Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Проти ультраправого насильства

У Києві вшанували пам’ять правозахисника Станіслава Маркелова та журналістки Анастасії Бабурової

Вже 10-й рік поспіль в Києві пройшов захід,приурочений пам’яті правозахисника Станіслава Маркелова та журналістки Анастасії Бабурової (громадянки України). Цього року представники правозахисних організацій, громадських та соціальних ініціатив, журналісти та антифашисти, що об’єдналися в “Комітет 19 січня”, вийшли на вулицю, аби звернути увагу на проблему неофашизму в Україні та світі.

Маркелов захищав жертв військових злочинів у Чечні, Бабурова робила репортажі про російських неонацистів. 19 січня 2009 року їх обох убили  в Москві ультраправі бойовики.

Кожного року друзі Стаса і Насті, активісти та активістки, просто небайдужі проводять в багатьох країнах світу публічні заходи, намагаючись вплинути на ситуацію з ультраправим терором. В Україні ці заходи часто межують з ризиком агресії з боку тих, при чию небезпеку для суспільства говорять демонстранти.

За 2018-й рік сталися десятки  нападів на активістів і простих громадян з боку ультраправих. Це й ромські погроми (включно з вбивством Давида Папа), і побиття та нанесення ножових поранень людям з “неправильними” поглядами на політику, історію або ґендер. Наприклад, після заходу 19 січня 2018 року учасники “контракції” побили громадянина Великобританії - за кольорове волосся. Ультраправі перетворюються на політизованих тітушок, що діють на замовлення - вони виявилися замішаними в найрезонансніших вбивствах 2018-го року (справи Катерини Гандзюк та Віталія Олешко).

Минулого року ультраправе насильство набуло такого розмаху, що це змусило висловитися навіть представників влади. Під час зустрічі з послами країн G7 6 липня 2018 року, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков висловився про необхідність обмежити для українських неонацистів можливість виїзду за кордон.

Виступаючи у Верховній Раді 20 вересня 2018 року, президент Петро Порошенко згадав про правий радикалізм як одну з основних політичних проблем сучасної України. Утім, той факт, що більшість з насильницьких дій залишаються безкарними, вказує на декларативність заяв вищих чиновників.

Ці сумні тенденції не залишилися непомітними для міжнародні партнерів України. У квітні 2018 року 56 конгресменів звернулися до Держдепартаменту США з приводу зростання антисемітських настроїв в Україні.

13 грудня 2018 року Європарламент ухвалив резолюцію, у якій детально розібрав успіхи й слабкі сторони процесу втілення Угоди про асоціацію. Зокрема, євродепутати засудили “фізичні атаки проти правозахисників і журналістів”, наявність зброї у правоекстремістських угруповань, “атаки радикальних правих сил на меншини та інакодумців”. Євродепутати вимагають, аби українська влада “послідовно переслідувала тих нападників, які скоїли подібні кримінальні злочини”.

Микола ТИМЧЕНКО

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів