Найрідкісніша мужність - це мужність думки
Анатоль Франс - французький прозаїк, літературний критик

Річниця «кривавого мітингу» в Донецьку

У Києві на Майдані переселенці провели вже традиційну акцію пам'яті

Починаючи з 2015 року, щорічно 13 березня на Майдані переселенці проводять акцію пам'яті «кривавого мітингу» в Донецьку. Того дня загинув український активіст Дмитро Чернявський.

І якщо перші роки на Майдані збиралося більше сотні вихідців із Донбасу, сьогоднішній захід налічував близько 50 учасників, передають dnews.dn.ua.

Організатори пояснюють – це логічно.

«Як на переселенців – людей чимало. Річ у тім, що від ТПО не варто очікувати якоїсь надактивності. Бо переселенці – це люди, що себе відчувають незручними, ущемленими. Це не ті люди, які сміливо можуть говорити про свої порушені права. Дуже рідко хто з переселенців наважується на певну активність», - прокоментувала «Донецьким новинам» співорганізатор акції, представник ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини», журналіст Тетяна Заровна.

«Нас дійсно з кожним роком тут, на Майдані, збирається дедалі менше, але ми все одно стійкі. І за ці 5 років я відчула на собі дві речі. По-перше, що порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Це стосується, зокрема, державної допомоги нам, як переселенцям. А по-друге, ми виявилися сильнішими, ніж нас хотіли б бачити і з цього, і з того боку. Ми вижили, ми тримаємося разом, і в цьому наша сила», - доповнила правозахисниця Тетяна Матяш.

Учасники акції вважають, що Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МінТОТ) необхідно або розформувати, або провести в ньому кардинальні зміни.

«МінТОТ – абсолютно марне міністерство. Ми – «Українська народна рада Донеччини та Луганщини» - були серед тих організацій, які ратували за його створення. Ми сподівалися, що це буде профільне міністерство, яке піклуватиметься про реалізацію прав людей, що постраждали в результаті війни – як переселенців, так і тих, хто залишився на окупованій території. Але за весь час існування МінТОТ ми переконалися, що це міністерство – просто засіб «прокорму» людей, які в ньому працюють. Це марне відомство, яке нічим не займалося, результативність – нуль. МінТОТ існує, по суті, для піару заступників міністрів Георгія Туки та Юрія Гримчака, і щоб заступники міністра Черниша отримували хорошу зарплату», - зазначила Тетяна Заровна.

На її думку, міністерство потребує кардинальних змін. «Я вважаю, що коли в консерваторії негаразд, немає сенсу міняти стільці місцями. Думаю, що це мертвонароджене міністерство, його потрібно повністю розігнати чи кардинально перебудувати його роботу», - додала вона.

За словами Тетяни Матяш, зараз у міністерстві працює 100 співробітників, але серед них практично немає переселенців. «На сьогодні я не змогла отримати інформацію, чи залишився серед них хоч один переселенець. Тобто фактично профільне міністерство віддано на відкуп людям, що просто нас не розуміють, не відчувають – вони для нас чужі, і ми для них чужі. Вони не знають наших потреб», - акцентувала вона.

Крім того, як охарактеризувала Матяш, у МінТОТ працюють люди зі своєрідною «манією», які не сприймають критику на свою адресу. «Наприклад, одна з громадських організацій заявила, що МінТОТ за останні 2 роки зробило нуль – для переселенців, нуль – для жителів окупованих територій. У відповідь МінТОТ подає на цю організацію в суд. Позов, по-моєму, на 47 аркушів і до нього додається звіт на 168 сторінок щодо того, як міністерством виконується план по Донбасу. Причому в цьому звіті наводяться дані СБУ, МВС та ін., як вони кого затримують, також подається інформація військово-цивільних адміністрацій. І лише наприкінці МінТОТ включив свої досягнення за півтора року. Так ось, за півтора року міністерство вирішило всього 3 питання. Перше: вони написали якийсь лист усім військово-цивільним адміністраціям, і бігали на пошту, щоб його відправити. Друге – зустріч із питання роботи КПВВ, за результатами якої КПВВ самостійно, за свої гроші купили відеокамери та своїми силами встановили їх на лінії розмежування. І третє – МінТОТ пропіарилося на тому, як міжнародна громадська організація «Карітас» відправила на відпочинок 358 дітей», - розповіла правозахисниця.

Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments