Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Магічний» візуал + розумний діалог

У Вінниці розпочалися Дні «Дня»

Інтелектуальний марафон газети «День» дістався Вінниці. 25 квітня у мистецькому центрі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського представили найкращі світлини XІХ Міжнародного фотоконкурсу «День»-2017.

На церемонію відкриття експозиції завітала академічна спільнота міста – викладачі, студенти, письменники та громадські активісти – були й просто симпатики та шанувальники газети, яка в найвідданіших уже давно асоціюється не просто з засобом масової інформації, а інтелектуальною зброєю в часи інформаційної війни. Тому першими враженнями від побачених світлин вінничани почали ділитися ще до офіційного відкриття фотовиставки.

«Люблю «День» передусім за те, що він не прописує готову думку для читача, а змушує задуматися над подіями та їх розвитком. Це не просто газета, а цілий комплекс проектів із національної культури та мистецтва. І це дуже добре за сьогоднішніх умов, – каже вінничанка, громадська активістка Оксана ЯЦЮК. – «День» – зразок відповідального ЗМІ, коли медіа не просто каже, що суспільство хоче почути, а намагається впливати на його розвиток. І представлені фото – це не просто світлини, це мистецтво. Особливо вразили фото з зони АТО. Вони магічні! Біля світлини з Горлівки я стояла з півгодини, бо як можна одним кадром передати цілу історію?! Я знала про фотовиставку, багато чула, але навіть не сподівалася, що будуть фото такого рівня, які можуть розповісти про війну в Україні, і презентувати нашу контрастність усьому світу».

«ІНВЕСТИЦІЯ» В ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ ЗРОСТАННЯ ВІННИЧАН»

Охочих оглянути виставку ставало дедалі більше. До Мистецького центру підходили і підходили студенти та викладачі з різних факультетів. Вони не просто оглядали експозицію, а й активно залишали перші записи в Книзі відвідувачів: «Дякую за прекрасну виставку, «Кожна робота по-своєму особлива», «Ці світлини важко буде забути», «Чудова виставка. Дякую».

Зі слів вдячності розпочав свій виступ на церемонії відкриття фотовиставки і міський голова Вінниці Сергій МОРГУНОВ. Він нагадав, що востаннє фотовиставка «Дня» була у Вінниці ще 2010 року, а нині щиро радіє з того, що вінничанам знову випала унікальна можливість переглянути літопис сучасності, насолодитися мистецтвом фотографії – з одного боку, з іншого – задуматися про серйозні та важливі речі.

«Торік завдяки співпраці з газетою «День» ми поповнили наші шкільні бібліотеки якісною та актуальною історичною літературою. Але потім зрозуміли, що аудиторія таких книг має бути набагато ширшою. Тому сьогодні ми робимо чергову інвестицію в культурне та інтелектуальне зростання вінничан, – це нові комплекти видань, які ми замовили для всіх міських бібліотек, – каже Сергій Моргунов. – Одна з цих книг – «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – закликає до роздумів про відповідальність народу та еліти за долю країни. І я зобов’язуюся прочитати її, бо від того, як якісно і яким змістом будуть заповнюватися «білі плями» нашого минулого, багато в чому залежить майбутнє нашої країни».

«Від наших фотографій завжди багато емоцій у відвідувачів. Газета «День» багато років поспіль робить таку фотовиставку, і задумували ми її як «народну галерею на колесах». Для того, щоб українці бачили одне одного. Ми уже зібрали 9 томів із неймовірними відгуками. Для виставки обираємо ті фотографії, де є ще щось, крім фото. І парадоксально, що саме на цій фотовиставці представлені і найтрагічніші фрагменти, і світлини, в яких багато оптимізму для подолання екстремальних викликів, глибоких страждань, – наголосила головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА. – Фотоконкурс створив фототечію, щоб багато нових імен, завдяки нашій фотовиставці, ставали професіоналами. Я про це розповідаю, щоб ви розуміли, скільки сили вкладаємо в цей проект, окрім газети, Бібліотеки «Дня», двох сайтів, журналу «Маршрут №1», Літньої школи для майбутніх журналістів (яка вже скоро оголосить про новий набір слухачів), – щоб показати нашими очима фотомоніторинг України. Сьогодні світ – дуже мобільний, перевантажений інформацією. І треба, щоб люди встановили довіру і захотіли читати саме нас. Тому працюємо на максимум, щоб нам довіряли, нас читали, бо маємо що сказати – і в різних формах».

Стіни Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського вперше стали домівкою для інтелектуальних ініціатив «Дня». Вперше але не востаннє, запевнила ректор вишу Наталія ЛАЗАРЕНКО.

«Для нашого університету є честю, приємністю і великою перспективою для подальшої співпраці приймати фотовиставку газети «День», – каже Наталія Лазаренко. – За роки існування виставки її мали можливість оглянути тисячі людей, які мали мільйони думок, ідей, співпереживання і захоплення. Я чесно зізнаюся, що вчора чи не однією з перших оглянула ці роботи. Ходила з годину і вийшла з таким почуттям трепету – біля кожної фотографії можна стояти годинами, думати, спостерігати і мислити. Тому беріть своїх друзів, знайомих, батьків і приходьте на фотовиставку, яка працюватиме без вихідних, щоб якомога більше вінничан мали можливість її відвідати».

«РОЗУМНІ» ПОДАРУНКИ ЗАВЖДИ ДОРЕЧНІ»

Під час заходу відбулася акція «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі». Набори книг – а це новинка «Корона, або Спадщина Королівства Руського», «Екстракт 150» у 2 томах, «Екстракт 200+» у 2 томах та фотоальбом «Жива історія» отримали усі факультети Вінницького педуніверситету та 17 бібліотек Вінниці. Нові «розумні» подарунки чекають і бібліотекарі, і читачі, запевняє директор Вінницької міської централізованої бібліотечної системи Ірина ІВАСЮК, адже подібних якісних новинок вони давно не отримували.

«Минулого року за бюджетні кошти ми придбали 4583 книги, за спонсорські кошти – 3502. У 2018 році кошти на придбання книг для бібліотечної мережі обмежені, – каже Ірина Івасюк. – Тому коли нам повідомили про книжковий «дощ» від «Дня», ми не приховували радості, бо хто ж не хоче отримати якісні видання у подарунок. «Розумні» подарунки завжди доречні. Уже підготували поличку для нових надходжень, щоб читачі мали можливість ознайомитися з виданнями. В наших відвідувачів різнобічні інтереси, але останнім часом найбільше цікавляться саме історичними книгами, про минуле держави, в якій живемо, але чия історія дивним чином недорозказувалася. Особливо чекаємо на бестселер «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – книгу, яка в найширшому історичному контексті розкриває проблему відповідальності еліти та народу. Висококласний колектив авторів провів колосальну роботу, щоб пролити трохи світла на таємниці нашої «Корони…», поділитися з читачами розкопаними «скарбами», які тепер ми зможемо презентувати і вінничанам».

«ЦЯ КНИГА АБСОЛЮТНО ЗМІНЮЄ САМООЦІНКУ І САМОСВІДОМІСТЬ»

На «живе» і, як завжди, цікаве спілкування з Ларисою Івшиною зібралося понад сотню студентів і викладачів, причому не лише Вінницького педагогічного університету, а й Донецького національного університету імені Василя Стуса. Майже півторагодинна презентація новинки-бестселера «Дня» «Корона, або Спадщина Королівства Руського» перейшла в формат діалогу, який змушував задуматися над змістом і сутністю нашого життя, над тим, що є справді цінним і де, а що другорядним.

«Діалог вразив насамперед історичними паралелями. Нині люди підходять до історичних книг, як до авантюрного чтива, і не розуміють зв’язків, а «Корона» досить структурована. І перше, що чіпляє, це те, що спадщина не князівства, а Королівства Руського. Ця зміна термінології насправді багато важить. Книга абсолютно змінює самооцінку і самосвідомість для українців, – відзначає модератор зустрічі з Ларисою Івшиною, директор фестивалю «Острів Європа» Олександр ВЕШЕЛЕНІ. – Зрештою ми розуміємо, що є певна лінія, певний код, який тягнеться не на генетичному рівні, а на аристократичних традиціях, які передавалися, як каже пані Лариса, в формі держави-трансформера, і якщо ми зараз ходимо у 2018 році, то проходимо і по 1918 і по 988 роках, які мають відлуння в нашій свідомості. І не лише в тих, хто є нащадками Рюриковичів, а й серед нас. Ми просто не помічаємо історії – інтелігенції, традицій, шляхетності, про яку багато говорять у контексті Косачів, Драгоманових, Лисенків. І приємно бути частиною такою традиції, завдяки «Короні», яку представила Лариса Олексіївна у Вінниці».

«СТИМУЛ ДО ТОГО, ЩОБ МИ СТАЛИ ДОБРІШИМИ І ДІЙСНО ПОБАЧИЛИ ОДИН ОДНОГО»

Ярослава ПИЛИПЕНКО, прес-секретар, помічник ректора Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського:

– Для мене як для волонтера тематика виставки «Дня»  дуже близька, бо це те, чим ми живемо, про що мислимо, заради чого перемагаємо. Саме у цьому мені вбачається особлива роль, особлива місія газети із промовистою назвою «День». Найбільше вражає те, що, дивлячись навіть на одну роботу, ти розумієш, що вона має свою передісторію. Це висота, глибина, це струни душі, які бринять разом із тими картинами, які тут зображенні. І величезна подяка людям, які організовують таку виставку, бо це не просто фотовиставка, це стимул до того, щоб ми стали добрішими і дійсно побачили один одного.

«СОЦІАЛЬНІ ПРОЕКТИ «ДНЯ» ПОКЛИКАНІ ПРОБУДИТИ СВІДОМОСТЬ Й САМОПОВАГУ»

Рябко КАРОЛІНА, студентка:

– Найбільше вражає те, що цю виставку сформувала газета. На жаль, сьогодні в Україні небагато періодичних видань такого масштабу і глибини мислення в Україні. Їх практично немає. Соціальні проекти «Дня», про які ми сьогодні дізналися, покликані пробудити свідомость й самоповагу в  українців. Дійсно було цікаво дізнатися про такі просвітницькі соціальні ініціативи і сьогодні у мене щасливий день, завдяки «Дню». Дякую за емоцію.

«РОБОТА ЦИХ ЛЮДЕЙ ЗМУШУЄ ЗМІНЮВАТИСЬ»

Лариса ОЛІЙНИК, студентка:

– Вперше про газету «День» я почула під час вступної кампанії. Саме тоді і перевернулось моє уявлення про газети. Стало зрозуміло те, що газета може бути живим організмом із власними поглядами, а не просто переповідачем новин. Мене дуже зацікавили проекти «Дня»: фотоконкурс та бібліотека. І сьогодні я побачила це власними очима. Мене вразили фотографії. В кожній з них своя історія і свій характер. Переглядаючи їх, знаходиш щось зі свого життя і мимоволі задумуєшся. Так само задуматись змусила і презентація нової книги «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Те, про що говорила Лариса Олексіївна, породжує в голові нові питання, нові ідеї. Адже ми мало знаємо свою історію. І коли нам відкривають завіси минулого, хочеться дізнатись про це більше. Робота цих людей змушує змінюватись, рости, розвиватись. Це газета не тільки для вже думаючих людей, а вона ще й робить думаючими. Особисто я вражена і хочу подякувати за такий чудовий День.

Детальніше про враження від фотовиставки і розумного діалогу – незабаром на шпальтах «Дня». А тим часом, нагадуємо, що вінничани та гості міста мають можливість переглянути унікальні світлини, справжній фотозріз життя країни до 6 травня. Фотовиставка «Дня» працюватиме в мистецькому центрі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського (вул. Острозького, 32) щодня, навіть по вихідних, з 9.00 до 17.00. Вхід – вільний! Тож приходьте і обирайте найкращу, на вашу думку, світлину!

 

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото Руслана КАНЮКИ «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів