Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Херарт як явище

У Херсоні відкрилася виставка сучасного мистецтва, до якої увійшли різножанрові роботи місцевих художників

Провокативна, трешова, виразна, про вічні цінності і буденні банальності, про стереотипи і свіжі погляди, маргінальна і дивакувата — усе це можна сказати про експозицію сучасного мистецтва «Херарт 2020», яка триває у виставковому залі обласної спілки художників у Херсоні.

Херарт (херсонський арт) — культурне явище, що почало формуватися у Херсоні приблизно у 2002 році і продовжує активно розвиватися, каже один із організаторів виставки, художник, засновник Музею сучасного мистецтва «Херсон» В’ячеслав Машницький. Перша виставка під такою назвою відбулася 2013 року, коли участь взяли всього чотири митці. Нині їх — 25.Серед учасників — Максим Афанасьєв, Маргарита Болгар, Юлія Логачова, Семен Храмцов, Стас Остроус, Юлія Данилевська, Олександр Жуковський, присутні роботи Стаса Волязловського, Поліни Райко та інших.

Виставка поділена на три зали: сучасні художники, музичний куток та зала Музею сучасного мистецтва, який діє в Херсоні вже багато років. Тут представлений наївний живопис, відео-арт, цифровий живопис, різні експерименти з матеріалами і формами. Актуальні нині захисні маски — теж у стилі херарт. 

«Це чергова спроба дослідити сучасне мистецтво у Херсоні, яке має низку спільних рис і вже можна говорити про це як явище з початку 2000-х — і до нині, — каже арткритикиня і співучасниця виставки Юлія Манукян. — Це мистецтво, яке викликає багато питань, часто провокує на обурливі реакцій, оригінально підсвічує актуальні події, має значну долю іронії і сарказму».

За її словами, зібрати і поєднати роботи, проєкти та ідеї, які згенерували херсонські (і не тільки) митці за ці майже 20 років — непросто. Чимало залишилося «за кадром». Однак для першого знайомства і водночас для занурення в контекст — це те, що треба. Особливо, якщо екскурсію проведе хтось із кураторів виставки.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон, фото автора

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів