Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

55 фотографій між політикою та мистецтвом

У Києві триває міжнародна виставка People. Places. Processes

Сім фотохудожників із країн Східної Європи представили в Національному музеї ім. Тараса Шевченка роботи, в яких розкрили власне бачення проблем та страхів сьогодення. Фотографії відображають життя звичайних людей і демонструють виклики, спричинені соціальною нерівністю, обмеженням громадянських прав і свобод,  високим рівнем корупції та слаборозвиненою економікою у цих країнах.

Автори з Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та України мають дуже різні життєві історії, досвід і мотиви створених робіт. Проте фотографи тонко відчувають будь-які соціальні зміни у своїх країнах, що дозволяє зробити глибокі і щирі спостереження та уникнути стереотипів.

«Важлива функція мистецтва — приносити щастя. Концентрація негативної енергії породжує негатив. А концентрація позитивної — позитив, і саме позитив змінює вектор суспільства на краще», — розповідає про ідею виставки міністр культури Вірменії Ліліт МАКУНЦ.

Україну на виставці представила кримчанка Еміне Зіятдінова, яка працює над фотохроніками родичів та друзів, що проживають на анексованому Кримському півострові.

На фотографіях молдовського художника Раміна Мазура зображено репетиції спектаклю «Гамлет» у стінах колонії особливого режиму. Протягом кількох місяців ув’язнені вивчали акторську майстерність, аби грати разом з професійними акторами. Мета постановки — звернути увагу на умови життя у в’язницях, зруйнувати стереотипи суспільства щодо самих ув’язнених.

Мазур народився на території невизнаної Республіки Придністров’я. Він працював з матеріалами про свою країну. Почавши співпрацю з міжнародними проектами, після отримання стипендії Magnum для фотохудожників, які займаються питаннями захисту прав людей, Рамін Мазур починає знімати незалежно, показуючи історії про ситуацію в його країні. Наприклад, судові процеси, які відбуваються у багатьох країнах Східної Європи і часто свідчать про несправедливість у ставленні до пересічного громадянина.

Грузин Ґеорґі Ґогуа переносить нас на вулиці Тбілісі, де молодь намагається протистояти поліції та уряду за допомогою мистецтва, а не зброї. Таким чином Ґогуа намагається довести, що музична і танцювальна культура є міцною опорою для суспільного руху в будь-якій країні.

А для тих, хто в Україні також мріє змінювати уявлення за допомогою фотографії, нагадаємо, що газета «День» цього року проводить уже XX Міжнародний фотоконкурс, який має на своїй меті популяризувати українську фотожурналістику на шпальтах газети «День», у виставкових залах України та за кордоном.

Виставка People. Places. Processesу Національному музеї ім. Тараса Шевченка триває по 15 липня.

Владислава ШЕВЧЕНКО, Літня школа журналістики «Дня»-2018. ФОТО Артема Сліпачука "День"

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments