У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Людям потрібен парк, а не бетонне гетто»

Як мешканці столичних Осокорків відвойовують зелену зону з озерами

Прийти на акцію за збереження озер місцева громада закликала передусім чоловіків, адже могло бути гаряче та небезпечно. Однак сонячна субота пройшла відносно спокійно. Так, територію, де планується будівництво житлового масиву від Акціонерного комерційного банку «Аркада», охороняли так звані «тітушки». Були присутні правоохоронці, котрі, на превеликий подив активістів, навіть заарештували найманців. Згодом активісти знесли паркан, що оточував майбутнє будівництво, та знайшли там бити і пляшки, імовірно, з коктейлями Молотова. Вочевидь, до акції добряче готувалися не лише активісти. Є інформація, що для захисту території забудовник найняв охоронні фірми, пов’язані з ДНР-ЛНР.

Були й проплачені псевдоактивісти, деякі бабусі та дідусі цього не заперечували, приміром, коли місцевий мешканець Максим Даниловський запитував, чи стоять тут за 200 гривень, зауважували, що прийшли сюди аж за тисячу. Були, звісно, місцеві мешканці з плакатами «Людям потрібен парк, а не бетонне гетто». Вони не побоялися провокацій та можливих сутичок. І це важливий аргумент для міської влади та забудовника, чому будувати на єдиному клаптику природи Осокорків – не можна.

ЧИМ НЕ ДО ВПОДОБИ «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ»

Нагадаємо, між озерами Тягле та Небреж АКБ «Аркада» планує збудувати житловий масив «Патрітика на озерах» із 43 висотних житлових будинків. Залучати інвесторів почали навесні, і з того часу тут неспокійно. Забудовник обіцяє, що озера від цього не постраждають, а якраз навпаки, мешканці Осокорків отримають додаткові школи та садочки, котрі будуватимуться разом із житловими будинками. А територію довкола озер ще й облагородять, прокладуть вимощені бруківкою доріжки, зроблять красиві місточки через водойми.

Утім, кияни так не хочуть. У місті збудовано вже не один житловий комплекс на березі Дніпра чи біля інших водойм. І жодного разу не виконувалася обіцянка залишити природу незайманою. Це апріорі неможливо, бо проведення комунікацій, риття котловану, проїзд будівельної техніки, а потім і просто облаштування навколобудинкової території ставить хрест на дикій природі.

Поки що ділянка між озерами Тягле та Небреж більше нагадує недоглянутий острівець  довкілля, і саме таким його хочуть зберегти місцеві мешканці. Ще у 2016 році активісти вирішили створювати тут екопарк «Осокорки». У 2017 році навіть зареєстрували відповідну петицію на сайті Київської міської рали, вона набрала понад 11 тисяч голосів, навіть розглядалася депутатами, але готове рішення досі блукає між кабінетами чиновників.

ЮРИДИЧНЕ ПІДГРУНТЯ

Оскільки будь-яке будівництво супроводжується відповідною документацію, місцева ініціативна група добряче попрацювала, щоб її роздобути. Як розповідав під час суботньої акції активіст Андрій Бєляєв, спочатку у Київраді їм казали, що документи щодо цієї території втрачені. Коли ж проводилися громадські слухання щодо прийняття детального плану території Осокорків, людям показали підставні документи. Як додав Андрій Бєляєв, слухання проводилися нібито у підтримку реконструкції Бортницької станції аерації. Звісно, громада підтримала цю пропозицію. Однак їхні підписи чомусь опинилися на документах щодо схвалення детального плану території із забудовою міжозерної землі.

Активіст розповів, що минулого тижня у Київраді мало розглядатися питання про розірвання договору оренди з ТОВ «Контактбудсервіс», підрядною організацією АКБ «Аркада». За даними Мін’юсту, у травні цього року порушено справу про банкрутство товариства.

У 2005 році «Контактбудсервіс» отримав 176 гектарів земельної ділянки під забудову, але в Київраді не було голосування за надання дозволу на її відведення. Цей дозвіл видав тодішній мер столиці Олександр Омельченко одноосібно, що є грубим перевищенням службових повноважень. Потім активісти надіслали низку запитів і отримали відповідь: ці земельні ділянки є зоною охоронного ландшафту.

ПОЗИЦІЯ ЗАБУДОВНИКА

У поліції лежить не одне звернення активістів про незаконні будівельні роботи між озерами Тягле та Небреж. Доки слідчі відмовчуються, свою позицію пояснює АКБ «Аркада». Напередодні акції на сайті банку з’явилося звернення до київського мера Віталія Кличка із проханням втрутитися у ситуацію, котра вийшла за межі правового поля та може мати трагічні наслідки. Звучить як погроза місцевій громаді.

«Забудовник вкотре наголошує, що має всі законні права на проведення забудови даної території. Будівельні роботи на вказаному об’єкті здійснюється на підставі чинних дозвільних документів, виданих Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, - заявляють в АКБ «Аркада». – При цьому немає жодних судових рішень щодо скасування дозвільної документації  на проведення будівельних робіт, а тому не існує й законних підстав для припинення будівництва. Натомість є ухвала суду, яка забороняє перешкоджати будівництву».

«Забудовник здійснюватиме комплекс житлового будівництва, соціальної інфраструктури та благоустрою цього масиву виключно під пильним контролем провідних екологів та науковців, - обіцяють також в «Аркаді». – Забудовник гарантує, що територія буде упорядкована належним чином, а  екосистема при цьому жодним чином не постраждає. Зважаючи на особливість та унікальність цього куточка столиці, у результаті реалізації проекту буде навіть підсилено екологічну складову цієї території».

«ЦЕ ПЕРША ЛАСТІВКА ДЛЯ ПОДАЛЬШОЇ ЗАБУДОВИ»

 Ясна річ, активісти не вірять жодному слова забудовника. Михайло Петелицький, автор петиції про створення екопарку «Осокорки», каже, коли журналісти приходять знімати цю територію,  бачать лише клаптик намитого піску, мовляв, ось тут унікальна природна територія, за яку борються активісти.

«Глядачі не розуміють, у чому ж унікальність. Але мова йде не про ці 20 гектарів, а про 750 гектарів екосистеми озер та боліт, каналів, якими ці озера сполучаються, про луги, де навесні килими з квітів, - продовжив Михайло Петелицький. – Але ці луги починаються за озерами і тягнуться аж до Гнідина, тому ідеться загалом про площу понад дві тисячі гектарів. А озера Тягле та Небреж - як конфліктні точки, які є одночасно початком великої екосистеми. Усі розуміють, якщо забудовник заходить на один кілометр цієї екосистеми, збудує один мікрорайон, де заселиться три-п’ять тисяч громадян, які почнуть заїжджати сюди на машинах, палити вогнища, багаття, то буде знищена уся екосистема».

«Але в забудовника є плани зайти не на кілометр, а на три, це величезний клин площею 145 гектарів, які відтяпав свого часу орендар у незаконний спосіб. Це були фірми зі статутним капіталом у дві тисячі доларів. Але суть у тому, що боротьба ведеться не за клаптик землі, а  за те, щоб на цьому місці створився класичний парк культури та відпочинку, щоб півмільйона дарничан мали де відпочити. Не можна створити екопарк і сказати, що це лінія розмежування, що з одного боку пташки та рослини, а з іншого – люди, це не працює. Має  бути створена велика буферна зона, яка може поглинути цей антропогенний вплив. Якщо ми зараз дозволяємо забудовнику зайти на три кілометри вглиб, це буде перша ластівка, пробний шар. Якщо громада це проковтне, туди заселиться не один мікрорайон і не десять, це потягнеться на кілометрів десять аж під Вишеньки. Усе це буде тотально знищено», - резюмує активіст.

Наразі ця територія не має природоохоронного статусу. Саме тому громада й ініціювала створення екопарку. Аби вкотре довести місту та забудовнику, що бажання створити зелену зону значно сильніше за будівельні інтереси, уже завтра, 23 вересня, планується сплав озерами та каналами Осокорків. Вільних місць уже нема.        

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments