Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться вже ніяких фізичних ударів
Олег Ольжич, український поет, політичний діяч, археолог, очолював культурно-освітню референтуру ПУН (1937)

Музей Ханенків провів першу екскурсію для батьків з немовлятами

Сьогодні Facebook-спільнота «Київ дружній до батьків і малюків» разом із Музеєм Ханенків запустили новий проект — «Культурний декрет». Як це було — у фоторепортажі «Дня»

Коли ми говоримо про художні музеї, то насамперед уявляємо тишу. Неяскраве світло, тихі зали, лише паркет поскрипує, коли відвідувачі переходять від картини до картини. Храм мистецтва та спокою.

Здебільшого, так і є. Зустріти в українських музеях молодих батьків з немовлятами можна, але нечасто. Заклади культури не пристосовані для найменших відвідувачів, а батьки часто не наважуються брати на виставки малечу з багатьох причин. А якщо своїм плачем заважатиме іншим відвідувачам? А куди подіти возик? А де поміняти підгузок, якщо виникне потреба, чи погодувати маля? Зрештою, за кілька років декрету повз батьків проходить з добрий десяток вартих уваги виставок. Водночас у багатьох країнах світу музеї пропонують батькам з немовлятами спеціальні екскурсії, програми та всі необхідні умови.

Виправляти ситуацію в Україні взялися небайдужі батьки, об’єднані у Facebook-спільноту «Київ, дружній до батьків і малюків». Ця група намагається зробити столицю і життя у ній для батьків з малюками до трьох років комфортнішим. Завдяки зусиллям спільноти дедалі більше громадських закладів звертають увагу на необхідні зручності для немовлят — сповивальний столик, місце для годування тощо. Учасники спільноти створили й наповнюють карту місць, дружніх до батьків з малюками. Культурне дозвілля тут теж в пріоритеті. Так, активні батьки у декреті разом із малюками вже відвідують спеціальні кіносеанси у «Жовтні», «Планеті кіно» та «Флоренції». А тепер спільнота взялася і за музеї (детальніше про це читайте у «Дні» за 18 травня 2017 року). Сподіваюся, на такий досвід Музею Ханенків звернуть увагу й інші музеї.

У травні учасниця групи, мистецтвознавець і мама дворічного сина Світлана Призинчук вирушила до Музею Ханенків і озвучила ідею екскурсій для тих, хто в декреті. Музей ініціативу підтримав. Тоді ж, наприкінці травня, відбулася тестова екскурсія — «Культурний декрет у Царстві Флори». Екскурсія проходила в понеділок, коли в Музеї вихідний день, щоб всім було максимально зручно подивитися, проаналізувати, висловити побажання та ідеї щодо нового проекту. Я з 11-місячною Олександрою теж побувала на тій тестовій екскурсії і залишилася дуже задоволеною. Музей, виходячи зі своїх поточних можливостей, зміг створити дружній простір для батьків з малюками, а ще — чудову атмосферу. Після екскурсії я почувалася справді натхненною, мала відчуття хорошого відпочинку. А головне — мій улюблений музей тепер готовий бачити серед відвідувачів не лише мене, а й мою дитину. І для мене це надзвичайно важливо.

Сьогодні ж проект вже офіційно стартував екскурсією «Культурний декрет і Подорожі едокко». В рамках відзначення Року Японії в Україні музей демонструє мистецтво японського міста XVII-XIX століть, а саме одну з найбільш цінних частин музейного зібрання японських пам’яток XVII-XIX століть — кольорову гравюру і твори декоративно-прикладного мистецтва.

Ближче до 11 ранку, коли розпочиналася екскурсія, музей відкрив ворота у свій затишний внутрішній дворик. Тут батьки могли припаркувати дитячі візочки та велосипеди на час екскурсії. Під зеленим навісом переплетених виноградних гілок стоять дві лавки. Ідеальне місце, щоб у затінку й спокої погодувати дитину перед екскурсією. З початком події дворик закривають, тож візочкам нічого не загрожує.

У самому музеї (і в Західному крилі, й у Східному) у гардеробних облаштували спеціальні затишні куточки для годування, а також встановили сповивальники. Співробітники музею спокійні, дружні й готові допомагати.  Це якось одразу налаштовує батьків з немовлятами на потрібну емоційну хвилю.

Посеред світлої зали у Східному крилі, де проходить виставка, працівники закладу розстелили килим, влаштувавши таким чином ігрову зону для малюків. На килимі — іграшки. Батьки самі дарують музею іграшки та книжки, щоб діти могли бавитися протягом екскурсій. Навколо килима стоять стільці й пуфи — це вже для батьків, щоб було зручно одночасно слухати екскурсовода й бачити, чим зайняті малюки. Коли я йшла на тестову екскурсію, то не зовсім уявляла, як все відбуватиметься, тож, окрім візочка, прихопила ще й рюкзачок — носити залою дитину. Він мені не знадобився. Все продумано чудово.

Батьки з дітьми сидять по центру зали, екскурсовод ходить від роботи до роботи, розповідає і показує, батькам все видно. Потім батьки можуть ще раз обійти залу — з малюком на руках чи без, і детальніше роздивитися твори мистецтва. Варто особливо подякувати Юлії Філь, науковій співробітниці відділу мистецтв країн Сходу Музею Ханенків, яка сьогодні проводила екскурсію для батьків із малюками. Це, очевидно, було не так і легко. Якщо стандартна екскурсія — це група людей, які уважно дивляться на екскурсовода й ловлять кожне його слова, то сьогодні Юлія розповідала про японське мистецтво своєрідному хаосу. Перед нею увесь час була рухлива картинка: повзали, ходили, перекочувалися, трохи шуміли, сміялися й плакали малюки; ходили, ловили діток, розважали й заспокоювали їх — батьки. Часом, певне, могло здатися, що мало хто слухає екскурсію, але це не так. Батьки малих дітей знають: можна дивитися за дитиною і чудово чути розповідь. Хоча, звичайно, батькам не варто розраховувати, що вдасться почути й побачити усе. Для екскурсовода це була нестандартна екскурсія, але Юлія впоралася чудово.

Екскурсія тривала годину. Потім батьки ще лишилися в залі, роздивлялися роботи, спілкувалися. Настрій в усіх був чудовий. Бо це не лише похід до музею, це ще й спілкування, повернення до того, що любив до народження дитини й від чого, вже думав, доведеться тимчасово відмовитися, — активне соціальне життя.

Детальнішу інформацію про проект «Культурний декрет», час і дату екскурсій можна дізнатися на офіційній Facebook-сторінці Музею Ханенків і на сторінці спільноти «Київ, дружній до батьків і малюків».

Марія СЕМЕНЧЕНКО. Фото Івана ЛЮБИШ-КІРДЕЯ

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments