Найбільша честь, яку може зробити людині історія, - це нагородити її званням миротворця.
Річард Ніксон, 37-й Президент Сполучених Штатів Америки

«Час змінювати традиції»

Наскільки відповідає реальності перше послання Президента Володимира Зеленського до парламенту?

У вівторок Президент Володимир Зеленський виступив у парламенті із своїм першим посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Він одразу наголосив: «час змінювати традиції», що не дивує, адже нинішня команда намагається у всьому креативити і ламати усталені правила (іноді це добре, а іноді не дуже).

«Раніше депутатам роздавали величезний талмуд, який вони не збиралися читати, а Президент не збирався виконувати. За QR-кодом, що лежить перед вами, ви зможете завантажити це послання. ... Я пропоную з наступного року запрошувати з кожної області України військових, медиків, учителів, студентство, молоді родини, пенсіонерів, громадських діячів, підприємців, науковців, митців, спортсменів. І звітувати про те, що зроблено, та презентувати плани на майбутнє людям, які найняли мене на роботу на п’ять років», — заявив Зеленський. 

Не упустив президент можливість покритикувати своїх попередників і опонентів за спадок, який йому дістався, а також за їхню постійну демагогію і критику, навіть пригрозивши їм («ті, хто без бою віддав Крим, мають нести відповідальність»). «Всі вони активно роздають поради: як подолати корупцію, підняти економіку та медицину, будувати дороги та досягти в Україні миру. Залишимо у дужках питання, чому вони самі не зробили цього. Поговоримо про те, що сьогодні, завтра та післязавтра будемо робити ми», — сказав гарант.

Перше — це COVID-19. Зеленський розповів, що коронавірус став викликом для всього світу, і Україна з ним справилася. «Ми витримали перший етап та пройшли його з мінімальними втратами. ... Хай там як, я вірю, що ми все подолаємо. Ми вже обговорили з європейськими партнерами постачання в Україну вакцини, щойно вона з’явиться», — заявив президент, закликавши всіх громадян носити маски і дотримуватися правил карантину. Звичайно, тут далеко не все так гладко, особливо враховуючи зростаючі цифри хворих і швидку заповнюваність медичних закладів. 

Друге — це «завершення війни на Донбасі, настання миру, повернення наших людей та повернення наших територій». Тут президент розповів про прогрес — розблокування нормандського процесу, повернення людей з полону, режим тиші на передовій, будівництво КПВВ, можливість навчання дітей з Криму та ОРДЛО в українських вишах безкоштовно, запуск каналу «Дом» тощо. «Мир на Донбасі та деокупація Криму — мої ключові пріоритети. ...Ми створюємо формат «Кримська платформа». Це координація міжнародних зусиль для захисту прав кримчан та деокупації півострова. Я вже предметно обговорив цю ініціативу з представниками Європейського Союзу, Великої Британії, Канади, Туреччини та іншими партнерами. Багато з них готові приєднатися та брати в ній активну участь», — заявив Зеленський.

Третій — «лише сучасне та боєздатне військо буде гарантом подальшого дотримання миру та запорукою безпеки України». Глава держави перерахував нове озброєння, яке поступає в ЗСУ, а також про його спільне виробництво з Великою Британією та Туреччиною, запевнив, що бюджет на армію ніхто зменшувати не буде, навпаки кошторис для війська буде збільшуватися. «Ми продовжуємо втілення стандартів НАТО та сумісність наших військ з військами Альянсу. ... Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями», — сказав Зеленський.

Четвертий — народовладдя. «Всебічний доступ громадян до інформації задля прийняття рішення — буде, це обов’язок держави. Люди повинні впливати на актуальні питання і для свого регіону, і для всієї країни. ... Перший законопроект для народовладдя готовий і поданий мною до парламенту», — заявив глава держави.

Перелік можна продовжити, далі Зеленський говорив про ухвалення закону про імпічмент президента, зняття депутатської недоторканності, ухвалення Виборчого кодексу з відкритими списками, втілення ідеї «держава в смартфоні», розвиток ІТ-індустрії, підписання газового контракту з «Газпромом», збільшення мінімальної заробітної плати, запуск ринку землі, детінізація економіки, розвиток внутрішнього виробництва, доступне кредитування, масштабну приватизацію збиткових державних підприємств, «Велике будівництво», розвиток науково-дослідної інфраструктури  тощо.

Послання, дійсно, охопило багато сфер життя нашої країни, вони було динамічним і наповненим наскільки це можливо в даному форматі. Проте проблема, яка була притаманна всім попереднім владам, схоже, таки залишилася у спадок і чинним керманичам — стара кланово-олігархічна система, яку ніхто не збирається демонтувати. А звідти — відірваність заяв від реальності. І це головна проблема.

Іван КАПСАМУН, «День». ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів