Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Музика для всіх

Попри різноманітну афішу open-airів до Дня Європи концерт українських оперних зірок на Софійській площі зібрав аншлаг

Людмила Монастирська, Валентин Дитюк, Сергій Магера, Тарас Штонда, Андрій Бондаренко, яким аплодують глядачі найпрестижніших сцен світу — Ла Скала, Метрополітан-опера, Ковент-Гарден, Цюріхської, Берлінської опер та багатьох інших абсолютно безоплатно співали українцям.

В останні роки вони нечасто бувають в Україні, а їх рідний український глядач позбавлений можливості чути їхні голоси. За кордоном квитки на оперні вистави за їхньої участі коштують від 250 до 500 євро. Почути їх — таких різних, таких бездоганних і таких талановитих на одній сцені в один день та ще й безплатно — подарунок долі. Але в цього подарунка є цілком реальні автори: Міністерство культури України та художній керівник проекту Анатолій Солов’яненко, які вирішили зробити цей захід  соціальним і оголосили про вільний вхід.

Про європейські традиції оперних фестивалів  просто неба годі й згадувати. На щастя, в Україні ця традиція потроху приживається й має вже немало прихильників. Головна умова, як показав досвід, — гарна погода. Цього року зірки зійшлися і звуки класики рознеслися  далеко за межі Софійської площі.

Першим на сцену вийшов потужний бас Тарас Штонда, якого справедливо називають одним із найкращих басів сучасної опери. Пісня Тараса з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка відкрила марафон з перлин світової оперної класики. Також міжнародна знаменитість виконав Куплети Мефістофеля з опери «Фауст» Гуно, примусивши публіку голосно й щиро вітати цей потужний оксамитовий бас.

Баритон Андрія Бондаренка захопив своїм чарівним розміреним тембром, бездоганним фразуванням, високим темпом, гнучкістю в знаменитих баритонових аріях Графа Альмавіви з опери «Весілля Фігаро» та  Дон Жуана з однойменної опери Моцарта. Це було справді зіркове і віртуозне виконання.

Сергій Магера — власник басу-кантанте потужно виконав цілу сцену з опери «Набукко» Верді та віртуозно по-акторськи «зіграв» арію Дона Базіліо з опери «Севільський цирульник» Россіні, здійнявши буквально фурор серед  публіки.

«Український Паваротті» Валентин Дитюк виконав неймовірно красивий Романс Неморіно з опери «Любовний напій» Доніцетті та Пісеньку Герцога з опери «Ріголетто» Верді.  До речі, в творчій долі одного з наймолодших учасників цього гала-концерту взяла свого часу участь Людмила Монастирська. Тепер Дитюк нарівні з маститими колегами підкорює  як європейську так і українську публіку своїм ніжним і різнобарвним тенором.

Сама ж примадонна Людмила Монастирська потішила своїм бездоганним сопрано, виконуючи арії з опери Верді «Трубадур». На її неймовірних високих нотах очі мимоволі здіймалися в небо або на шпиль Софії Київської і ти ніби молився разом із цим багатим, наповненим, об’ємним і розкішним голосом.

Оскільки в цей день поминали жертв політичних репресій симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою головного диригента проекту Миколи Дядюри та Національна академічна хорова капела України «Думка» під керівництвом головного диригента Євгена Савчука, що супроводжували увесь концерт й виконували сольні симфонічні номери,  — своїм виконанням Lacrimosa з «Реквієму» В.-А. Моцарта,  а потім і хвилиною мовчання всієї площі достойно вшанували пам’ять усіх невинно убієнних.

У апофеозі концерту — грандіозне tutti фіналу Симфонії №9 Бетховена за участі українських зірок світової оперної сцени, оркестру та  капели. А над ними усіма дуже символічно парив графічний лелека на заднику сцени, створений з нот дев’ятикласницею Александрою Шпільфогель, як символ численних талановитих  культурних послів України, що завжди, щовесни, повертаються додому.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА. Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів