...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

«Це не просто урок історії. Ми ще відчуємо значення цих світлин»

У Черкасах відкрито Фотовиставку «День»-2014

Сьогодні у просторих приміщеннях Черкаського обласного художнього музею неабияк людно – на відкриття Фотовиставки «День»-2014 прийшли культурні й громадські діячі, викладачі, студенти, вчителі та учні, а також представники місцевої влади і бізнесу. Дехто оглянув експозицію навіть до її відкриття – як, наприклад, учнівська «делегація» зі Сміли. Валентина Новочуб  із учнями приїхала оглянути виставку творів Данила Нарбута, і вже тут дізналася про відкриття фотовиставки «Дня». «Ця експозиція зупинила мить. Ми відчули вашу позицію: ви патріоти і дуже любите Україну. Ми побачили, що наша країна – оптиміст. На світлинах, окрім війни, дуже багато дітей, усмішок, гумору. Ми дивилися, сміялися і дивувалися вашим «Вибагливому читачеві», «Сторожу», «Освідченню». Проглянули виставку, але вона залишилася у наших душах. Обов’язково приїдемо ще з нашими учнями і розкажемо про цей захід усім знайомим. І читатимемо вашу газету в нашій школі», - обіцяє Валентина Новочуб, учитель світової літератури школи №1 м. Сміла.

Тим часом людей дедалі більшає, у залі вже звучить жива музика – у виконанні колективу студентів Черкаського державного музичного училища ім. С. Гулака-Артемовського. Відкриття починає Микола Гриценко – президент Благодійного фонду сприяння ініціативам газети «День», який доклав чимало зусиль для того, щоб найкращі світлини XVI Міжнародного фотоконкурсу «Дня» змогли побачити черкащани. А від «приймаючої сторони» першою виступила заступник голови Черкаської обласної ради Наталія Кравцова. До речі, саме обласна рада була першою, хто запросив цього року «День» до Черкас, а згодом її підтримали і в облдержадміністрації та міській владі. Наталія Олегівна, дякуючи організаторам виставки, зауважила: «Символічно, що фотовиставка «Дня» відкривається саме сьогодні – 16 січня. Адже цей день – роковини підписання «драконівських» законів, після чого змінилося все в нашому житті. Ця фотовиставка відображає події 2014 року в нашій країні. І ми бачимо не лише те, що відбувалося на Майдані та на сході, а й інші грані нашого життя. Ми вдячні за можливість побачити такі роботи».

Микола Гриценко

Виступаючи на відкритті експозиції, заступник голови - керівник апарату облдержадміністрації Віталій Коваль подякував Ларисі Івшиній та всьому колективу газети за «надзвичайно потрібну, актуальну та щемливу виставку». «Оглядаючи фотороботи, не можу без тремтіння в голосі згадати ті дні, які і я особисто пережив на Майдані, починаючи з грудня 2013 року. Недаремно символом виставки став терен – через такі випробування повинна пройти наша держава, щоб цінувати і шанувати нашу незалежність. Дякую всім, хто причетний до організації фотовиставки». «Фотовиставка «Дня» - це не просто урок історії, - переконана Ольга Гладун, директор Черкаського обласного художнього музею, яка гостинно відкрила нам двері.  – Ми ще відчуємо значення цих світлин. Може, і не за рік, а за десятки років». 

«Дуже приємно бачити вас на нашому фотобієнале, – розпочала своє вітальне слово головний редактор «Дня» Лариса Івшина. – Я дуже шаную роботу фотокореспондентів і всього колективу газети. Тому мені радісно, коли люди бачать те, що ми так старанно, не зупиняючи газету, а паралельно з роботою над нею, готували, щоб зберегти пам’ять людей про минулий рік». 

«Наша фотовиставка кожного року по-своєму унікальна, – продовжує Лариса Олексіївна. -  Можна сказати, що це фотолітопис. Кожен, хто не був у вирі подій, може побачити їх на фотовиставці або придбавши наші фотоальбоми.  Тоді він повністю проникне в той дух, побачить, як ми перші засвідчували ті «грозові спалахи». Бо ми вже бачили і попереджали, що насувається «буря». Ми намагалися, наскільки могли, в інших проектах, зокрема книжкових, попередити, застерегти, навчити. І робили, на мій погляд, це відверто». 

«Фотовиставка дає емоційний образ. Я часто кажу: так, наш народ надзвичайно емоційний. Мені хотілося б, щоб він був більш раціональним. Говорю про це відверто як людина, яка любить свій народ, переживає за нього, але, як казали у моїй родині, люблю сказати правду. Емоційно сприймаючи фотографію, ми повинні кожного разу думати: чому ми допустили? Як сталося? Чому ми не приділили достатньо уваги? Як ми могли бути такими легковірними? І чи можемо ми далі жити так само? Мені здається, що це – колосальний стрес усього національного організму, і ми пережили його минулого року. Наш виклик – це модернізація і перебудова національного характеру», - вважає Лариса Олексіївна.

Прикре підтвердження нагальної необхідності суспільного зростання – низький рівень підтримки інтелектуальної преси на Черкащині. Тож недарма після відкриття фотовиставки відбулося обговорення проектів «Дня» і представлення книжкових новинок із бібліотеки газети. Також під час відкриття всі охочі могли оформити редакційну передплату на «День» та придбати книжки, альбоми, а ще – випуски глянцевого додатка до газети «Маршрут №1».

«День» ніколи не зупиняв роботи з розвитку українського суспільства і не планує цього робити. Але важлива віддача. Щоб коло наших однодумців і тих, хто готовий підтримувати якісний інтелектуальний продукт не лише словесно, а й фінансово, повсякчас розширювалося. Появи таких партнерів ми чекаємо і в Черкасах. Добрим «дзвіночком» для цього стала вже традиційна в багатьох інших регіонах акція «Подаруй Бібліотеку газети «День» рідній школі», яка в Черкасах знайшла своє нове втілення. Спочатку представники ПАТ «Азот», зокрема директор департаменту з соціальних питань Костянтин Саленко, вручив «Бронебійну публіцистику» представникам 10-ти черкаських шкіл для їхніх бібліотек. Інші книжки з нашої бібліотеки, зокрема «Україна Incognita», «Апокрифи Клари Гудзик», «Силу м’якого знака» та останній фотоальбом «Люди Майдану», вручив черкаській школі №20 депутат міської ради, директор  заводу «Темп» Олександр Згіблов. «Наші школярі будуть з дитинства знати правдиву історію», - зауважив він. А новим втіленням акції стало «Подаруй бібліотеку «Дня» своєму онуку» - добірку наших книжок придбала для свого розумника Максима Євдокія Мацокіна, керівник прес-служби ПАТ «Азот». Чудова ідея чи не так? 

БІЛЯ СКРИНЬКИ ДЛЯ ГОЛОСУВАННЯ – СПРАВЖНІЙ АНШЛАГ

Тож фотовиставку «Дня» в Черкасах відкрито! Вона триватиме до 1 лютого у приміщенні Черкаського обласного художнього музею за адресою: вул. Хрещатик, буд. 259. Години роботи: 10.00 – 17.00, вихідний - понеділок. Вхід – вільний. 

Традиційно усі відвідувачі експозиції зможуть проголосувати за найкращу, на їхній погляд, світлину. Варто зауважити, що вже сьогодні до кінця дня наша скринька з анкетами для голосування ризикує бути переповненою! Поспішайте долучитися.

Після відкриття фотовиставки відбувся круглий стіл – обговорення книжкового проекту «Дня» та актуальних викликів для медіа й Черкащини. Найцікавіші думки, що прозвучали на ньому, – уже незабаром на шпальтах «Дня».

Наразі – перші враження відвідувачів Фотовиставки «День»-2014 у Черкасах. 

«Я ПОБАЧИВ НАШУ КРАЇНУ НАСПРАВДІ МУЖНЬОЮ, СИЛЬНОЮ…»

Автор першого запису в «черкаському розділі» Книги відгуків про нашу фотовиставку – студент І курсу Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Микола Максьомов. Він записав: «Бачити події так глибоко і різнобічно та передавати це за допомогою фотографії – справді майстерна робота. Дякую газеті «День», що змогла не тільки відтворити події Майдану на шпальтах, а й увічнила та закарбувала їх в українську історію». А з кореспондентом «Дня» Максим поділився: «На фотовиставці я побачив нашу країну справді мужньою, сильною, але певною мірою зажуреною – у стражданні, переживанні, дуже важких подіях минулого року. Але мене надихнуло те, що дуже багато світлин зроблено з оптимізмом, вони висвітлюють людську душу по-новому, самовіддано і в чомусь навіть піднесено. Дуже цікавий задум. Дуже добре, що таку фотовиставку відкрили у нашому місті – вона донесе до людей, які, можливо, не були в центрі подій Майдану та інших, правду життя. Загалом мені дуже сподобалося. Найбільше мене вразило фото Максима Люкова «Тепло людини». А ще мені дуже подобається газета «День» і її формат». 

УЧНІ І СТУДЕНТИ ЧЕРКАС НЕ ПРОСТО РОЗГЛЯДАЛИ ФОТО, ДІЛИЛИСЯ КОМЕНТАРЯМИ, АКТИВНО ГОЛОСУВАЛИ, А Й НАМАГАЛИСЯ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ СФОТОГРАФУВАТИ І СЕБЕ НА ФОНІ ФОТО, І САМІ ФОТО, А ТАКОЖ – ЗВЕРНЕННЯ НАШОГО ГОЛОВНОГО РЕДАКТОРА

«ВАША ГАЗЕТА – НА ВСІ ЧАСИ»

Педагог-організатор з черкаського колегіуму «Берегиня» Людмила Вікторівна поділилася: «Ми оцінимо сутнісне значення цих світлин щонайменше років через двадцять п’ять. Виставка різнопланова: є скорбота, але разом з тим і позитив. Адже є діти, сміх, радість. Коли я зайшла до першої зали, одразу виділила для себе краще фото, але потім – ще одне, потім – ще і ще, тому навіть не можу назвати якусь світлину найкращою. Дуже багато знімків беруть за душу. Ваші фотокори – справжні професіонали. Дякую, що ви бачите світ таким. А ваша газета – на всі часи. Вона була актуальною п’ять років тому, вона актуальна і зараз. І буде актуальною через 10 років. Мені здається, «День» орієнтується на хорошу, добру і порядну сучасну українську людину. Не тільки начитаного інтелігента, а на сучасного українця, який виховує сам себе». 

«ЦЕ — НАДИХАЄ»

«Виставка відображає те, що відбувається в державі. Експозиція має свою композицію: фотографії не просто зібрані хаотично, а розподілені за певною тематикою. Чесно кажучи, не знаю, що можна було б ще додати для того, щоб повною мірою зобразити те, чим живуть люди. Тут є і Майдан, і війна, і збитий літак, і прості радощі звичайних людей, дитяча безпосередність, батьківська любов… Дуже щемлива, з одного боку, а з іншого – дуже натхненна виставка, - говорить Олена Баніна, журналіст Черкаської обласної державної телерадіокомпанії. - Як журналіст я слідкую за діяльністю «Дня». Дивлюся усі інтерв’ю Лариси Олексіївни. Мені цікава її точка зору, тому що знаю її як принципову людину, яка за багато років не зрадила своїх принципів». 

Ольга ХАРЧЕНКО, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів