Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

"Крим-Україна-Європа": у Львові вшанували 75-річницю депортацію кримських татар

18 травня, 2019 - 17:47
Фото Павло ПАЛАМАРЧУК

Сьогодні, 18 травня, у Львові відбулася низка заходів присвячених 75-річниці геноциду кримськотатарського населення радянською владою. Хвилиною мовчання та реквіємом на площі Ринок вшанували жертв депортації.

Також учасники жалобного віче виконали гімн України та гімн кримськотатарського народу. В руках люди тримали державні прапори та прапори із тамгою. Під час виконання гімнів деякі із людей плакали.

«Дякую за те, що знайшли час прийти і підтримати нас в цю трагічну для мого народу дату. В цей день 75 років тому мій народ вирвали з коренями зі своєї рідної землі, з рідних домівок. Й ті, хто це зробив, надіялися, що цей народ зникне, що від нього нічого не залишиться. Тому ми підтверджуємо, що це було саме геноцидом. І те, хто це зробив, забули про те, що віру в Бога неможливо вирвати з наших сердець. І завдяки цій вірі ми вистояли, вижили і повернулися на Батьківщину. І сьогодні, коли наш народ зазнає чергової трагедії, ми завдяки цій вірі також виживаємо. Як відомо, нашому народові дали 15 хвилин на збори, і наш народ не знав, куди його везуть. Була паніка — діти й жінки плакали, й не знали, що з собою брати. Але наш народ ані на мить не сумнівався, що взяти із собою потрібно наше священне писання — Коран, завдяки якому ми вижили», — сказав Енвер Кучук.

Після віче відбувся тематичний флеш-моб «Крим-Україна-Європа». Присутні символічно поєднали три прапори: український, кримськотатариський і Європейського Союзу. В такий спосіб продемонструвавши, що Крим — це Україна, а Україна — це Європа.

Окрім того, біля Центру туристичної інформації відкрили символічний вуличний знак до пам’ятної дати — напис «площа Ринок, 1» трьома мовами.

«Ми сьогодні з вами всі урочисто відкрили пам’ятну таблицю на будівлі Ратуші, де трьома мовами — українською, англійською і мовою кримських татар названа площа Ринок. Це важливо, щоб ви пам’ятали, що Україна — наш спільний дім. Ми не можемо наперед сказати, що буде завтра, але якщо ми маємо спільну віру, і ми маємо віру, що ми будемо господарями на своїй землі — так воно і буде. Я маю велику мрію — повернутися в Крим. Я обожнюю Крим, тому що Крим — це Україна», — сказав Андрій Садовий, міський голова Львова.

А у вечері в арт-центрі «Дзиґа» відбудеться допрем’єрний показ українського історичного документального фільму «1944». У роботі режисерів Фатіми Осман та Юнуса Паші історію депортації розповідають люди, які безпосередньо її пережили.

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ