Фотографія — це медитація в миті.
Ернст Хаас, австрійський і американський фотожурналіст

«25 років – поважний вік для літературного фестивалю»

Про «подвійне» урочисте відкриття ювілейного Форуму видавців у Львові

Найбільшому книжковому фестивалю України виповнилося вже 25 років. Традиційно у перший день Форуму видавців його урочисте відкриття відбулося в стінах львівського оперного театру. Однак на відміну від попередніх років, цього разу відкриття відбулося аж двічі. Втім, сталося це зовсім не з нагоди ювілейної дати.

Справа в тому, що урочисте відкриття Book Forum, що відбулося в середу, 19 вересня, перенесли спеціально для Президента, який завітав до Львова. Ввечері напередодні, а для багатьох і в сам день події, стало відомо, що відкриття книжкового форуму у львівській опері за участі Петра Порошенка перенесли на 13:00. Точніше альтернативну церемонію відкриття організувала Львівська ОДА. А раніше анонсовану організаторами вечірню церемонію відкриття о 19:00 також не скасовували. Ось так форум і отримав відразу два «урочистих відкриття», що неабияк спантеличило і здивувало багатьох.

«ПРЕДСТАВЛЕННЯ КНИГИ – ЦЕ ЗАВЖДИ ОБ’ЄДНАННЯ ЛЮДЕЙ»

Вітаючи присутніх учасників та гостей, Петро Порошенко зазначив, що форум вже став знаковою книговидавничою та загальнокультурною подією не лише України, а й всієї Східної Європи.

«25 років – досить поважний вік для літературного фестивалю, враховуючи, що час його становлення припав на період глибоких економічних і соціальних, спочатку криз, а потім перетворень, які переживала Україна за усі роки незалежності», – сказав Президент України Петро ПОРОШЕНКО.

Він назвав символічним місце проведення Форуму видавців, адже українське книговидання почалось ще у ХV столітті із відкриття перших друкарень саме у Львові. «З тих часів Львів став в Україні містом із широко відчиненими воротами для європейської культури», – зауважив президент.  

«Змінюється Україна, змінюється і ваш Форум. Цього року він  оновився і став Book Forum Lviv. Це не просто нова назва –  це нова амбіція, заявка на створення активного культурного перехрестя у Центральній Європі. Я дуже радію і тішуся цьому. Це абсолютно прекрасно. Адже представлення книги – це завжди об’єднання людей.

Впевнений, що форум і надалі буде реалізовувати свою місію – гуртувати людей, здатних генерувати і сприймати нові ідеї, поширювати поле культури, змушувати нас думати про сенси нашого життя в світі, що вічно змінюється».

 Президент назвав важливою місією Book Forum сприяння популяризації українських письменників та книговидавців: «Не менш важливо, що форум утвердився як платформа української культури, покликана популяризувати твори вітчизняних письменників та книговидавництва в нашій державі, а також репрезентувати Україну і українське в світі. Приємно, що з кожним роком книжковий ярмарок розширює рамки свого існування».

«СТВОРЮВАЛА ФОРУМ ДЛЯ СВОЄЇ ДОНЬКИ»

У своєму вступному слові президент «Форуму видавців» Олександра КОВАЛЬ щиро наголосила: «Ми створили форум у 1994 році в час великої кризи. І ми створили його, як відповідь на цю кризу, щоб Україна була красивою, процвітаючою, радісною, веселою, читаючою. І щоб у нас було багато книгарень, багато видавництв, багато книжок.

Я особисто створювала форум для своєї доньки – аби вона жила у щасливій, забезпеченій, безпечній країні. Щось вдалося, щось не вдалося, але ми твердо знали, що треба не боятися, треба рухатися далі, твердо продовжувати свій шлях і ми рано чи пізно дійдемо до мети».

ПРО ЦІНУ СВОБОДИ

Під час другої, вечірньої, церемонії відкриття зі своїм вступним словом виступили, зокрема, й почесні іноземні гості форуму – американські історикині Енн Епплбом і Марсі Шор. Вони говорили про ціну свободи.

Загалом питання свободи для 25-го Форуму видавців є ключовим. Адже фокусна тема цьогорічного фестивалю: «Ринок свободи». Чому вибраний саме такий напрям? Організатори свій вибір пояснили ще раніше: «У межах фокусної теми ми хочемо поговорити про те, як кожен із нас «торгує» своїми уявленнями про свободу під тиском обставин: щоразу підвищуючи або знижуючи ставки. Про те, як визначається ціна на свободу, залежно від умов торгівлі та суб’єкта, який стає її споживачем. Про спекуляції поняттями Свободи, які активно використовуються у пропаганді. Вибір цьогорічної теми «BookForum» не є випадковим, бо впродовж 25 років ми збирали різних людей, що мали різні думки, перемоги та проблеми. Ми надавали майданчик для взаємодії і створили ще одне місце, де люди переглядали свої бажання. Ми не можемо стверджувати, що це були позитивні чи негативні зміни, але хочемо акцентувати увагу наших відвідувачів та учасників на тому, що зміни відбувалися і відбуваються, а ринок функціонує».

Звісно ж, коли мова зайшла про ціну свободи, то в контексті цієї теми неможливо було оминути постать Олега Сенцова. Тим паче, що 20 вересня – це вже 130-й день його голодування. У знак підтримки українського політв’язня Кремля кожен і кожна у залі львівської Опери взяли участь у флеш-мобі, піднявши листок із заповітними словами «Save Oleg Sentsov». Слід відзначити, що до кінця Форуму видавців у Львові пройде ще низка акцій на підтримку українців, ув’язнених за політичними мотивами у Росії та окупованому Криму.

***

Насамкінець нагадаємо, що 25 Book Forum відбуватиметься впродовж 19-23 вересня. Центральна локація фестивалю – Львівський палац мистецтв. Зокрема, тут розташований стенд №306, де всі охочі можуть придбати книжкову новинку «Дня» – «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського», а також попередні бестселери з Бібліотеки газети.

Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments