Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Нове покоління. Працівники чи роботодавці

Як виховати українця, який зможе конкурувати в ХХІ столітті, за допомогою... гри?

Цифровий світ і нові медіа поглинають наших дітей. Дворічна дитина частіше хоче грати на планшеті, ніж бавитися своїми іграшками. «Цифрове дитинство» - реалії нашого життя.

Але якщо дитина в ранньому віці починає користуватися планшетами і телефонами, можуть виникнути негативні наслідки. Дитина може пізніше навчитися говорити, у нього можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги і сном, емоційні розлади і дефекти постави. А ще - повільний розвиток дрібної моторики (може довго вчитися застібати ґудзики, шнурувати взуття) і проблеми з тактильними відчуттями - не дуже любить, коли його обіймають навіть найрідніші люди. І взагалі не дуже любить контактувати з іншими людьми. З цими проблемами батьки в наш час дуже часто приходять до психологів і педагогів. А соціальні психологи заговорили про «втрачене покоління».

Хоча не все так песимістично - просто нове покоління дітей, живе в цифровому світі, вимагає нових підходів у навчанні.

 

У 2010 році в Україну прийшов глобальний фонд LEGO Foundation, метою якого було допомогти школі і батькам повернути українським дітям інтерес до пізнання.

«The LEGO Foundation - некомерційна організація, і нашою місією не є щось продавати. Якщо ми говоримо про компанії LEGO - «LEGO Group» - то ми поділяємо загальну місію - надихати і розвивати творців завтрашнього, створюючи сприятливі умови для розвитку і навчання дітей через гру. І на підтвердження прагнення до цієї загальної місії кілька років тому «LEGO Group» передала в підтримку нашого фонду 25% акцій своєї компанії. Амбіція ж нашого фонду - допомогти розвитку найбільшої кількості креативних, розумних людей, які зможуть навчатися протягом життя. І це - прагнення і пристрасть, яку The LEGO Foundation розділяє з компанією LEGO», - пояснив віце-президент The LEGO Foundation Каспер Оттоссон Канструп під час загального прес-брифінгу з міністром освіти і науки України Лілією Гриневич.

LEGO Foundation працює в Україні вже 9 років. Відповідає за освітні проекти Фонду Оксана РОМА. У короткому інтерв'ю «Дню», яке ми записали під час восьмого Всеукраїнського Фестивалю гри, навчання і натхнення Play Fest, що проходив в місті Києві, пані Оксана зазначила, що український проект є рекордним для Фонду. Україна стала п'ятою державою у світі, що приєдналася до Програми.

«Метою проекту є сприяння розвитку якості освіти шляхом всебічного розвитку дитини, зокрема компетентностей, необхідних для навчання впродовж життя та становлення педагога-фасилітатора, який прагне відійти від педагогіки копіювання, шаблонування, практики однієї правильної відповіді і нав'язування свого бачення дитині. В основу взаємодії дорослого і дитини покладений підхід «навчання через гру», - розповідає Оксана РОМА.

Географія проекту налічує 10 областей України, а саме: Київську, Житомирську, Вінницьку, Запорізьку, Львівську, Харківську, Дніпровську і Одеську, Сумську та Волинську. На сьогодні до проекту залучено 250 закладів дошкільної освіти, серед яких 34 НВК та 164 ЗДО. Також фонд почав співпрацю з інститутами післядипломної педагогічної освіти, зокрема Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, де в навчальні програми професійного розвитку педагогів інтегруються модулі щодо практичних шляхів реалізації підходу «навчання через гру» в закладі освіти. На сьогодні до проекту вже залучено 140 тисяч дітей і три тисячі педагогів.

В рамках проекту Фонд забезпечує навчальні заклади ігровими наборами LEGO, проводить навчання педагогів і надає методичний супровід закладам. Ключовим у співпраці фонду та закладів є якість підготовки педагогів. Саме тому фонд має команду українських тренерів, які пройшли навчання в Україні та Данії.

У 2015 році була випущена програма розвитку дитини від 2 до 6 років і методичні рекомендації «Безмежний світ гри з LEGO», яка була схвалена для використання в дошкільних навчальних закладах (лист Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України). Програма є поєднанням українського досвіду в проекті і передових світових досліджень і практик в дошкільній освіті.

 

У 2014 році Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти було проведено моніторингове дослідження ефективності впровадження проекту, яке показало позитивний вплив гри з LEGO як ключової форми взаємодії педагога і дитини в рамках проекту - на розвиток мови, мислення, вміння працювати в команді і комунікувати один з одним .

На сьогодні проект «Сприяння освіті» в Україні є одним з наймасштабніших і самих глибинних для The LEGO Foundation в цілому і одним з найперспективніших в портфоліо The LEGO Foundation.

У минулому році The LEGO Foundation розпочав у партнерстві з Міністерством освіти і науки України великий проект - забезпечення всіх перших класів наборами ЛЕГО.

Завдяки співпраці з The LEGO Foundation кращі підходи в навчанні можуть імплементуватися в освітній процес 16 000 шкіл для більш ніж 455 000 дітей і 22 000 педагогів.

На сайті МОН в розділі «Нова українська школа» розміщені два посібники з описом і використанням відповідних методик.

Особлива роль в цьому належить розвиваючим іграм. Конструктор - найдоступніша і поширена розвиваюча гра. Серед безлічі їх видів кращим вважається конструктор LEGO. Відомо, що він сприяє більш ранньому розвитку дрібної моторики рук і швидкому інтелектуальному зростанню малюка. В цьому плані LEGO - найкраща гра для дитини. Вона розвиває фантазію і логіку, вчить створювати і розрізняти різноманітні форми і обсяг, колір. Крім того, заняття з конструктором грає велику роль в становленні таких якостей характеру, як посидючість, концентрація уваги.

«Гра - велика і важлива частина нашого життя. Гра - це спосіб взаємодії з дитиною, метод, який дозволяє складне робити простим, цікавим і мотивуючим для дітей. Гра - це не просто 5 хвилин настільної активності, це - спосіб мислення педагога і цілісний підхід в освіті. Набори ЛЕГО - це тільки один з інструментів, який дозволяє створити можливості і простір для гри. Головне - це педагогам і батькам усвідомити силу навчання через гру, де кожна дитина відчуває себе вільною і радісною, має можливість експериментувати, реалізовувати ідеї, домовлятися, планувати, пропонувати креативні рішення і реалізувати свої ідеї»- розповідає пані Оксана.

Цікаво, що за результатами досліджень і спостережень, вчені Массачусетського технічного інституту дійшли висновку, що збирання конструктора позитивно впливає на дитину, більше ніж малювання та ліплення з пластиліну. Це пов'язано з тим, що під час малювання і заняттям пластиліном результат праці дитини не завжди виходить успішним. А ось при грі з конструктором ЛЕГО, у дітей завжди виходить щось цільне і красиве. Завдяки своїм формам і кольорам, як би малюк не зібрав деталь, у нього завжди виходить щось схоже на справжні предмети. Досягнення гарних результатів при складанні конструктора формує у дітей впевненість в собі і навіть лідерські якості.

Погані оцінки в школі - це не показник інтелекту, а показник зацікавленості. ЛЕГО дозволяє дітям вчитися граючись, і вчитися в грі.

Тренер по позитивному вихованню Світлана Гончарова в своїх виступах зазначає, що бажання батьків, аби діти добре вчилися, здобули вищу освіту і «не стали двірниками» зумовлені, перш за все, страхами самих батьків. У цих бажаннях немає нічого поганого, але зі страху неможливо зробити щось хороше. Гарні стосунки з дітьми і хороші результати в житті народжуються з любові і якісно проведеного разом часу. Отже, батькам варто зменшити тривожність і не прискорювати хід подій. З цим згодна і директор освітніх програм LEGO Foundation. Вона каже, що батькам не слід гнатися за новомодними методиками і експериментами, краще більше часу проводити зі своїми дітьми, прислухатися до них і довіряти їм і, звичайно ж,.. гратися.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів