Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

«Колосальна робота, яка може розповісти історію»

У Луцьку розпочалися вже 13-ті Дні «Дня»

«Колосальна робота, яка може розповісти історію» – так під час  перебування у Луцьку назвав  презентацію фотовиставки «Дня» у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі  Українки Елмар БРОК, голова  комітету Європарламенту у закордонних справах. Дні «Дня» на Волині проходять вже у 13-й раз і традиційно збирають численну аудиторію.

Німецький політик виступив  із привітанням учасників  презентації  і подякував головному редактору газети «День» Ларисі Івшиній за те, скільки видання робить для  створення позитивного іміджу України у світі, за журналістську сміливість у піднятті насущних проблем нашої  країни, за котрою, як він  висловився, «стоїть свобода громадянського суспільства».

Елмар Брок прибув  у Луцьк на урочисте засідання Сенату університету з нагоди вручення йому звання почесного професора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Таким чином колектив університету вирішив  відзначити його внесок у розбудову українсько-німецьких взаємин та підтримку нашої держави й університету на шляху інтеграції до Євросоюзу. Головний редактор «Дня» Лариса Івшина – також є  почесним професором СНУ та членом його Наглядової ради. І хоча у політиків такого рангу завжди є дефіцит часу,  проте, вражений побаченим на фотовиставці, пан Елмар  переглянув усі виставлені  світлини і з великим інтересом вислухав пояснення їхніх історій від головного редактора «Дня». «Ця виставка  просто  чудова для розуміння ситуації в Україні, – сказав він у коментарі «Дню». – Вражає переплетіння емоцій і ситуацій: від маленького щастя до великого горя,  і поєднання світлин з такими різними сюжетами дуже щемливе».

«Ми вдячні Ларисі Івшиній за те, що вона робить, – говорив на презентації Днів «Дня»  у Луцьку голова Волинської облдержадміністрації Олександр САВЧЕНКО. – Добре, що у залі зібралися  і  дуже молоді, студенти,  і їхні наставники,  люди різних  поколінь. Ми повинні синтезувати  досвід поколінь у красиві, яскраві справи. Ваша фотовиставка мені імпонує, я думаю, що кроки, які ви робите, ми будемо допомагати робити потужніше. Люди повинні знати і про Волинь, і про Україну, тому я дуже радий, що ваша виставка йде під прапором перебування на Волині  пана Брока, тут – це вже Волинь-Європа. Це найкращий доказ», – сказав він.

Ректор  Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, професор Ігор КОЦАН відзначив, що назва  фотовиставки «Дня» – дуже промовиста. Це «Фото-Синтез». А у біосфері  фотосинтез, сказав він, це єдиний процес, який,  використовуючи сонячну енергію, забезпечує життя. «Енергію сонця» випромінюють і такі проекти газети «День», як фотовиставка,   книговидавництво. Традиційно після  відкриття фотовиставку  в  Луцьку головний редактор «Дня» презентує  нову книжку видання,  цього року – це «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Професор Ігор Коцан  відзначив  і новий випуск  глянцевого додатку  «Дня»  – «Маршрут №1», присвячений  місту Володимиру-Волинському, назвавши його «одним із найкращих проектів в Україні, які створюють імідж України у світі».

Неприховано тішилися випуском «Маршруту», присвяченому їхньому місту, і представники  делегації Володимир-Волинської міської ради на чолі з першим заступником міського голови Ярославом МАТВІЙЧУКОМ. Вийшов чудовий просвітницький,  пізнавальний, туристичний продукт, цікавий  як громадянам інших регіонів України та інших країн, так і самим володимир-волинським міщанам. Додому  делегація  міської  ради, крім, звісно, екземплярів «Маршруту», повезла і 25 примірників книги «Корона...», яка стане  новим корисним поповненням для бібліотек і шкіл міста.

Головний редактор «Дня» Лариса Івшина, подякувавши за добрі побажання, за креатив студентів університету,  які підготували цікавий банер  про «День», поділилась враженнями від поїздки у селище Затурці, у меморіальний  музей  В’ячеслава Липинського. Як відомо, цього політика пов’язували і стосунки з гетьманом Павлом Скоропадським, а «День» цей рік назвав на честь 100-річчя Гетьманату.  У це особливе натхненне місце вона закликала приїжджати студентів. Бо є часи і місця, коли треба долучатися до високих смислів, бо нам треба розширювати розумний простір. Якщо попередні покоління мали дефіцит історичних книг, у школах і не викладали історію України, люди змушені були вишукувати інформацію,  то нині вона значно доступніша.

Після презентації  фотовиставки  відбулася зацікавлена розмова головного редактора газети «День» Лариси Івшиної зі студентською молоддю, діячами культури та освіти на тему «Національний діалог», під час якої відбулося обговорення проектів газети та презентація книги «Корона, або Спадщина Королівства Руського».  Модератором відкриття Днів  «Дня» у Луцьку  та зустрічі  з Ларисою Івшиною була Анна ДАНИЛЬЧУК, проректор  університету. Вона відзначила, що ці Дні – це найкращий подарунок до Дня народження університету, усі проекти «Дня» передбачають діалог, тому закликала  учасників  імпрези  взяти участь у голосуванні за кращу світлину  фотоконкурсу.

Експозиція фотовиставки   триватиме до 25 травня цього року у приміщенні бібліотеки СНУ імені Лесі Українки за адресою вул. Винниченка, 30а, з 9-ї до17-ї години.

І перші відгуки:

«ВДЯЧНОСТІ ЗА ЗРОБЛЕНЕ ДЛЯ УКРАЇНИ НАМ ЩЕ ВЧИТИСЯ І ВЧИТИСЯ»

Ольга НАЗАРУК, студентка факультету історії, політології і національної безпеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:

– Хочу подякувати головному редактору  «Дня» за  цікаву розмову на тему «Національний діалог». Для нас, студентів,  цікава така людина, яка вже багато  чого досягла,  подолала багато вершин, тому нам є чого в неї повчитися. Було висловлено багато цікавих думок, які і мені імпонують. Найперше, про аудиторію, з якою варто вести розмову, адже на початку зустрічі  Лариса Олексіївна сказала, що хай буде людей менше, але зацікавлених. Я це підтримую. На жаль, досі  мені не вдавалося побувати у меморіальній садибі Липинського у Затурцях, але після того, що розказала нам про неї Лариса Івшина,  я туди обов’язково поїду, аби і собі відчути ті емоції, якими поділилася  головний редактор «Дня».

Я  підтримую її думку  про те, що друковані засоби інформації,  газети, журнали не повинні зникнути.  Як висловилась Лариса  Івшина, людина  з книгою у  руках повинна бути домінуючою. А газети та інтернет  мають існувати паралельно, доповнювати один одного. Багато  було сказано нею про людські емоції, цінності – у ході відповіді на запитання про мецената Євгена Чикаленка. Справді, вдячності за зроблене для України нам ще вчитися і вчитися.

«ПІСЛЯ ВІДВІДУВАННЯ ФОТОВИСТАВКИ «ДНЯ» ЗГАДУЮТЬСЯ СЛОВА ЛІНИ КОСТЕНКО…» 

Світлана КРЕСАК, методист бібліотеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:

–  На багато світлин фотовиставки серце відгукується болем. Бо війна – це завжди і біль, і  втрати, і каліцтва, а коли живеш під мирним небом, то людям властиво думати, що так – скрізь. Вражає серія робіт «Сходження», на  якій герой світлини, колишній воїн Анатолій  Горбенко, який втратив ноги на війні, піднімається на гору. Це фото  символічне для усієї виставки, згадуються слова Симоненка «Народ мій є, народ мій завжди буде, ніхто не перекреслить мій  народ!». Герої світлин «Надзусилля»  та «Тренування  перед змаганням»  промовляють про незнищенність нашої  нації й спонукають до праці та стійкості  у непростих життєвих ситуціях.

А яка потрясаюча емоційна робота «Після  вечірнього обстрілу»! Ще одна болюча тематика – серія  фоторобіт  «Життя  після Чорнобиля». Все ж світла  і настрою додають роботи, на яких зображені діти, які дають нам змогу посміхатися.  Вдалі усі чорно-білі фото. Після відвідування фотовиставки «Дня» згадуються слова Ліни Костенко  з  роману «Берестечко»: «Не допускай такої мислі, що Бог  покаже нам неласку.  Життя людського стислі строки, немає права на поразку».

МАТИ ОРІЄНТИРИ, А НЕ ЛИШЕ ОРІЄНТАЦІЮ…

Прес-секретар патрульної поліції Луцька, Ольга БУЗУЛУК:

Треба мати неабияку сміливість і характер, аби говорити владі, що вона має робити. При чому це не розмови про ремонти чи будівництва. Івшина Лариса толерантно порадила сьогодні керівнику ОДА, що треба їхати в Затурці, в музей Липинського. Вона говорила про цінності, про те, що влада повинна мати не лише політичну орієнтацію, а й ціннісні орієнтири. Наголошу ще раз: треба мати сміливість казати таке досвідченому правоохоронцю, управлінцю, людині з неабияким досвідом, але й віддати належне йому – він сприйняв це нормально і охоче.

Коли у 2014 році, ще якраз перед війною, до Луцька приїхала чергова делегація журналістів Сходу й Півдня в рамках проекту «Схід-Захід: редакції за обміном», я повезла їх саме в Затурці, до Липинського. Журналісти з Одещини, Запоріжжя, Донеччини були вражені. І через 2 тижні після цього почалось вторгнення. Нині вони добре розуміють, чому ця поїздка була важливою. Я показала їм не розваги і поп-культуру, а нашу волинську сутність. Тому незмірно поважаю й підтримую саме лейтмотив Липинського під час цього візиту Лариси Івшиної до Луцька. І дуже добре її розумію, коли вона під час зустрічі говорила емоційно, бо це їй болить, бо так хочеться, аби всі нарешті розкрили очі і побачили цей скарб, який тут, зовсім поруч.

Ще один урок від зустрічі: зупинитись і дати людині змогу самій прийти до своєї суті. Не спішити, не нав’язувати, не педалювати. У моїй роботі важливо це розуміти. Своїми публікаціями, дописами, коментарями я щодня доношу важливість змін у свідомості. І розумію, що одночасно всі не переродяться, на жаль. Так свідомість не змінюється. У нас все відбувається дуже повільно, але відбувається. Тому ця порада – зупинитись і передихнути – мені допомогла переосмислити свою роботу.

Якось песимістично прозвучало те, що, мовляв, редакція дає багато проектів. Переконана, що треба «пічкати» людей інтелектуальним продуктом, і робити це наполегливо, без перерв, систематично. Нехай люди будуть перенасичені розумною інформацією. Мудрості забагато не буває. Звісно, історією, публіцистикою, філософією важче зацікавити, ніж поп-продуктом, масова культура процвітає, але є дуже багато людей, зокрема молодих, яким це все потрібно. Їх треба насичувати правильною інформацією та аналітикою. Тому не опускати рук, а далі втілювати нові проекти!

Думки, які припали до душі під час розмови з гостями:

«Долучати до високих смислів треба тільки тоді, коли людина готова».

«Чим можна виправдатися людям волі, які дичавіють добровільно?» «Відповідальність вільної людини є значно вищою».

«Україна – союз хуторів з високошвидкісним інтернетом».

«Людина з книгами – це абсолютно інший вид людини, ніж людина без книг».

«Чи здатні ми до вдосконалення і саморозвитку так само, як до анархії?»

«Бізнес на патріотизмі псує смаки».

«Ми маємо дуже багато нерозібраного спадку».

«Наш діагноз – манія величі на фоні комплексу неповноцінності».

P.S. Фотовиставка "Дня" - це те, про що наразі не можу написати багато, бо...комок у горлі. До 25 травня вона буде у бібліотеці СНУ на Винниченка. Кожна світлина - це сенс, це суть, це справжність, це совість, це страждання... Просто дивитись і відчувати. І через фото - приходити до газети "День" і до книг Бібліотеки)

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк, фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments