Треба за всяку ціну обминати ...широкі, розкриті двері і шукати правдивої великої брами, над якою віють непідроблені, неперелицьовані прапори нашого духу
Олена Теліга, українська поетеса, публіцистка, літературний критик, діячка ОУН

Чистий Дніпро починається з тебе

На Поштовій площі відбувся заплив у рамках екологічної акції, присвяченої міжнародному дню нашої головної ріки

Цієї суботи на Поштовій площі Києва відбувся «Історичний заплив через Дніпро» в рамках екологічної акції, присвяченій Міжнародному Дню Дніпра-2018.

Напередодні свята Івана Купала кожен охочий мав можливість спробувати свої сили в перепливі через могутню та величну річку. Реєстрація відбувалася заздалегідь, проте багато учасників захотіли взяти участь перед стартом. Це трохи затримало захід, який брав свій початок на Трухановому острові.

Тимчасом «День» поспілкувався з однією з організаторів заходу – головою Держводагентства України Іриною Овчаренко.

Станом на вчорашній вечір, – розповідає пані Ірина, – на заплив зареєструвалися 300 осіб. Проте інформації про остаточну кількість немає, бо наразі реєстрація триває прямо тут.

– Яка мета проведення цього заходу?

– Це перший такий переплив, який відбувається на Дніпрі. Ми його назвали історичним. Він присвячується тому, що хочеться показати, – річки повинні бути чистими. І їхня чистота залежить насамперед від людей.

Адже річка грає роль не тільки в задоволенні питних потреб людини, а і в рекреації та спорті. Учасники прагнуть, щоб в Дніпрі можна було плавати без застережень.

– Який стан Дніпра наразі?

– Відповідно до останніх даних моніторингу якість води не перевищує нормативні показники, але високі температури понижують вміст кисню у воді. Це призводить до цвітіння річок. Коли ми, громадяни своєї країни, користуємося мийними фосфатними засобами, то ми підживлюємо цей процес. Це як добрива для цих водоростей.

– Це єдині проблеми річки?

– На жаль, ні. Є ще недостатньо очищені стоки каналізації, які дають перевищення допустимих норм показників у деяких місцях.

– Як ви можете прокоментувати заяву Асоціації рибалок України про те, що Дніпро стрімко міліє через греблі для отримання електроенергії?

– Гідроелектростанції побудовані давно. Ми бачимо їхню поведінку. Знаємо, що водосховища дають не тільки електроенергію, яка, до речі, іде на користь суспільству. Ще вони грають протиповеневу роль.

* * *

Охочих взяти участь у заході виявилося більше 400 людей. Довелося проводити аж чотири запливи. Причому це різні люди: від любителів до професійних спортсменів, від школярів до літніх людей. Їх всіх об’єднала любов до своєї країни та її символа – річки Дніпро.

Однією з учасниць запливу стала 11-річна Зоя Гаскевич. Дівчинка 5 років займається плаванням і не могла пропустити таку подію. «Спочатку мені було трошки важко, але потім сподобалося. Кінець дистанції я проплила навіть швидше, ніж початок», – поділилася Зоя. Дніпро зміг подолати і 70-річний пан Микола. Він вже не вперше бере участь у подібних змаганнях та навіть бігає марафон дистанцією 42 кілометри. Україна може пишатися такими людьми.

Щодо переможців, то ними стали чемпіони України з різних видів плавання. Для них це було, як тренування. Проте не звичайне, а особливе. Це ж Дніпро – наша гордість, велич та могутність.

Серед чоловіків тріумфував 19-річний Петро Галайчук, який два роки тому вже перепливав Дніпро в Черкаській області за дві години і сім хвилин. Сьогоднішня дистанція була значно меншою. Петро впорався з нею рівно за 5 хвилин.

Представниці прекрасної половини людства зуміли нав’язати серйозну боротьбу чоловікам. Переможницею стала представниця Харкова Христина Панчішко. Дівчина тільки повернулася з чемпіонату України з плавання на відкритій воді, де здобула перемогу. От що розказала нам Христина: «Мій профіль – це марафонське плавання. Я тренуюся в Києві, тому не поплити тут було би неправильно. Для нас дистанція маленька, але Дніпро – це як виклик. Пройшло все так швидко, що я не зрозуміла, що вже фініш».

На цьому свято не закінчилося. Далі гостей чекав концерт за участю зірок та  вручення подарунків переможцям конкурсів від Держводагентства України.

Наостанок, тримайте три прості поради від Ірини Овчаренко, як зберегти Дніпро та не допустити екологічної катастрофи:

  1. Коли купуєте мийні засоби, дивіться на вміст. Не повинно бути фосфатних, фосфанатних елементів, які забруднюють воду.

  2. Не викидайте сміття в річки під час відпочинку біля них.

  3. На берегах Дніпра не мийте машин та інших побутових предметів.

 

 

 

Владислава ШЕВЧЕНКО, Літня школа журналістики «Дня»-2018, фото Миколи ТИМЧЕНКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments