Я не хотів би бути рабом, і не хотів би бути рабовласником. Це відображає моє розуміння демократії.
Авраам Лінкольн, шістнадцятий президент США

Осіннє рівнодення у тисячолітній столиці (фото)

Як Київ зустрічає «друге бабине літо»

З давніх-давен наші пращури святкували велику астрономічну подію – День осіннього рівнодення. У цей час завершуються польові роботи, жнива, збір врожаю фруктів і овочів, перенесення бджолиних вуликів на зимівлю, і починається новий рік. Цю подію відзначали народним гулянням з хороводами, піснями й багатим столом. Таким чином давні слов’яни дякували божественним силам природи за гарний врожай та готувалися до зими, яка прийде незабаром.

Осіннє рівнодення мало особливе міфологічне значення для наших пращурів, які жили за природним календарем. Через те, що тривалість дня дорівнює тривалості ночі, у народі виникло багато містичних обрядів та вірувань. Давні слов’яни вірили, що саме у цей день зв'язок між живим і мертвим світом особливо сильний, тож у день осіннього рівнодення вони поминали предків та зверталися з проханнями до потойбічних сил.

За астрологічним календарем Осіннє рівнодення – це момент, коли на південну півкулю нарешті приходить весна, а на північну - осінь.  Схід сонця відбувається точно на сході, а захід на заході. Але після 22 вересня, день стрімко зменшується, поступаючись місцем ночі. Вважається, що у момент, коли Сонце перетне екватор і переміститься в південну півкулю, відбувається величезний викид космічної енергії – найсприятливіший період для нових починань.

У народі вважається, що з цього дня починається друге «бабине літо» або «золота осінь», що триває до 14 жовтня. Починається осінній листопад, а перелітні птахи відлітають на південь.

З наукової ж точки зору, рівнодення – це час, коли центр сонячного диску у своєму видимому русі екліптикою перетинає небесний екватор. Внаслідок того, що тропічний рік  не збігається із тривалістю календарного року, моменти рівнодення рік у рік зсуваються відносно початку календарної доби. Моменти рівнодення наступають у простий рік на 5 годин 48 хвилин 46 секунд пізніше, ніж у попередній, а у високосний - на 18 годин 11 хвилин 14 секунд раніше; тому моменти рівнодення можуть припадати на дві сусідні календарні дати.

У ХХІ столітті Сонце проходить точку весняного рівнодення 20 або 21 березня за Гринвічем (цей момент вважають початком астрономічної весни в Північній півкулі), а точку осіннього рівнодення – 22 або 23 вересня (початок астрономічної осені в Північній півкулі). Цікаво, що тривалість дня навіть у рівнодення буде на кілька хвилин більшою, внаслідок значного кутового діаметра Сонця та рефракції.

А ще осіннє рівнодення було приурочене до великого християнського свята, що відзначається 21 вересня - Різдва Пресвятої Богородиці.

Осіннє рівнодення й сьогодні залишається важливою частиною культури українців, тож не дивно що народні прикмети продовжують передаватися у нашому народі з покоління у покоління.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ

Яка погода буде в цей день, такою буде й осінь.

Якщо врожай горобини багатий, то осінь буде дощовою, а зима – холодною.

Якщо в день осіннього рівнодення відлітають журавлі та інші птахи – чекайте суворої зими.

Якщо павутиння довге, то це на ясну осінь, і сніг буде нескоро.

Якщо на горобині і березі з’явилося жовте листя, то зима почнеться з ранніх заморозків і буде холодною.

Багатий урожай жолудів обіцяє багато снігу на Різдво.

Якщо у вересні спостерігаються грози, то осінь буде теплою.

ОБРЯДИ ОСІННЬОГО РІВНОДЕННЯ

Щоб довго залишатися молодою і красивою, в період осіннього рівнодення дівчата до сходу сонця вмивалися джерельною водою.

Якщо облити водою дитину на порозі оселі, то вона буде здоровою весь рік.

У цей час в оселях було прийнято гасити старий і запалювати новий вогонь. Також цього дня спалювали старі речі, щоб разом із ними згоріли негаразді попереднього року.

Якщо ж прикрашати свої будинки гілочками горобини, то магічні властивості цього дерева захистять людей і їх житло від нечисті і різних бід.

Щоб у домі був достаток, потрібно спекти пиріг з яблуками або капустою. Він повинен бути круглої форми. Якщо тісто швидко піднялося, а сам пиріг не підгорів, то найближчим часом фінансове становище покращиться.

Якщо хочеться закінчити несприятливий період у житті, то потрібно зробити генеральне прибирання в будинку, потім винести на вулицю всі старі речі і спалити їх.

Крім того вважається, що день рівнодення (як осіннього, так і весняного) – це найкращий час для підбиття підсумків. Тож у цей день варти починати  щось нове і позбавлятися від старого.

Підготувала Олександра ЯРЛИКОВА, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments