Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою
Михайло Грушевський, професор історії, організатор української науки, політичний діяч і публіцист

Україна закликала ООН оцінити екологічні збитки на тимчасово окупованих територіях Донбасу

23 лютого, 2021 - 22:27
Фото Reuters

Україна закликає ООН оцінити збитки, заподіяні екології на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, зокрема у зв'язку радіаційним забрудненням ґрунтових вод після припинення відкачки води з шахти "Юнком", в якій у 1979 році був здійснений ядерний вибух.

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Донбас стає потенційним джерелом техногенної та екологічної катастрофи. У 2018 році окупаційна влада припинила відкачування води з шахти Юнком, де радянський уряд провів ядерний вибух. У результаті радіація вже забруднює поверхневі і ґрунтові води. Тому ми закликаємо ООН до активної участі в проведенні оцінки екологічного збитку на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей", - заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця в ході дебатів Генасамблеї ООН у вівторок.

Також Кислиця зазначив, що миротворці ООН можуть зіграти важливу роль у моніторингу відновлення контролю України над своїм державним кордоном.

"Ми абсолютно впевнені в тому, що безпека залишається ключовим елементом деескалації. Поки 400-кілометрова ділянка державного кордону в зоні конфлікту залишається відкритою для вільного потоку російського озброєння і особового складу, ситуація залишатиметься напруженою і крихкою. Суверенний контроль України над своїм державним кордоном повинен бути відновлений, і миротворці ООН, як один із варіантів, можуть зіграти важливу роль в його моніторингу", - зазначив він.

Постпред України наголосив, що Генасамблея ООН не приймає і не прийме російську "мантру" про те, що "справу Криму закрито".

"Вона буде закрита, коли російські війська підуть, як вони вийшли одного лютневого дня з Афганістану", - зазначив він.

Кислиця нагадав, що 20 лютого - день, коли Росія почала тимчасову окупацію Криму; через кілька тижнів вона продовжила свою збройну агресію, здійснивши військове вторгнення в деякі частини Донбасу. За останніми даними ООН, у результаті загинули понад 13 тис. осіб, зокрема, понад 3 тис. мирних жителів, десятки тисяч отримали поранення, близько 1,5 млн стали вимушеними переселенцями.

"Навіть за часів пандемії COVID-19 і всупереч постанові Ради безпеки 2532 (2020) держава-окупант прагне знищити самобутність українців і корінного населення півострова - кримських татар. Росія вже перекинула до Криму 500 тис. своїх громадян, щоб зменшити частку етнічних українців і кримських татар. З початку її окупації вже змінилося 25% складу місцевого населення", - зазначив він.

Кислиця також запросив усі держави-члени ООН приєднатися до Кримської платформі.

"Україна вимагає від Росії припинити агресію, повернутися в рамки міжнародного права і піти з окупованих територій України. Ми закликаємо міжнародну спільноту посилити політичний та санкційний тиск на Росію, щоб змусити її деокупувати утримувані зараз українські території, звільнити військовополонених і політичних в'язнів і дотримуватися рішення міжнародних судів", - сказав постпред.

Кислиця висловив переконання, що спільними зусиллями не тільки буде відновлена територіальна цілісність України, а й укріплено авторитет міжнародного права, повернуто мир і стабільність на європейський континент.

"Часто кажуть, що історія написана чорнилом. На щастя, російські закони про окупацію написані олівцем і будуть стерті. Але нагадаю, що історія воєн написана кров'ю. І всі винні будуть притягнуті до відповідальності. Російська Федерація буде нести повну відповідальність за всі злочини, вчинені проти України та інших країн, в які вона вдерлася, і їх громадян", - заявив постпред України при ООН.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ