Хто забуває уроки історії, приречений на їх повторення
Джордж Сантаяна, американський філософ і письменник іспанського походження

День святого Зиновія подарував Києву перший сніг (фото)

Дивіться у фоторепортажі «Дня» казкові світлини останнього місяця осені та невеличкий «зимовий» сюрприз природи

Ще з давніх давен наші пращури пильно слідкували за усіма природними змінами, і протягом багатьох років неочікувані природні явища отримували особливе трактування, поступово перетворюючись на символи та прикмети.

Тож сьогоднішній сніг також має своє особливе значення в українській народній традиції. Серед народу ходить прикмета: якщо сніг 12 листопада випав у вигляді дрібної крупи - чекай сильних морозів.

ЗИМОВИЙ ЛИСТОПАД

Цікаво, що за часів Київської Русі останній місяць осені звався груднем, а перший місяць зими мав іншу назву. Це пов’язано з тим, що на той час схід України вже був з безлистими деревами. А ось на території західноукраїнських земель листя на деревах ще падало. Тому не дивно, що назва «листопад» прийшла саме з заходу України. Варто зазначити, що такі природні особливості трималися у Наддніпрянській Україні аж до ХХ століття.

ДЕНЬ ЗИНОВІЯ-СИНИЧНИКА

А ще 12 листопада відзначається день пам’яті святого Зиновія, єпископа Егейського, і мучениці Зиновії, яка припадала йому сестрою. Обидва мученика присвятили себе Богу за що  Зіновій отримав дар чудотворення, і став зціляти хворих за допомогою молитви. В результаті  мешканці міста і обрали Зіновія єпископом. Однак коли до влади прийшов імператор Діоклетіан, почалися масові гоніння проти прихильників християнської віри. Через те, що Зиновій та його сестра Зиновія залишилися непохитні у своїй вірі в Христа, вони були страчені владою після чисельних тортур.

Також цей день вважався пташиним святом і в народі називався Зиновій-синичник, оскільки саме до Зіновію з півдня прилітали всі птахи-зимники.

В українській традиції птахи завжди були оракулами погодних змін, тож сьогодні варто уважно стежити за поведінкою чарівний синичок:

Якщо синиця свистить, то день буде ясний.

Синиці з раннього ранку співають - чекай морозу вночі.

Якщо синиці масово з’являлися біля будинків - чекай великого холоду.

Синиця у двір залетіла - це щасливий знак.

Синиці клюють кору з дерев - скоро встановиться дощова і сира погода.

У цей день шанували синиць, а тому, майстрували для цього птаха годівниці, підгодовували синичок і вірили, що якщо вони залетять у двір 12 листопада, то в будинку обов'язково буде добробут та щастя.

СВЯТО РИБАЛОК І МИСЛИВЦІВ

А ще на Зиновія і Зіновію відзначали свято рибалок і мисливців. 12 листопада бажано було виїхати на першу порошу, щоб підстрелити хоча б одного зайця - тоді в наступному році постійно будеш повертатися з видобутком. Рибалки на Зиновія також вирушали на лови. Якщо мережі приходили повними, улов неодмінно відзначали гулянкою на березі річки.

До цього дня існує своя прикмета «Якщо мисливець в цей день зловив зайця, а рибалка - червону рибу, значить, весь рік промисел вдалим буде».

Олександра ЯРЛИКОВА, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments