У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

У Вінниці пройшов І міжнародний фестиваль оповідання "Intermezzo"

25 травня, 2015 - 14:30
Оксана Забужко читає твори Коцюбинського на  теплоході
Фото зі сторінки фестивалю у Facebook

Упродовж трьох днів вінничан дивували і навчали читати Михайла Коцюбинського по-новому щонайменше півсотні відомих у літературних колах письменників і поетів. У програмі Міжнародного фестивалю оповідання «Intermezzo» було чимало зустрічей із митцями, авторських читань та кінопоказів. Усі заходи були спрямовані на те, щоб розкрити відвідувачам багату культурну та історичну спадщину Вінниці. Понад 90 % подій були безкоштовні, а тому кожен міг знайти для себе те, що його цікавить і без проблем узяти участь в обраному заході.

Розпочався фестиваль з показу фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» за однойменною повістю Михайла Коцюбинського. На Європейській площі облаштували кінотеатр просто неба. Під зорями вінничани поринули в архаїчні ритми гуцульського життя, по-новому пережили історію кохання, мали можливість помилуватися пишністю обрядів та відчути медитативну епічність Карпат.

– Це неймовірно! – ділиться враженнями вінничанка Марина. – Фільм Параджанова – на Європейській площі. Здається, ми не у Вінниці, а в Парижі. Ми сидимо в кафе, п’ємо каву з морозивом і дивимося старий український фільм – ідея унікальна. Організаторам – респект.

Наступного дня заходи у рамках фестивалю відбувалися по всьому місту: двогодинна екскурсія стежками Коцюбинського, покази фільмів у кінотеатрі «Родина», літературні дискусії, лекції та читання у бібліотеці-філії № 1, книгарні «Є», читальній залі педуніверситету, музеї Коцюбинського та галереї «Арт-шик».

Кульмінацією фестивалю, без перебільшення, можна назвати подорож на теплоході «Микола Пирогов» з відомою українською письменницею Оксаною Забужко. Вона вперше відвідала наше місто, хоча не виключила можливості, що її прадіди жили за Бугом, про що свідчить прізвище Забужко.

Під час подорожі пані Оксана розповідала про нове прочитання творів Коцюбинського, назвала їх «роботою над анатомією зла». За її словами, він, як ніхто інший умів боротися з терором і тоталітаризмом, причому робив це з аптечною точністю і європейською виваженістю.

Хедлайнером фестивалю став польський режисер Кшиштоф Зануссі. Як виявилося, дружина Зануссі Ельжбета є онучкою відомого художника та власника стрижавського маєтку під Вінницею Тадеуша Пшемислава Міхала Грохольського. У їхній родині колись учителем був і Михайло Коцюбинський.

Кшиштоф Зануссі презентував вінницькій громаді свою останню стрічку «Чуже тіло». Він радів з того, що фестиваль дозволив оцінити його роботу українському глядачеві. Зйомки фільму відбувалися в Італії, Польщі і Росії. Це фільм про людину, яка, втрачаючи людські цінності, опиняється в небезпеці.

Оскільки Михайло Коцюбинський писав і дитячі твори, то в рамках фестивалю організатори провели чимало майстер-класів та заходів саме для дітей. Головні обов’язки в організації дитячих свят, які відбувалися у дворі філії-бібліотеки № 1, поклали на представників «Видавництва Старого Лева».

А завершився фестиваль у неділю показом медіа-вистави «Il Caprese». Сказати, що це було душевно, унікально, оригінально – не сказати нічого. Здавалося, в саду музею ожив сам Коцюбинський. Ніби це він читав свої листи, написані з острова Капрі дружині Вірі Устимівні та коханці Олександрі Аплаксіній.

Організатори планують проводити цей фестиваль у Вінниці щорічно, запрошуючи гостей з далекого та близького зарубіжжя.

 

Оксана СОБКО, Вінниця

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День