різних видів мистецтва XVI – XIX століть, але всі вони створені або у Венеції, або під враженням від неї, і це – портрети та пейзажі, також – графіка, венеційське скло та кераміка, а ще – текстиль та меблі.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
 

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

Новини партнерів

Loading...