Фотографія — це медитація в миті.
Ернст Хаас, австрійський і американський фотожурналіст

«Iмпульс для державотворення»

У передчутті кульмінації Форуму видавців та представлення «Ave...»

25-й Форум видавців у Львові продовжує набирати обертів. Відвідувачів приходить дедалі більше, а представлення загалом стають дедалі цікавішими. Є всі передумови чекати, що саме третій день найбільшого книжкового фестивалю стане його кульмінацією.

І як тут не зауважити, що саме в п’ятницю, 21 вересня, буде офіційно представлена нова книга газети «День» — «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського». Дійство розпочнеться о 12.00 у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких.

Представлення книжкової новинки відбудеться за участю автора її ідеї — головного редактора газети «День» Лариси Івшиної. Також у обговоренні «Ave...» візьмуть участь упорядник видання Ігор Сюндюков та автори статей — Юрій Терещенко, Тетяна Осташко, Петро Кралюк, Анна Данильчук, Ігор Смешко.

Цікаво, що історичний фоліант цього року має свій ексклюзивний супровід — аромат, гідний гетьмана. Йдеться про парфуми AVE, які створив засновник парфумерного будинку Partisan Parfums Олександр Перевертайло. Їх презентація відбудеться цього ж дня о 15-й годині в бутику UAKrasa (вул. Коперника, 16).

«ТОЧКИ ОПОРИ, НА ЯКІ МИ МАЄМО СПЕРТИСЯ І РУХАТИСЯ ДАЛІ»

Що ви знаєте про Гетьмана Скоропадського та його час? І чому це знання необхідне? Чому історія 100-річної давнини, така важлива для нас, опинилася на маргінесі? Як відновити розірваний зв’язок часів? Спадкоємцями якої політичної традиції ми є? Відповіді на ці питання можна буде відшукати саме на представленні, яку традиційно модеруватиме Ірина КЛЮЧКОВСЬКА, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка».

У коментарі для «Дня» вона поділилася своїми враженнями та міркуваннями про книжкову новинку: «Для мене є великою відповідальністю модерування презентацій книжок Бібліотеки газети «День», яка, за словами Лариси Івшиної, розпрацювала концепцію гуманітарної політики України, і це дійсно так. Без сумніву, на Форумі видавців, який є інтелектуальною подією року, представлення нової книги «Дня» — «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського» — стане презентацією інтелектуального продукту найвищого ґатунку.

Слід зазначити, що роки, які оголошені іменами видатних діячів українського руху та історії, — це не просто формальний підхід, а сигнал для суспільства. Пригадаємо, що минулі роки, які були оголошені роками Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха, Костянтина Острозького, стали сигналами для суспільства задуматися над тими важливими речами, без яких ми не можемо рухатися далі, як незалежна нація. Як на мене, оголошення таких років є своєрідним світлофором, на якому запалене зелене світло, що надає право, на яке ми так довго очікували, — пізнати самих себе. Необхідно йти на це зелене світло дорогою, яка допоможе нам пізнати себе і свою ідентичність, утвердившись у цьому. А далі вже справа самого читача, справа самих українців, чи підуть вони на це зелене світло, чи будуть далі стояти на місці і чекати червоного світла, не йдучи вперед і не розвиваючись.

Рік гетьмана Павла Скоропадського — це можливість протягом року пізнавати, вивчати, аналізувати дуже складний і непростий шлях нашого державотворення, який, на жаль, 100 років тому зазнав поразки. Це нагода вивчити і зробити для себе уроки. Кожен повинен зосередитися і зрозуміти: що ж було не так, що тоді не спрацювало і як рухатися далі. Особисто для себе я виділила наступні три уроки, які подав українцям цей етап історичного розвитку столітньої давності.

Урок № 1. Це вміння людей, які прийдуть до влади, поставити власні інтереси нижче за державні. Потрібне усвідомлення першочерговості роботи саме на державу, а вже потім думати про особистий інтерес.

Урок № 2. Це урок сили. Всі рахуються з позицією сили. І сила нас, як держави, повинна бути у внутрішній силі, яку нам необхідно формувати та нарощувати.

Урок № 3. Після того, як ми вибудуємо концепт внутрішньої сили і будемо її розвивати, можемо паралельно робити подальші кроки, долучаючи зовнішні чинники.

До кого адресована книга? Безумовно, для суспільства в цілому. Хоча мушу сказати, що не варто розраховувати на політиків, які зараз будуть з головою занурені у свої передвиборчі баталії. Для мене цільовою аудиторією «Ave...» є викладач і студент, вчитель і учень, батьки і діти. Якщо це спрацює на суспільному рівні, то ми отримаємо вагомий результат.

Книга увібрала в себе статті найкращих авторів, частина яких візьме участь в презентації. Я з великою приємністю чекаю зустрічі на презентації з Ігорем Сюндюковим, Петром Кралюком, Ігорем Смешком, Юрієм Терещенком та іншими, хто підготував блискучий матеріал і аналіз діяльності не лише самого гетьмана Павла Скоропадського, а й надали нам можливість пізнати його середовище, пізнати той історичний контекст, в якому творилася держава.

Для мене дуже важливою, ба більше домінантною, є передмова, написана Ларисою Івшиною — головним редактором газети «День». У цьому слові до читачів можна віднайти точки опори, на які ми повинні спертися і рухатися далі. У передмові йдеться і про перерваний зв’язок часів і чому це важливо, і про право на власну долю та ідентичність, і про політику масової люмпенізації, і про так звану українську римську дорогу, яка єднає цивілізацію з варварством. Кожен із нас повинен зробити вибір: якою ж дорогою ми будемо рухатися далі.

Лариса Івшина пише про Гетьмана Скоропадського, як імпульс для державотворення, що дуже важливо сьогодні. Вона порівнює його діяльність з бароном Маннергеймом, батьком фінської незалежності. Головний редактор влучно говорить про українську еліту і про народ, які в жодних площинах не комунікували між собою. Також у передмові порушено багато інших важливих моментів: зокрема, мова заходить про В’ячеслава Липинського і Федора Лизогуба.

Тут фокусується на тих постатях і речах, які ми повинні сьогодні осмислювати. Тут можна віднайти чимало паралелей щодо тієї ситуації, яку ми маємо зараз у сучасній Україні. А сьогодні нам — старшому поколінню — важливо комунікувати з молоддю, роз’яснюючи їм складні процеси і заохочуючи їх до глибокого читання таких книжок.

Переконана, що книга «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського» є одним із найкращих видань, що завоює своє достойне місце в освітньому процесі. Я буду особисто над цим працювати, як представник вищої школи, аби інтегрувати ці знання і посили в освіту — щоб наші студенти мали можливість і вивчати, і обговорювати, і роздумувати над цим матеріалом.

«Ave...» — це, без сумніву, чергова перемога газети «День». Це перемога нас усіх — тих, хто прагне пізнати правду про самих себе».

«МАТЕРІАЛ, ЯКИЙ ЗАВЖДИ ДАЄ ПОШТОВХ ДО РОЗВИТКУ»

Освітні ентузіасти, які використовують у навчальному процесі книжки з Бібліотеки газети «День», у Львові є не тільки серед «політехніків», а й в інших вишах. Зокрема, у Франковому університеті та в Українській академії друкарства.

Наприклад, Оксана СУРМАЧ, директор Педагогічного коледжу ЛНУ ім. Івана Франка, придбала відразу сім примірників «Ave...», завчасно замовивши їх разом із колегами за передоплатою. Цей величенький стосик книжок вона забрала зі стенду видання на Форумі видавців, заодно поділившись своїми враженнями: «Ще до 1 вересня прочитала в газеті анонс нової книги від газети «День», яку можна придбати по передоплаті за більш вигідною ціною. Ось я і запитала колег. Вони відразу погодилися: «Треба брати». Плануємо також завітати на представлення «Ave...» за участю пані Лариси Івшиної.

Нам дуже приємно працювати з книгами від газети «День», адже це вже далеко не перша така книга в нашій бібліотеці. Ці книги служать дидактичним матеріалом для наших навчальних дисциплін з історії України, з історії української культури, етнографії і не тільки. Ми проводимо виховні заходи, під час яких ці книги стають додатковим матеріалом для студентів. Також регулярно опрацьовуємо ваші статті на семінарах, аби краще засвоїти матеріал. Це дуже важливий матеріал, який завжди дає поштовх до подальшого розвитку і глибшого опрацювання тої чи іншої теми. Це те, що стимулює не залишатися на шкільному рівні, а рухатися тільки вперед.

Отож, ми дуже вдячні колективу газети «День» за таку фундаментальну роботу».

«МОЛОДІ ПОТРІБНО ЧИТАТИ ТАКІ ЯКІСНІ ВИДАННЯ, ЯК «День»

В Українській академії друкарства також використовують книжки та матеріали газети «День» у освітньому процесі. Зокрема, цим займається Світлана БАБЧЕНКО, викладач журналістики у Львівському поліграфічному коледжі при Академії друкарства. Цього разу на Форумі видавців вона придбала декілька книжечок зі серій «Бронебійна публіцистика» та «Підривна література».

«Форум — це завжди хороша нагода поповнити свою колекцію книжок «Дня», — каже Світлана Бабченко. — У нас в коледжі є курс публіцистики, в рамках якого я регулярно використовую матеріали, видані «Днем». На практичні завдання приношу з собою книжки видання, аналізуючи їх разом зі студентами. Це публіцистика, до якої слід прагнути дорости.

Газету «День» я завжди ставлю в приклад. Зараз дуже мало насправді якісних газетних видань. Так, «День» не для масового читання, але саме з ним можна і потрібно зростати. Я сама читаю газету, а потім прочитане інтегрую в навчальний процес, залучаючи до читання і дітей. Бо молоді потрібно читати такі якісні видання, як «День».

***

До речі, опісля представлення «Ave...» головний редактор «Дня» Лариса Івшина завітає на стенд видання у Львівському палаці мистецтв. Очевидно, це буде хорошою нагодою для продовження дискусії, розпочатої в Палаці Потоцьких.

Нагадаємо, що на стенді №306 всі охочі зможуть придбати не тільки книжкову новинку, а й попередні бестселери газети, випуски глянцевого «Маршруту №1» та оформити передплату на свій «День».

 

Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments