...Всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало передовсім: чи знатиме світ про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема — ще більш духовна: чи буде кому помолитися за всіх, хто загинув?
Олександр Биковець, священник

У Вінниці українські та зарубіжні науковці презентують власні дослідження з усної історії

29 жовтня, 2020 - 11:22
Фото: скрішот трансляції

VІІ Міжнародна науково-практична конференція «Усна історія: теорія і практика досліджень на сучасному етапі» відкрилася сьогодні у Вінницькій обласній науковій бібліотеці імені Тімірязєва. У її роботі беруть участь науковці з Польщі, Чехії, Білорусі, а також Вінниці, Житомира, Києва, Львова, Кропивницького, Кривого Рогу, Запоріжжя та інших міст України. Упродовж двох днів, 29–30 жовтня, в онлайн режимі вони обговорюватимуть перспективи розвитку усної історії, вивчатимуть її джерельну базу, наративи постреволюційного та воєнного сьогодення, переповідатимуть життєві історії внутрішньо переміщених осіб, учасників АТО, дітей війни, а також ділитимуться досвідом збереження, архівування усної історії для прийдешні поколінь.

Як повідомила директор бібліотеки Лариса Сеник, вінницька «Тімірязєвка» проводить міжнародні науково-практичні краєзнавчі конференції кожні два роки. Починаючи з 2014 року, вони присвячені усноісторичним дослідженням. Під час форумів було заслухано та обговорено наукові доповіді, повідомлення, проведено презентації, майстер-класи, проаналізовано стан усноісторичних досліджень у різних регіонах України та країнах близького зарубіжжя. Цього року на конференцію свої наукові праці подали більше 40-ка науковців та краєзнавців.

«Насправді ми уже 10 років збираємо усні наративи про ті, чи інші події і на сьогоднішній день у нас вже створена база свідчень, яка містить більше сотні записів. Вони представлені на нашому сайті і робота у цьому напрямку триває, – розповідає Лариса Сеник. – Інтерв’ю записують як співробітники обласної бібілітеки, так і районних. Вони також будуть представляти результати свої «польових досліджень». Наші працівники взагалі досить активно долучилися до збору усноісторичних свідчень. Ми записуємо очевидців подій Другої світової війни, сучасної війни, переселенців, зокрема кримських татар, чорнобильців. Такий формат дозволяє зафіксувати спогади, а вони спонукають по-новому переосмислити події, які вже пережили і які ще переживаємо».

Програма Конференції передбачає пленарне та секційні засідання, демонстрацію фільмів за результатами польових досліджень, презентації документальних фільмів. Учасники працюватимуть за напрямками: теоретичні, методологічні та прикладні проблеми усної історії; наративи про радянське повсякдення другої половини ХХ століття; «Гаряче (незакінчене/неостигле) минуле» в усноісторичних оповідях; усноісторичні проєкти, «Людська story в контексті history». За результатами конференції планується випуск збірника наукових статей.

Як писав «День», Вінницька обласна наукова бібліотека імені Тімірязєва упродвож останніх років реалізує проєкт «Голоси живої історії». Він передбачає створення спеціального фонду відео та аудіосвідчень вінничан – свідків теперішніх подій, – який зберігатиметься у вільному доступі в усіх бібліотеках області. Зініціювали його представники громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини». Вони вже записали понад 100 усноісторичних свідчень учасників бойових дій, учасників Революції Гідності, волонтерів, внутрішньо переміщених осіб і створили електронну базу даних.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», ілюстрації з онлайн трансляції конференції

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ