Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі.
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, політичний і громадський діяч

У Вінниці презентували альбом традиційного подільського стінопису "Мальована хата" (фото)

26 березня, 2019 - 21:25
Фото автора

Творча толока аматорів та професійних майстрів  Поділля упродовж останніх кількох років розмалювали понад три десятки старих хатин у селах Могилів-Подільського Ямпільського та Мурованокуриловецького районів Вінниччині. Роботи, які зобразили автори на глинобитних помешканнях та присадибні огорожі подолян подолян, увійшли до альбому «Мальована хата». Яскраве і раритетне видання, бо тираж склав всього 200 екземплярів, представили сьогодні у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості.

Ідея відродити розпис на сільських помешканнях належить голові мистецької фундації «Арт-слід» Миколі Крижанівському. Спершу він сам почав розписувати хати у своєму рідному селі Сліди, а потім об’єднав довкола цієї ініціативи художників з різних куточків України і навіть сусідніх Польщі та Молдови. Перший пленер культурно-мистецького проекту «Мальована хата» відбувся ще у 2012 році на батьківщині Крижанівського. Відтоді творчий десант щоліта оселявся у тому чи іншому селі вздовж Дністра.

«Сучасні умови сільського побуту суттєво змінилися, художня спадщина народного стінопису залишається актуальним компонентом традиційної культури на Поділлі, – відзначає Микола Крижанівський. – Ви не уявляєте, як люди навипередки просили розмалювати саме їхню хату, сперечалися між собою і буквально тягнули нас за руки на свої подвір’я, бо мальована хата – це природній стан українців. В такій хаті народжувалися геніальні митці, як Катерина Білокур, Марія Приймаченко, сліднянський маляр Михайло Монька – безмежна толока талантів. І цей альбом – це данина таланту невідомим сільським авторам, художникам від самої солі землі, які попри труднощі і негаразди буття, творили красу рідного краю на стінах своїх осель».

У рамках культурно-митецького проекту «Мальована хата» було проведено чотири симпозіуми, у яких взяли участь 19 художників. За результатами проекту вдалося створити 35 арт-об’єктів подільського стінопису. Усі роботи сфотографовані і презентовані у альбомі з однойменною назвою. Видання побачило світ за ініціативи Вінницького центру народної творчості та за підтримки Вінницької ОДА.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ