У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

«Кожен може зайняти активну позицію»

Усі вінницькі школи та бібліотеки отримали книги з Бібліотеки газети «День»

«Національний діалог», який ініціювала газета «День», покликаний не тільки переосмислити уроки наших революцій, а й спонукати українців задуматися про «ремонт» національного характеру. Для цього у рамках візиту Лариси Івшиної у Вінниці було проведено дві зустрічі. Перша — зі студентами Донецького національного університету імені Василя Стуса та творчою елітою вишу. Друга — з вчителями вінницьких шкіл та бібліотекарями, для яких діалог з головним редактором «Дня» став своєрідним позакласним заходом із вдумливого патріотизму.

«РОЗВИВАТИ УКРАЇНУ ЗА СПІЛЬНОЮ КАРТОЮ ОРІЄНТИРІВ»

ДонНУ імені Стуса зустрічав головного редактора «Дня» Ларису Івшину вибраними найкращими світлинами з ХVIII Міжнародної фотовиcтавки, які видання подарувало вишу напередодні візиту. Переглядаючи роботи, Лариса Олексіївна розповідала про авторів світлин та важливість фотовиставки, адже вона впливає на формування українського суспільства та візуалізацію сучасних подій в Україні загалом. Своїми думками з приводу актуальності фотовиставки та загалом проектів «Дня» ділилися і декан філологічного факультету Володимир Мозгунов, і завідувач кафедри журналістики Олена Тараненко. Вона, власне, і модерувала «Національний діалог». Але перед початком розмови нагадала, що саме «День» був чи не єдиним виданням, яке підтримало університет у питанні присвоєння імені Василя Стуса.

«Те, що газета «День» на чолі з її незмінним головним редактором відвідала сьогодні Донецький університет імені Василя Стуса, — подія. Адже саме «День» — єдина газета, яка підтримала ініціативу з надання університету ім’я Василя Стуса і почала активно збирати підписи під відповідним зверненням, де до тисяч голосів повсякчас додавалися нові, — каже Олена ТАРАНЕНКО. — «День» одним із перших підтримав наш університет, коли ми переїхали до Вінниці. Ми тоді ще не мали кабінету для кафедри, але вже мали свіжу газету «День» у поштовій скриньці. Було неймовірно важко, і траплялися різні ситуації, але «День» завжди підставляв дружнє плече, не тиснув, розуміючи, що передусім університет має оговтатися. І коли у січні 2016-го на ім’я ректора надійшов лист-звернення з підписами майже 200 осіб, які назвали присвоєння мені Василя Стуса університету «боргом честі ще з 2008 року», і колектив оголосив про свою готовність розглянути це питання — «День» знову був поруч і висвітлював громадське обговорення цього питання. Я згадую візит Лариси Івшиної до нашого університету в Донецьку в березні 2013 року. Тоді Лариса Олексіївна вчила наших студентів трьом максимам — «Я хочу...», «Я можу...» і «Я буду робити...». Ніхто не знав тоді, через які випробування університету і нам усім доведеться пройти, щоб довести саме це — ми зможемо, коли будемо наполегливо працювати, усвідомлюючи свободу свого вибору та відповідальність власних бажань. І те, що сьогодні головний редактор газети Лариса Івшина приїхала до Стусівського університету, — це символічне свідчення нашої дружби і бажання розвивати Україну за спільною картою орієнтирів. А презентовані фотороботи — це живе свідчення нашої історії, яку творимо ми з вами».

«Маю давні спогади з Донецьким університетом, — і сподіваюся, що стосунки з Донецьким університетом імені Стуса у Вінниці будуть не менш цікаві, але більш успішні, бо у вас є питання до мене і у мене є запитання до вас. Переїзд Донецького університету до Вінниці став своєрідною лабораторією — не тільки зі змішування, але й вироблення особливої синтетики країни. І ця синергія, яка вливалася у вінницьку громаду, стала потрібною, — підхоплює розмову Лариса ОЛЕКСІЇВНА. — Всі великі історії є особистими. Історія — що ми самі могли зробити інакше, і що повинні зробити. Власне, всі проекти, які робить «День», ми запроваджуємо для того, щоб перетворити людей у громадян. Шукаємо можливості для нових ініціатив, орієнтовані на вихідців з Донбасу. І вони обов’язково будуть».

Для проведення «Національного діалогу» ДонНУ імені Стуса запропонував сучасну конференц-залу коворкінг-центру, яка дозволила презентувати розквітле «Дерево проектів «Дня». Учасники розмови активно ставили свої запитання, цікавилися проектами «Дня» та особистими перемогами Лариси Івшиної, як журналіста і культурного діяча.

«Надзвичайно вражені сьогоднішньою подією. Студенти-журналісти на заняттях постійно чують про правила, норми, журналістські стандарти, соціальну відповідальність, зразки для наслідування з медійної практики і в певному сенсі зазвичай просто сприймають на віру твердження викладачів. Сьогодні ж їм випала нагода вживу поспілкуватися із авторитетним, досвідченим, принциповим і стовідсотково орієнтованим на українське суспільство журналістом і громадським діячем, — ділиться враженнями старший викладач кафедри журналістики ДонНУ імені Василя Стуса Анна ГЛУШКО. — Своєю діяльністю, культурними проектами, просвітницькими заходами Лариса Івшина дає майбутнім журналістам приклад того, що кожен з нас у змозі займати активну позицію, відстоювати демократичні цінності, робити вклад у побудову громадянського суспільства та ефективного національного діалогу. Щиро вдячні за поповнення нашої бібліотеки «Дня»: це безцінне джерело для жвавих обговорень та дискусій, нова цеглинка у фундамент студентських знань!».

Зустрічі «Дня» зі студентами завжди відрізняються свіжістю і насиченістю. Вінницька дискусія не стала винятком. Відбувся досить жвавий діалог між головним редактором «Дня» та студентами, які активно включилися у обговорення. Зал був повний зацікавлених слухачів. Лариса Івшина розповідала про освітні проекти «Дня» та презентувала книжкові новинки з Бібліотеки газети.

«Лариса Олексіївна розставила акценти і виділила кілька основних проблем. По-перше, однією з головних помилок українського суспільства є те, що люди тримаються за героїчну історію часів Козаччини замість того, щоб задати собі ключове питання: «Як українцям не лише вижити, а й зайняти достойне місце в світі? Як ми можемо стати кращими тут і зараз?». По-друге, для «налаштування» національного діалогу з суспільством в Україні немає гідної політичної сили. Тому що для об’єднання нації і створення гідної держави потрібна сильна влада, — каже студентка 4 курсу Анастасія СКЛЯРЕНКО. — Я розділяю її думки повністю, бо для вирішення проблеми національного діалогу потрібне «санітарне прибирання» України, створення дієвих політичних сил, що будуть захищати інтереси нації, громадськості. І наше завдання, підростаючого покоління, здійснювати реальні кроки задля досягнення мети».

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА СЕРГІЙ МОРГУНОВ ПІД ЧАС АКЦІЇ ЗАУВАЖИВ: «ІСТОРІЮ ТРЕБА ЗНАТИ ЗАРАДИ ТОГО, ЩОБ МИ МАЛИ СВОЄ МАЙБУТНЄ. І САМЕ ТАКЕ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО ЗРІЛЕ ЗЕРНО СІЄ У ЦЕЙ «ҐРУНТ» ГАЗЕТА «ДЕНЬ»

По завершенні діалогу Лариса Олексіївна відзначила книгами з Бібліотеки «Дня» авторів найцікавіших запитань. Ними стали першокурсник Славко Попик та декан філологічного факультету Володимир Мозгунов. Зі свого боку, ДонНУ імені Стуса презентував «Дню» дизайнерську картину, яку для Лариси Олексіївни спеціально обирав ректор університету Роман Гринюк.

«ДЛЯ НАС ЦЕ ПЕРША АКЦІЯ, КОЛИ МИ ОТРИМАЛИ КНИГИ У ПОДАРУНОК»

Другою важливою частиною Дня «Дня» у Вінниці став відкритий діалог у теплій атмосфері про історичні та сучасні паралелі у залі засідань Вінницької міської ради за участі Лариси Івшиної, представників освітянської спільноти, громадських організацій та молодіжної ради. Вінницький міський голова Сергій Моргунов, представляючи головного редактора газети, зауважив: «Історію треба знати заради того, щоб ми мали своє майбутнє. І саме таке інтелектуально зріле зерно сіє у цей «ґрунт» газета «День». Те, що робить це видання і безпосередньо Лариса Олексіївна, — це надзусилля, бо працювати не лише в інформаційній площині, але й займатися видавничою справою, яка згуртувала науковців, істориків і краєзнавців, журналістів, щоб розкривати минувшину — це подвиг. І для нас велика честь, що Лариса Олексіївна завітала до Вінниці з презентацією книг з Бібліотеки «Дня». Деякі з них ми придбали для усіх шкільних бібліотек. Гадаю, це гарний подарунок і для учнів, і для вчителів. В історії є багато є білих плям, і ті роботи, які виходять світ за підтримки тих чи інших науковців, вони не мають системного характеру. У Вінниці ми вже третій рік поспіль займаємося дослідженнями минувшини, але і вони епізодичні. А нам потрібна система в історії. Звідси виникла ідея створити музей історії Вінниці. І сподіваюся, що в цьому ми орієнтуватимемося на «День», з яким розпочинаємо, сподіваюся, плідну співпрацю».

Зі свого боку, Лариса Івшина подякувала міській владі за те, що вона знайшла можливість стати учасником акції «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі» і закупила комплекти книг для усіх шкіл Вінниці та бібліотек міста. Вона коротко презентувала кожну з книг, яка потрапить до шкільних бібліотек Вінниці, наголосивши, що кожна з них — це необхідна «ін’єкція від байдужості», яка допомагає виховати справжніх громадян країни.

Більше години спілкувалися вінничани з Ларисою Івшиною у форматі запитань — відповідей. Але не всі встигли поставити ті запитання, які хвилювали.

«Прийшов на зустріч з Ларисою Івшиною передусім через інтерес до її постаті, бо таких людей в Україні небагато, які багато років культивують україноцентристські течії,  — каже директор Державного архіву у Вінницькій області Юрій ЛЕГУН. — Після зустрічі я переконався, що ми дивимося в одному напрямку, що на первшому місці у державній політиці має бути ідея. Немає ідеї — немає громадянського суспільства і держави. У нас у прерогативі все матеріальне, тобто «бабло» побеждаєт». А Лариса Івшина не тільки багато років працює над тим, що «очистити» нашу національну ідею, але й правильно її подати суспільству. Це заслуговує на увагу».

Вчитель історії з вінницької школи № 26 Руслан ГУБАЛЬ каже, що від розмови отримав доказ того, що попри труднощі, він, як вчитель, правильно виховує підростаюче покоління. «Більшість тез, які сьогодні озвучила Лариса Олексіївна, відповідають моїм переконанням і думкам молоді. Тому, слухаючи поважну гостю, я з полегшенням думав про те, що, слава богу, я не один у цій боротьбі, і є ціла команда газети «День», яка розділяє мої погляди, — каже Руслан Губаль. — Тепер головне — читати книги, які нам подарували, переповідати їх і давати учням усвідомлення того, що не варто боятися своїх думок, бо кожна думка за Україну, про неї, її історії і аналіз сьогодення — це правильно. Треба читати і говорити».

Найбільше раділи книжковим новинках шкільні бібліотекарі. Кажуть, що за останні роки фонди зовсім не наповнювалися художніми чи публіцистичними виданнями. «Вдячні за прекрасні подарунки. Нова книга для бібліотеки — це як ковток свіжого повітря, особливо зважаючи на те, що упродовж багатьох років ми не отримали жодної нової книги, окрім підручників і обов’язкових програмних книг, бо коштів не вистачає, — пояснює бібліотекар школи № 12 Алла КРУЧЕНЮК. — Тому для нас це перша акція, коли ми отримали книги у подарунок. Сподіваюся, не остання. І придбання нових книг для шкіл стане гарною традицією для міської влади».

Спілкуючись з міським головою Вінниці Лариса Івшина зауважила, що ця зустріч — як «аперитив», який має розпалити у вінничан справжній апетит до книг «Дня» і загалом проектів газети «День». «Так і буде!» — погодився Сергій Моргунов.

Нагадаємо, що День «Дня» у Вінниці та придбання книг для вінничан з бібліотеки «День» відбулися за підтримки Вінницької міської ради, Благодійного фонду «Подільська громада» та Донецького національного університету імені Василя Стуса.

Детальніше про «Національний діалог», «гарячі» запитання і відповіді — незабаром на шпальтах «Дня».

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments