Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Керівник підпілля ОУН на Сумщині став Почесним громадянином Сум

30 березня, 2016 - 22:10

Рішенням депутатів Сумської міської ради звання Почесного громадянина Сум присвоєно Семену Сапуну. «Відбулася історична подія», - прокоментував це рішення член виконавчого комітету міськради, керівник Сумської обласної прес-служби ВО «Свобода» Володимир Луговий. Він повідомив, що досягти позитивного голосування з цього питання на сесії міськради, яка відбулася 30 березня 2016 року, депутатам-свободівцям допомогли інші «свідомі депутати». Семена Сапуна удостоєно почесного звання за особисту мужність і героїзм, політичну та громадську діяльність в часи німецької окупації 1941-1943 років.

Спеціально для «Дня» історик, архівіст, член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко, який багато досліджував архівні документи про діяльність Семена Сапуна, прокоментував: «Цієї події чекали давно і багато хто... Передусім, доньки, які все життя ходили з тавром "ворога народу". Чекали сумлінні історики, які працювали з документами, а отже, давно знали, де правда... І чекали громадські активісти Сум (на обох Майданах, а тепер вже в окопах і на волонтерських пунктах). Бо для них керівник революційної ОУН на Сумщині, який загинув від рук німецьких окупантів, катований перед цим окупантами російськими і ними ж підданий забуттю, - для цієї молоді він давно став культовою фігурою. На його прикладі й жертовності багато з них виховувалися: хто в школах, хто - в патріотичних організаціях. Декого з героїв, які пішли його шляхом боротьби, уже немає серед нас... "Україна для мене така велична, що я і вдруге не завагався б померти за неї" - це його останні слова, сказані перед розлукою з родиною. Кожна смерть - це трагедія. Кожна свідома смерть - це подвиг. Сьогодні ми належно його вшанували».

Щоб дізнатися більше про видатну історичну постать Семена Сапуна, Геннадій Іванущенко вивчав документи Державного архіву Сумської області, ГДА СБУ, архівного відділу СБУ в Сумській області. За його словами, допомогли також німецькі історики - документами з бундесархіву в Кобленці. А поштовх для початку дослідження дав йому професор Сорбони Володимир Косик. «Він вперше згадав цей факт в монографії "Україна й Німеччина в ІІ Світовій війні". З цієї згадки в мене й «поїхало» все життя», - говорить Геннадій Іванущенко.

Результати досліджень відображені, зокрема, у підготовлених Геннадієм Іванущенком виданнях «Залізом і кров'ю. Сумщина в національно-визвольній боротьбі першої половини ХХ ст.» (2001), «ОУН-УПА на Сумщині» т. 1 (2007) і т. 2 (2009), «Діяльність підпілля ОУН на Сході України» (2010). Є біографія Семена Сапуна і в нещодавно виданій книзі “Сумчани в боротьбі за волю”.

Окрім Семена Сапуна, звання «Почесного громадянина міста Суми» рішенням сумських депутатів від 30 березня присвоєно ще чотирьом борцям за свободу України. А саме: військовослужбовцям 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади, котрі героїчно загинули в зоні АТО. Відтепер серед Почесних громадян обласного центру – Віталій Бей, Микола Осіпов, Ігор Завальний, Олексій Калюжний. Почесне звання вони отримали за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу.

Як повідомляв «День» раніше, у 2015 році звання «Почесний громадянин міста Суми» було посмертно присвоєно героям АТО: Максиму Савченку, Ігорю Гольченку, Олександру Аніщенку, Олександру Ткаченку, наймолодшому «кіборгу» 18-річному сумчанину Сергію Табалі, котрий поліг смертю хоробрих під час оборони Донецького аеропорту, та загиблому на київському Майдані Олексію Братушці.

Алла АКІМЕНКО, Суми.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

Новини партнерів

Loading...