Хто забуває уроки історії, приречений на їх повторення
Джордж Сантаяна, американський філософ і письменник іспанського походження

Майбутні «королі фортепіано»

У Києві з успіхом відбувся ХІІ Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця

Цьогоріч змагалася малеча і підлітки (група «Горовиць-Дебют» і «Молодша група»), які, незважаючи на юний вік, виконували складні твори і грали так віртуозно, що багатьох лауреатів можна назвати майбутніми «королями фортепіано».

Ім’я легендарного піаніста, що дало назву конкурсу, символічне для України. Володимира Самойловича Горовиця називали «королем піаністів» і «громадянином світу» — завдяки своєму чарівному музичному обдаруванню. Маестро був киянином за народженням, але більшу частину свого життя прожив за океаном, тріумфально виступаючи по різних країнах світу. Своєю майстерністю і харизмою потрясав слухачів і навіть тепер, коли слухаєш його записи, то захоплює дух! Нині конкурсантів можемо вважати спадкоємцями маестро в мистецтві, а лейтмотивом змагання стала фраза «Будь, як Горовець»!  Цьогоріч приймали 75 піаністів із Австралії, Білорусі, Молдови, Китаю та України (наша країна була представлена найширше — всі регіони).

НОВА ЗІРКА: ЛЬВІВ’ЯНИН БОГДАН ТЕРЛЕЦЬКИЙ — ПЕРЕМОЖЕЦЬ ХІІ МІЖНАРОДНОГО КОНКУРСУ МОЛОДИХ ПІАНІСТІВ ПАМ’ЯТІ ВОЛОДИМИРА ГОРОВИЦЯ  У «МОЛОДШІЙ ГРУПІ»

Нагадаємо, в групі «Горовиць-Дебют» (віком до 14 років) змагалися юні піаністи в чотирьох номінаціях — «А», «В», «С», «D» — розділених програмними вимогами. Конкурс цієї вікової категорії відбувався в одному турі. Найменшою учасницею стала 7-річна киянка Анна Кислицька, яка навчається в 1 класі музичної школи сценічного виховання ім. І. Карабиця (клас Сніжани Мамчич), яка отримала спецприз КМДА. Незважаючи на юний вік, дівчинка вже у своєму активі має кілька перемог на всеукраїнському міжнародному фестивалі.

ЧЛЕНИ ЖУРІ: ВАЛЕРІЙ КОЗЛОВ (УКРАЇНА) — ГОЛОВА СУДЕЙСЬКОЇ КОМАНДИ, ЮСТАС ДВАРІОНАС (ЛИТВА), ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ МУЗИЧНИХ КОНКУРСІВ ДЛЯ ЮНАЦТВА (EMCY) І ВАЛІДА РАСУЛОВА-СУК (США)

Треба зазначити, що всі учасники — молодці! Бо показали, що вміють боротися, а ще перемагати свої страхи, вміти зосередитись у важливу хвилину і показати все найкраще, чого навчили їх педагоги, — не лише віртуозну техніку, а й розуміння нюансів виконуваного твору. Хоча були й такі, хто не зумів стримати хвилювання, і це завадило гарно виступити. Та майже всі конкурсанти, незважаючи на юний вік, причаровували слухачів.

ДИВО-ПІАНІСТИ

Фаворитом «Горвиць-Дебют» став киянин Олександр Федюрко, учень 2 класу ДМШ №21, який отримав перші місця в номінаціях «А» і «С», а улюбленцем публіки можна назвати Лі Чжесяна (Китай), який навчається в музшколі при Пекінській консерваторії. Він отримав приз « За віртуозність виконання». А ще ці хлопчики матимуть змогу продемонструвати свій талант: Олександр — на фестивалі в Швеції, а Лі в київській «Літній музичній академії.

Для піаністів «Молодшої групи» (від 9 до 15 років) треба було пройти більш складні випробування (змагання відбувалися в три тури). До останнього етапу, журі під орудою Валерія Козлова, професора фортепіанного факультету Національної музичної академії України, допустило шість конкурсантів, які виступили у супроводі Симфонічного оркестру Національної філармонії (диригент Віталій Протасов). Саме між цими конкурсантами: українцями Богданом Терлецьким, Анною Небабою, Софією Жолобовою та Марією-Луїзою Плєшаковою, австралійкою Пун Рай Ю та білорускою Айріс Шадріною відбувалася боротьба за медалі і звання лауреатів.

Відкривав третій тур Богдан Терлецький, який потрясаюче виконав першу частину Концерту ля мінор Гріга. Цей фантастичний хлопчик причарував усіх: і публіку в залі, і членів журі, і навіть музикантів Філармонічного оркестру, які теж аплодували юному віртуозу в фіналі виступу. Це нова наша зірка! До конкурсу Богдана готували дві його улюблені вчительки Світлана Марко (Львівська музшкола №2 ім. Колесси) і Оксана Рапіта (Львівська спеціалізована музшкола-інтернат ім. С. Крушельницької). За словами Світлани Леонідівни, Терлецький — диво-дитина, хоча він не з музичної родини і вперше прийшов у музичну школу п’ять років тому посеред року. «Це було 7 лютого, і цю дати ми щорічно відзначаємо, — згадує С. МАРКО. — Богдан дуже хотів вчитись, і це підкупало. Він тонко відчуває музику, наполегливо займався і дуже скоро, від уроку до уроку демонстрував прогрес. Уже за два роки переміг на своєму першому конкурсі. До речі, Богдану аплодували в Польщі, в активі він уже має запис альбому, з успіхом у минулому році виступав у Італії (феєричну перемогу у своїй віковій категорії здобув на VII Міжнародному фортепіанному конкурсі Junior e Senior» у Мілані в Концертній залі Палацу Дж.Верді), а тепер чудово показав себе на Конкурсі Горовиця. Ми віримо в його щасливі зірку!

— Богданчик неймовірно талановитий хлопчик і дуже перспективний піаніст, зараз вчиться в 7 класі, — розказала «Дню» О. РАПІТА. — Він закоханий у музику. Це його стихія і вже нова зірка, а своє подальше життя бачить лише в мистецтві. Коли сідає за інструмент, то навіть забуває про час. Думаю, що прізвище Терлецький меломанам обов’язково треба запам’ятати бо Богдан ще не раз здивує своєю майстерність і тонкою передачею відчуття творів, які виконує. Ми гордимося цим талановитим хлопчиком!

ІРИНА ПОЛСТЯНКІНА, ПРЕЗИДЕНТ МІЖНАРОДНОГО БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ КОНКУРСУ ВОЛОДИМИРА ГОРОВИЦЯ ВРУЧИЛА ДИПЛОМ ВІРТУОЗУ ЛІ ЧЖЕСЯНУ (КИТАЙ) — СТИПЕНДІЮ НА НАВЧАННЯ В МІЖНАРОДНІЙ «ЛІТНІЙ МУЗИЧНІЙ АКАДЕМІЇ», ЯКА ВІДБУДЕТЬСЯ В КИЄВІ

— Я вдячний своїм вчителям за науку, і коли сів за рояль просто пригадав наші уроки і грав так, як відчував грігівську музику. Музика є найбільшим та найважливішим захопленням у моєму житті, — каже Богдан ТЕРЛЕЦЬКИЙ. — Це як вершина, на яку потрібно підійматися усе своє життя! Мені подобається класична музика — зокрема твори епохи романтизму та бароко. У вільний час люблю слухати Й.С.Баха, Ф.Шопена, С.Рахманінова, Л. ван Бетховена, В.А.Моцарта. Хоча, якщо чесно, то люблю усі твори композиторів, музику яких граю на даний момент. Але є улюблені — Бах, Бетховен,Моцарт, Шопен, Гріг, Ліст та Рахманінов...

Саме це піаніст отримав I місце і «золоту медаль», а ще такі престижні «бонуси» — від EMCY (Європейської спілки молодіжних музичних конкурсів) сертифікат на концертний виступ; матиме змогу грати в залі Альфредо Корто (Париж) 2018—2019 рр.; участь у серії концертів «Молоді таланти світу» — Young World Talent 2019—2020 (Швейцарія); виступи в концертній серії сезону 2019—2020 рр. в Українському інституті в Швеції і культурологічному проекті «Мистецькі експедиції» (Стокгольм)!

«КОЖЕН ТУР МАВ СВОЮ СКЛАДНІСТЬ»

Анна Небаба, учениця Київської спецшколи-інтернату ім. Лисенка (клас Наталії Толпиго) після виконання 2 і 3 частин Концерту соль мінор Мендельсона впевнено заявила про те, що росте професійний музикант і заслужено завоювала II місце та «срібло». Після виступу розказала «Дню», що їй 13 років, а навчатися грати на фортепіано вона почала ще чотирирічною! «Цей інструмент мене зачарував, — зізналася Анна, — і я попросила батьків, щоб вони підтримали мою мрію не просто навчитися добре грати на піаніно, а в майбутньому стати професійною піаністкою. У мене є досвід участі і перемоги в міжнародних конкурсах, але до цього творчого змагання я дуже ретельно готувалася і хотіла показати себе з найкращого боку перед публікою і членами поважного журі. Знаєте, кожен тур мав свою складність, але третій — найцікавіший, адже ти маєш змогу виступати з високопрофесійними музикантами. Коли закінчила свою гру, для мене було дуже приємно почути схвальні відгуки від маестро Віталія Германовича Протасова і оркестрантів.

ВИСТУПАЄ «СРІБНИЙ» ЛАУРЕАТ У «МОЛОДШІЙ ГРУПІ» АННА НЕБАБА, УЧЕНИЦЯ КИЇВСЬКОЇ СПЕЦШКОЛИ-ІНТЕРНАТУ ІМ. ЛИСЕНКА

Третє місце і бронзова медаль полетить у Білорусь. Тендітна Айріс Шадріна, 7-класниця Республіканської гімназії-коледжу при Білоруській академії музики (клас Аріадни Гужаловської) в третьому турі впевнено виконала 2 і 3 частину Концерту №2 Бетховена і її виступ тепло сприймали слухачі.

— Виконавський рівень конкурсантів був дуже високим, — зауважив голова журі Валерій КОЗЛОВ. — Складні твори діти грали дуже майстерно. Ми можемо гордитися, що українська фортепіанна школа була достойно представлена. Серед відкриттів — чудовий виступ львів’янина Богдана Терлецького. Можна порадіти, що в Україні засяяла юна зірка. Думаю, що в цього піаніста велике творче майбутнє.

До речі, вперше велася он-лайн трансляція заходу не лише на офіційному сайті конкурсу www.horowitzv.org, а й на всіх головних комунікаційних платформах — Facebook, YouTube, Instagram та Twitter, а тому всі бажаючі не тільки в Україні, а й за кордоном могли наживо почути виступи конкурсантів.

ЗА КУЛІСАМИ ФІЛАРМОНІЇ. БІЛОРУСЬКІ КОНКУРСАНТКИ БІАТА КАБІРОВА, ЯКА НА «ГОРОВИЦЬ-ДЕБЮТ» ОТРИМАЛА НАГОРОДИ В НОМІНАЦІЯХ «А», «В» І «D» ТА АЙРІС ШАДРІНА — «БРОНЗОВА МЕДАЛЬ» І III МІСЦЕ У «МОЛОДШІЙ ГРУПІ»

Переможці ХІІ Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця

Група «Горовиць-Дебют» Номінація «А» Elementary

І — Федюрко Олександр (Україна);

ІІ — Волошин Дмитро (Україна);

II — Мітряну Ангеліна (Україна);

ІІІ — Басиста Олександра (Україна);

ІV — Заходякін Андрій (Україна);

V — Кабірова Біата (Білорусь);

V — Нескорожена Софія (Україна).

За рішенням журі VІ місце не присуджується.

Номінація «В» Elementary

І — Соловйова Анастасія (Україна);

ІІ — Авалян Крістіна (Україна);

ІІІ — Кабірова Біата (Білорусь);

ІІІ — Стогнушенко Діана(Україна);

ІV — Єрошенко Єва (Україна);

ІV — Карапетян Софія (Україна);

V — Палилюлько Богдан (Україна).

За рішенням журі VІ місце не присуджується.

Номінація «С» Advanced

І — Федюрко Олександр (Україна);

ІІ — Покидайло Маргарита (Україна);

ІІІ — Холодков Андрій (Україна);

ІV — Андрієв Даніїл (Україна);

V — Крюкова Марія(Україна);

V — Рябошапка Єлизавета (Україна);

VІ — Без’язична Світлана (Україна).

Номінація «D» Advanced

І — Холодков Андрій (Україна);

І — Серебрякова Еліна (Україна);

ІІ — Мітряну Ангеліна (Україна);

ІІІ — Кущ Дмитро (Україна);

ІV — Кабірова Біата (Білорусь);

V — Єрмак Михайло (Україна);

VІ — Пташник Олександр (Молдова).

Молодша група

Звання лауреата І премії, золота медаль — Терлецький Богдан (Україна);

Звання лауреата ІІ премії, срібна медаль — Небаба Анастасія (Україна);

Звання лауреата ІІІ премії, бронзова медаль — Шадріна Айріс (Білорусь);

Звання лауреата IV премії — Плєшакова Марія-Луїза (Україна);

Звання лауреата V премії — Жолобова Софія (Україна);

Звання лауреата VІ премії — Пун Рай Ю (Австралія).

 

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments