Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Харків’яни стояли в чергах за автографом автора книги «Аеропорт» та героїв-кіборгів

Презентація художньо-документальної книги Сергія Лойко «Аеропорт», що пройшла в Харкові ввечері 3 жовтня, зібрала більше тисячі городян, які спочатку вишукалися у довжелезні черги, щоб зайти в залу Юридичної Академії, а після презентації кілька годин чекали, щоб отримати підписи героїв «киборгів» та присутніх бійців АТО.

Презентацію проводив сам автор, кореспондент Лос-Анджелес Таймс, разом із відомим актором Олексієм Горбуновим, які читали уривки з книги та співали під гітару військових пісень. «Я радий, що вийшла книга, і сподіваюся, що вийде й фільм», - сказав наприкінці презентації Олексій Горбунов. «За ці півтори роки хлопці проявили справжню мужність та героїзм, який я до того бачив та грав лише в кіно. І, коли бачиш самопожертву особливо від молодих хлопців, то хочеться жити. І жити чесно».

Після читань Сергій Лойко запросив на сцену одинадцятеро бійців, які стали героями книги, а також бізнесмена, який допомагав кіборгам і організаторку презентації. Сергій Лойко повідомив, що один з героїв досі знаходиться в полоні, і вживаються заходи по його звільненню. Також зауважив, що 90 відсотків подій в книзі є документальними фактами. Самі воїни стали співавторами книги. Кіборг Сергій Танасов «Танас», чия світлина із прозорим поглядом облетіла всю Україну, і який дивом залишився живим, бо в його каску потрапила куля, вичитував кожну з вісімнадцяти глав на коректність військових термінів, назв озброєнь. Легендарний Константин Вьюгін з позивним «Ровер», який був не в аеропорті, а виходив з Іловайську, став, за визначенням Сергія Лойко, «справжнім автором глави про Іловайськ». І кожен з бійців надав книзі свої вислови, думки та вчинки. Глядачі гаряче вітали Героїв, скандували слова подяки, зустрічали оплесками кожного з бійців. Особливий шквал вітань викликала поява незвичайного бійця, ортодоксального іудея Александра Черкаського «Ашера», який з трьома дітьми переїхав з Криму, а пізніше пішов на фронт, сказавши: «Не хочу, щоб Харків та Дніпропетровськ перетворилися на Бабій Яр».

Серед презентації з нижнього ярусу невідомий чоловік голосно задав питання, хто відповість за смерть хлопців в Аеропорту, за те, що в армії не було відповідної техніки, зброї та командування. «Це не місце для такої дискусії», - відповів Сергій Лойко. «Ці питання, звісно, потрібно піднімати, але не тут. Бо людей, які за це несуть відповідальність, в цій залі немає. Тут ми дякуємо героям». Після чого тисячна зала скандувала «Героям Слава!». Люди не переставали дякувати хлопцям, які взяли автомати та пішли на війну, хоча мали родини та роботу чи бізнес, могли спокійно сидіти в мирних містах. Дякували лікарям, волонтерам та бізнесменам, які за власні гроші одягали та годували армію. Таким є харківський бізнесмеа Олексій Барков, який робив для військових тушонку і вивозів хлопців з-під Іловайську, коли розбився наш літак, а також долучився до створення книги. Дякували депутату Михаїлу Кобцеву, який фінансово допомагав волонтерам. «Ми хотіли залишити Харків мирним. І саме нам це вдалося!» - сказав один з кіборгів, харків’янин Сергій Бистров, вшановуючи подвиги бійців-добровольців та волонтерів на війні.

Підписи на книгах бійці ставили ще кілька годин після презентації, одночасно проходила виставка світлин з їх зображеннями, які вже стали символом неперевершеного героїзму українців у війні за свою землю. 

Альона СОКОЛИНСЬКА, Фото надані автором

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів