Врятуймо мову — мова врятує нас!
Юрій Іллєнко, кінорежисер, сценарист, актор, оператор, продюсер, Народний артист України 1987 року

«Лабіринт» Сінного ринку

«День» з’ясовував, що може зупинити знищення пам’яток у культовому місці

На території колишнього Сінного ринку, де продавали практично все, від овочів до антикваріату, зараз будується житловий комплекс «Ярославів град». Назва відповідає змісту, тут має з’явитись справжній «град» із 14 житлових будинків заввишки від шести до 22 поверхів, ще й із підземними паркінгами. Історичний квартал між вулицями Олеся Гончара та Бульварно-Кудрявською не витримує початку будівництва. Деякі будинки дають тріщини. Громада запевняє, що комплекс зводиться з порушенням законодавства, та замовник будівництва ТОВ «Емпоріум Пропертіз» переконує в іншому. Натомість чиновники перекладають один на одного відповідальність за вирішення конфлікту довкола Сінного ринку. Щоб розібратися у ситуації, ми пішли на невеликий експеримент.

ЯК «День» СТАВ ТАЄМНИМ ІНВЕСТОРОМ

На сайті ЖК «Ярославів град» ми запитали менеджера-консультанта в режимі онлайн, які гарантії дає забудовник інвесторам щодо того, що все побудують вчасно та без проблем, з огляду на постійні скандали довкола Сінного ринку. Нас запевнили, що гарантом надійності житлового комплексу є співпраця з холдинговою компанією «Київміськбуд», котра є генпідрядником будівництва. Мовляв, ця компанія збудувала у столиці не один об’єкт. На наше зауваження, що до цього забудовника у містян є низка претензій, отримали відповідь, що громадськість критикує всі нові об’єкти в столиці.

Які ж дозволи має ЖК «Ярославів град»? На сайті комплексу оприлюднено шість документів, зокрема дозвіл на виконання будівельних робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції, ліцензія на будівництво від ДАБІ та приписи щодо усунення виявлених інспекцією порушень. Відсутні містобудівні умови та обмеження, а також погоджене Міністерством культури історико-містобудівне обґрунтування, яке складає основу для будь-якого проекту будівництва. Коли ми запитали про ці документи, нас прийняли за місцевого мешканця і запросили на розмову у відділ продажу. І ще зауважили, що всі документи викладено у доступ на державних сайтах, раптом що — можемо надсилати компанії «Емпоріум Пропертіз» офіційні запити для роз’яснень.

НІЧИЙНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

На жаль, без відповіді залишилося наше питання, чи співпрацює забудовник з місцевою громадою. Бо зі слів голови громадської організації «Барви життя» Лідії Гончаренко, мешканці не можуть отримати даних, чи збудують нові садочки та школи, де будуть дитячі майданчики та паркінги, як прокладатимуть комунікаційні мережі тощо. Так само активісти не можуть домогтися конкретних відповідей від Київської міської ради, Міністерства культури, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ і ДАБІ, як розв’язуватимуть конфлікт навколо Сінного ринку. Адже за рішенням столичного Голосіївського районного суду від вересня 2016 року на цю ділянку накладено арешт із забороною відчуження.

У Київраді навесні заявили, що будівництво варто призупинити на час перевірки дозвільної документації. Тоді ж, у квітні, Державна архітектурно-будівельна інспекція провела перевірку законності ведення будівництва на місці Сінного ринку. На основі виявлених порушень склали приписи з вимогою їх усунути. Але цього замало, щоб скасувати дозвіл на будівництво. Згодом у ДАБІ заявили, що для цього бракує відповіді від Мінрегіонбуду щодо того, чи справді містобудівні умови та обмеження не відповідають закону. Два місяці ДАБІ не могло отримати чіткого пояснення. А наприкінці липня чиновники ДАБІ та Мінрегіонбуду провели спільний брифінг, на якому державний секретар міністерства Максим Малашкін заявив, що містобудівні умови та обмеження щодо цього об’єкта видані 2013 року та є чинними для всього циклу будівництва. Тож для вирішення цього питання треба звертатися до суду, що не є компетенцією Мінрегіонбуду.

ЗАГРОЗА ДЛЯ ПАМ’ЯТОК

Громада вже не вимагає зупинити будівництво, розуміючи, що це неможливо, але просить хоча б зменшити поверховість. Адже поруч — дев’ять пам’яток місцевого значення та 28 об’єктів культурної спадщини. Поява хмарочосів на 22 поверхи — це потенційна загроза для історичних об’єктів. Щоб досягти мети, активісти ініціюють відкриття кримінальних проваджень за фактами порушення містобудівного законодавства. З ініціативи громади за справу Сінного ринку взялися навіть слідчі Національного антикорупційного бюро.

«По Сінному ринку дуже багато порушень у видачі дозвільної документації, — зауважує Лідія Гончаренко. —  Наприклад, дозвіл ДАБІ на забудову території Сінного ринку видано 24 грудня 2015 року. Яким чином та на якій підставі він міг видаватися, якщо не було історико-містобудівного обґрунтування, підписаного Міністерством культури? Заступниця міністра культури Тамара Мазур, щоб підлатати ці дірки, тільки через півроку, 6 червня 2016-го, підписує історико-містобудівне обґрунтування. За нашими зверненнями у прокуратурі Шевченківського району Києва відкрили кримінальне провадження проти Тамари Мазур за самоуправство у видачі ІМО, а також на ТОВ «Укрекспертиза в будівництві» за підробку документів службовими особами».

НА ЧАСІ — НЕЗАЛЕЖНА ЕКСПЕРТИЗА

На думку Лідії Гончаренко, зараз ДАБІ повинна ініціювати скасування дозволу на будівництво на Сінному ринку. Однак тут розводять руками, буцімто, це ж спочатку погодили в ТОВ «Укрекспертиза в будівництві». «На моє переконання, тут є ознаки корупційної складової, оскільки ДАБІ має давно подати до суду та скасувати цей дозвіл, оскільки він видавався з порушенням містобудівного законодавства. Справа Сінного ринку викликає суспільний резонанс. За цим стоять інтереси вищих осіб при владі, які все це прикривають. Інакше це будівництво давно мали б припинити, а ситуацію розслідувати», — переконана Лідія.

Нещодавно активісти провели чергову акцію під стінами будівлі Кабміну. Просили дозволу на проведення незалежної експертизи щодо проблемних забудов у столиці, зокрема стосовно ЖК «Ярославів град». Є надія, що обрані громадою експерти виконають адекватний аудит дозвільної документації та знайдуть вихід із «лабіринту» Сінного ринку.

РЕЗОНАНС

У матеріалі «Лабіринт» Сінного ринку» у №139 «Дня» від 8 серпня 2017 року згадується ТОВ «Укрекспертиза в будівництві» — у зв’язку з підготовкою експертних висновків щодо проектної документації для житлового комплексу «Ярославів град» на території колишнього Сінного ринку. Як уточнив «День», експертизу проектної документації проводило не ТОВ «Укрекспертиза в будівництві», а ТОВ «Укрбудекспертиза» — у грудні 2015 року.

У матеріалі зазначено, що проти товариства, котре проводило експертизу проектної документації ЖК «Ярославів град», за ініціативою активістів громадської організації «Барви життя» відкрито кримінальне провадження за підробку документів службовими особами. У Державній архітектурно-будівельній інспекції зволікають зі скасуванням свого дозволу на будівництво житлового комплексу на місці Сінного ринку, пояснюючи, що спочатку ці документи погодило саме експертне товариство. Готуючи матеріал, «День» намагався уточнити назву товариства, озвучену активістами, через пошукову систему Google, і найчастіше у цьому контексті згадувалось саме ТОВ «Укрекспертиза в будівництві».

Виявилось, що товариств з аналогічними функціями та подібними назвами декілька. Так, крім згаданих, існує ще ТОВ «ВЕС» Укрекспертиза». Через це виникла помилка. Як пояснила голова ГО «Барви життя» Лідія Гончаренко, навіть у документах про відкриття кримінального провадження не вказано точної назви організації, просто описано, що справа стосується товариства, що проводить експертизу проектної документації. Надалі редакція ретельніше перевірятиме подібну інформацію, а зараз — приносить вибачення ТОВ «Укрекспертиза в будівництві».

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments