Нас послано тільки пророкувати воскресення мертвих і будить сонних. Се наше діло.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Абелівську премію вперше присудили жінці

19 березня, 2019 - 22:51
Andrea Kane/Institute for Advanced Study

Норвезька академія наук оголосила лауреата Абелівської премії 2019 року. Ним вперше стала жінка – американський математик Карен Уленбек.

Премію присуджено їй «за піонерські досягнення в геометричних диференціальних рівняннях в частинних похідних, калібрувальній теорії поля й інтегрованих системах та за фундаментальний вплив її робіт на математичний аналіз, геометрію та математичну фізику», пише сайт N+1.

Абелівську премію часто називають «Нобелівською премією з математики». На відміну від, наприклад, Філдсовської медалі, її вручають щороку з 2003 р. Розмір премії – шість мільйонів.

У 2018 році премію отримав канадський математик Роберт Ленглендс.

«Карен Уленбек отримує Абелівську премію 2019 року за свої фундаментальні роботи з геометричного аналізу і калібрувальної теорії поля, які докорінно змінили математичний ландшафт. Її теорії зробили революцію в нашому розумінні мінімальних поверхонь, наприклад, тих, що утворюють мильні бульбашки, і більш загальних проблем мінімізації високої розмірності», – сказав голова Абелівського комітету Ганс Мюнт-Каас, чиї слова цитує прес-служба.

Уленбек народилася 1942 року, вчилася в університеті штату Мічиган, Нью-Йоркському університеті і Брандейському університеті в штаті Массачусетс. Їй довелося попрацювати в Массачусетському технологічному інституті, Каліфорнійському університеті в Берклі та Університеті штату Іллінойс. Зараз вона працює в Університеті штату Техас в Остіні і в Прінстонському університеті.

Оргкомітет премії відзначає, що Уленбек, окрім іншого, стала другою жінкою в історії після Еммі Нетер, яка виступила з пленарною доповіддю на Міжнародному конгресі математиків в Кіото в 1990 році.

Уленбек активно займається просуванням молодих математиків і виступає за гендерну рівність в математиці і науці в цілому.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ