Фотографія — це медитація в миті.
Ернст Хаас, австрійський і американський фотожурналіст

«Інтелектуальний виклик»

На четвертий день Book Forum до Львова завітала осінь і тисячі нових відвідувачів

Осінь у Львові завжди асоціювалася з Форумом видавців. Утім спекотна літня погода у перші дні цього книжкового фестивалю змусила забути його відвідувачів про те, який зараз місяць на календарі. Аж на четвертий день різке похолодання, вітряна погода й невеличкий дощик сповістили всім, що до міста Лева нарешті прийшла осінь.

Однак на самій книжковій ярмарці з кожним днем стає тільки спекотніше – відвідувачів постійно дедалі більшає. У суботу, 22 вересня, якраз уже завітали ті, хто не мав змоги прийти в будні. Зокрема, традиційно багато людей біля стенду газети «День». На вустах у багатьох його відвідувачів ще досі вчорашня презентація книжкової новинки «Дня» – «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського». Отож, і ми продовжуємо ділитися враженнями наших читачів як від презентації, так і від придбання самої книги.

«ГЕТЬМАН СКОРОПАДСЬКИЙ ЯК ГЕНІЙ-ДЕРЖАВНИК І ПРИБОРКУВАЧ ХАОСУ»

Христина БЕРЕГОВСЬКА, мистецтвознавець:

– Книга AVE – це не просто книга... Це інтелектуальний виклик з могутньо вибудованим каркасом. Є книги красиві, а є естетично вбивчі... Чого тільки варта промовиста обкладинка цього видання, яка говорить, що українська історія творилася не тільки під стріхою, але й у мармурі.

Ця книга про ідеологічну доктрину і монархізм В’ячеслава Липинського, про розірвані часи і про час виховання еліти, не майнової, а еліти з відчуттям честі, про інтелектуальні романи і про повернення української інтелігентної еміграції. А головне, про Гетьмана Скоропадського як генія-державника і приборкувача хаоса.

Дякую головному редактору Ларисі Івшиній за шанси на Різдво української держави!

«НОВІ ФАКТИ, ЦІКАВІ ВІДКРИТТЯ, ДОСТУПНА ПОДАЧА»

Ірина ЛАДИКА, студентка ЛНУ ім. Івана Франка, випускниця Літньої школи журналістики газети «День»-2018:

– Мої знання про період Гетьманату в Україні обмежувалися куцими шкільними відомостями. Чомусь уявлення про час правління Павла Скоропадського було виключно негативним. Проте, після розмови з істориком, дослідником часів Гетьманату Юрієм Терещенком, у межах Літньої школи журналістики, я поглянула на ці сім місяців в історії України під іншим кутом. І захотіла розібратися – чому ж такі полярні оцінки діяльності Скоропадського? У чому причини поразки? У чому секрет таких вагомих досягнень за такий короткий час? Звісно, однозначних відповідей не дасть ніхто, проте найцікавішим є сам процес заглиблення у тему. Коли дізналася, що «День» планує видати книжку «АVE» до століття Гетьманату, то одразу оформила передзамовлення.

Чому обрала саме дослідження «Дня»? Бо це – гарантована якість, глибокі роздуми та серйозні наукові розвідки, викладені доступною для розуміння мовою, це поважний пул авторів, яким можна довіряти, це висвітлення різних аспектів проблеми. Поки мала змогу перечитати лише кілька статей із книжки – і залишилася дуже задоволеною: нові факти, цікаві відкриття, доступна подача.

«ВСТИГНУТИ ОСМИСЛИТИ НАШУ ІСТОРІЮ»

Олександра КЛЬОСОВА, студентка КНУ ім. Тараса Шевченка, випускниця Літньої школи журналістики газети «День»-2017:

– Мій одногрупник якось сказав: «Навіщо витрачати чотири роки на навчання в університеті, якщо можна просто прочитати всю  Бібліотеку газети «День» і стати освіченою людиною». Звісно, це певною мірою був жарт. Однак, людина, котра знайома з книгами «Дня» і справді погодиться з тим, що це – якісне, нетривіальне й свіже викладення здавалося б знайомих зі школи історичних фактів, яке здатне перевернути уявлення про нашу країну, її культуру та минувшину. Тому я неймовірно пишаюся своєю причетністю до творення нової книги «Дня» – «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського», присвяченої історії Української Держави. У день презентації в Палаці Потоцьких відбулося велике свято для нас всіх, як авторів, так і читачів – презентація довгоочікуваної новинки. Ну що ж? Тепер раджу всім якомога швидше прочитати цю книгу, аби встигнути осмислити нашу історію, поки ми ще маємо на це час.

КРИМСЬКИЙ ДЕНЬ НА ФОРУМІ

Тим часом Book Forum у суботу був щедрим на цікаві події. Зокрема, саме в цей день було сконцентровано чимало заходів, присвячених тематиці Криму.

Зранку відбулася презентація антології кримськотатарської прози українською мовою «І народився день». На цій події можна було послухати не лише українських і кримськотатарських письменників Анастасію Левкову і Майє Сафет, а й також програмного директора «Кримського Дому» Аліма Алієва і посла Канади в Україні Романа Ващука.

На другу половину дня була запланована цікава дискусія «Що готові платити українці та кримські татари за свою свободу?», в якій серед інших взяли участь історикиня Гульнара Бекірова і дисидент Мирослав Маринович.

А завершився «кримський день» на Book Forum «Голосами свободи» – читаннями з кримськотатарською поетесою Сеяре Усейновою.

«ПАМ’ЯТЬ НА РИНКУ СВОБОДИ»

Ще одне важливе публічне обговорення відбулося в конференц-залі Палацу мистецтв. Тема дискусії звучала так: «Пам’ять на ринку свободи: минуле, пам’ять та інтерпретація». Однак насправді цікавою цю дискусії зробили її учасники, а ними були: американська історикиня і професорка історії Йельського університету Марсі Шор,  історикиня Центру міської історії Центрально-Східної Європи Ірина Склокіна, а також письменники Ігор Померанцев і Андрей Гріцман.

«ЛЕЦ ЗНОВУ У ЛЬВОВІ»

До Львова знову завітала презентація мистецького альбому «ЛЕЦ. XX століття», про який «День» писав ще навесні. Станіслава Єжи Леца називаються львівським генієм. Цей сатирик, поет і філософ був одним із пророків та символів ліберальних змін у Польщі та Європі. І народився він саме у Львові, де прожив першу половину життя.

Отож, у суботу, 22 вересня, на львівському Форумі видавців уперше обговорили проект «ЛЕЦ. XX століття», який ініціював російський дисидент Віктор Шендерович, видавши альбом відразу трьома мовами – українською, польською та російською.

***

Нагадаємо, що останній день львівського Форуму видавців у неділю, 23 вересня. Так що час завітати на книжковий фестиваль ще є, але його вже зовсім небагато. Тому скористайтеся нагодою і приходьте на стенд №306. Тут усі охочі зможуть придбати книжкову новинку «Ave…», а також попередні бестселери нашої газети, випуски глянцевого «Маршруту №1» та оформити передплату на свій «День».

Дмитро Плахта, «День», Львів, фото Руслана Канюки, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments