У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Розкласти усе по поличках»

Враження з останнього дня 25-го Форуму видавців у Львові

Неділя. 23 вересня. Останній день львівського Book Forum. А отже, багатьом львів’янам і гостям міста нікуди вже було відкладати довгоочікувані відвідини книжкового фестивалю. Сприяла цьому і погода. На відміну від суботньої прохолоди та дощу, неділя потішила по-осінньому теплою та сонячною погодою.

«ТАКІ КНИЖКИ ПОТРІБНІ НЕ МЕНШЕ, НІЖ ЗБРОЯ»

Чимало відвідувачів форуму скористалися останнім шансом придбати тут книжкову новинку газети «День» – «Ave. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського». Хоча на стенді №306 активно купували й інші бестселери видання.

Зокрема, у неділю до стенду «Дня» завітав Володимир КВУРТ, міський голова Винник – міста, що межує зі східними околицями Львова. Пан Володимир прийшов не один і відповідно пішов також не з одною книжкою. Окрім «Ave…», як подарунка для своєї похресниці в Австралії, він придбав англомовну «Ukraine Incognita. TOP 25». А україномовну версію «Україна Incognita. ТОП-25» пан Володимир, не відходячи від стенду, подарував своїй доньці.

«Враження від Бібліотеки газети «День» взагалі особливі, – відзначає Володимир Квурт. – Я давній поціновувач вашого видання. Пані Лариса Івшина робить не просто велику, а фантастичну, важку і надзвичайно потрібну для України справу. Адже вона повертає Україні її історію. Звичайно, хотілося б ще більше книжок на цю тему і в Україні загалом, і на стенді газети «День» зокрема.

Не придбати «Ave…» я не міг, адже всі решта книжок «Дня» у моїй бібліотеці вже є. Такі книжки потрібні не менше, ніж зброя. Тому що вони заряджають енергією, спонукають, надихають і дають приклад працювати тут і зараз».

«У КНИГАХ «ДНЯ» ЗІБРАНІ ВІДПОВІДІ НА НАЙСКЛАДНІШІ ПИТАННЯ»

На п’ятий день форуму до стенду прийшли й ті, хто був тут у попередні дні. Наприклад, народний депутат Оксана ЮРИНЕЦЬ, яка також відвідала презентацію «Ave…» в п’ятницю. Сьогодні пані Оксана придбала чотири примірники нової книги «Дня», один із яких відразу ж подарувала своїй подрузі.

«У книгах «Дня» зібрані відповіді на найскладніші питання, – наголошує Оксана Юринець. – Ти задаєш собі питання: що ж робити далі? А саме тут усе це можна прочитати.

Із часу Гетьманату Павла Скоропадського минуло вже сторіччя. По суті, це п’ять поколінь. Що ми маємо нині? Деколи сьогодні не треба придумувати нового, а необхідно просто поглянути, що було в минулому.

У книжках «Дня» ти прочитуєш те, чим потім надихаєшся і завдяки чому знаєш нюанси певних історичних обставин, розуміння яких потрібне для ухвалення рішень нині.

Презентація «Ave…» була надзвичайно потужною. Пані Лариса Івшина ще до презентації регулярно підігрівала інтерес до неї своїми влучними постами у «Фейсбуці». Вони зокрема стимулювали потрапити в той день до Палацу Потоцьких і послухати її та інших авторів, матеріали яких можна прочитати у «Ave…»

Для мене це дуже важливо. Я ще з часів Майдану зачитувалася «Бронебійною публіцистикою» та «Підривною літературою». Звідти черпала чимало ідей, які тепер по краплині намагаюся доносити до інших.

Так буде і з «Ave…» Сподіваюся, що мені вдасться з трибуни Верховної Ради звернутися до парламентарів словами тих людей, які творили та писали цю книгу. Не завжди є можливість і не завжди ти будеш почутим, але робити це треба».

«ПОПОВНИТИ СВОЇ БАЗОВІ І ГЛИБИННІ ЗНАННЯ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ»

Завітала на стенд «Дня» і головний редактор львівського телеканалу «НТА» Наталія СТРУК, яка декілька днів тому записувала інтерв’ю з головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною.

Придбавши «Ave…» і «Корону», Наталія прокоментувала свій вибір так: «Насправді раніше я нічого не мала з Бібліотеки газети «День». І власне після знайомства з пані Ларисою та інтерв’ю з нею захотілося мати в себе цю Бібліотеку, захотілося перечитувати, аби поповнити свої базові і глибинні знання з історії України. Наразі я, як особистість, перебуваю на етапі, коли мені хочеться якось розкласти по поличках те, що є. І власне, сподіваюся, що прочитання цих книг допоможе у цьому або ж принаймні направить у напрямку, де мені ще треба це шукати».

«ЦЕ ТЕ, ЧОГО, НА ЖАЛЬ, НЕМАЄ У ЗВИЧАЙНИХ ПІДРУЧНИКАХ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ»

Тим часом ми продовжуємо отримувати відгуки з презентації «Ave…» Своїми враженнями ділиться студентка ЛНУ ім. Івана Франка, випускниця Літньої школи журналістики газети «День»-2017 Марія НИТКА: «Кожна презентація нової книги газети «День» на Книжковому Форумі стає знаковою для мене. Ця подія є місцем зустрічі з інтелектуалами, людьми, які близькі мені за духом, з справжньою елітою нашої країни.

Мені глибоко в душу запав виступ Ігоря Сюндюкова. Він говорив про важливість традицій у становленні державності, про історичну відповідальність поколінь. І, що знаково, пан Ігор згадав про український фільм, який вийшов у прокат зовсім нещодавно, – «Таємний щоденник Симона Петлюри». Стрічка про УНР, Директорію, про Винниченка, Грушевського, Петлюру, звісно. Але чомусь в ньому жодного разу не згадували про Павла Скоропадського. Я також дивилась цей фільм попередньо, але Ігор Сюндюков відкрив мені очі на білі плями у стрічці. Це тотальна відсутність  такої знакової постаті, як Гетьман Скоропадський у кінострічці, яка звеличує український національний рух початку ХХ століття. У чому справа? Чому українці забувають своїх героїв? Є над чим замислитись... І це те, що завжди залишається після цих зустрічей. Вони наштовхують на переосмислення наших, моїх, цінностей.

І якщо у світі існують сумніви щодо знаковості Гетьмана Скоропадського в українській історії, то книга «Ave…» здатна їх розвіяти. Зі свого боку, як молода людина, скажу, що такі матеріали відкривають для мене нові світи й показують історію з несподіваних ракурсів. Це те, чого, на жаль, немає у звичайних підручниках з історії України. Новий погляд на історію має вся бібліотека газети «День», яку я  завжди з великим трепетом перечитую. Зокрема, «Ave…» особливо вражає своїм дизайном і я вже в передчутті від її прочитання. Впевнена – зміст нічим не гірший за обкладинку, а з точністю до навпаки!»

«ЦЕ НАЙКРАСИВІША ОБКЛАДИНКА…»

Озираючись на всі п’ять днів Форуму видавців, слід поділитися й іншими враженнями. Схоже, саме стенд «Дня» став найбільш «інстаграмним» на цьогорічному Book Forum – десятки разів відвідувачі ярмарки підходили і просто фотографували для себе естетично оформлений стенд, у центрі уваги якого було «Ave…»

«Це найкрасивіша обкладинка серед усіх книжок, які я бачив на форумі», – слова, сказані одним із покупців «Ave…». Справді, неймовірні естетичні і навіть суто тактильні відчуття книги читачі відзначали не раз. Як тут не зауважити ще раз суть самої ідеї оформлення «Ave…», яку в ході презентації пояснила головний редактор «Дня» Лариса Івшини: «Українська культура творилася не тільки під стріхою, вона творилася й у мармурі, як це показує наша книжка, і це не є для нас нічим іншим, як приводом для гордості».

«НЕОБХІДНО ЗБЕРЕГТИ ТРАДИЦІЮ СЕРЙОЗНОГО ТА ГЛИБОКОГО ЧИТАННЯ»

Загалом відгуків про «Ave…» на стенді було сказано чимало. Як від львів’ян, так і від тих, хто завітав на форум із інших регіонів.

Наприклад, пан Володимир приїхав на львівську книжкову ярмарку із Тернополя. Там він раніше працював вчителем географії, а зараз – у місцевому інформаційно-туристичному краєзнавчому центрі.

«Потрібно, щоб такими виданнями цікавилося якомога більше людей, – відзначає пан Володимир, тримаючи в руках примірник щойно придбаного «Ave…». – Необхідно зберегти традицію серйозного та глибокого читання, хоч життя для багатьох в Україні й повернулося так, що думають вони лише про те, щоб вижити. Сьогодні велика частка населення відчуває себе розчаровано. Однак хочеться вірити, що це змінитися. Для цього людям треба, зокрема, якраз читати і аналізувати.

Я не просто читаю газету «День», але й іншим стараюся про неї розказати. Ось так пропагую вашу газету там, де можу (усміхається). Переконаний, що газеті слід зберігати свій оптимізм і дотримуватися взятого курсу. Треба постійно лупати сю скалу, як закликав  нас Франко».

ВІД НАУКИ ДО ПОЕЗІЇ

На дефіцит цікавих подій відвідувачі Book Forum не скаржилися і в останній день книжкового свята у Львові. Зокрема, саме в цей день відбулося перехресне інтерв’ю видавниці Мар’яни Савки з відомим британським нейрохірургом Генрі Маршом. Говорили вони про те, як успішним неписьменникам доводилося пробувати себе у новій сфері, що для них означає письменницьке життя, що спільного між «рідною» професією і літературним досвідом.

Тим часом Лев Скоп презентував свою нову книгу «Методика датування галицьких ікон: пошуки та здобутки», а Андрій Дахній представив свою монографію «Мартін Гайдеґґер та екзистенційна філософія».

До речі, саме останні дні форуму потішили поціновувачів поезії різноманіттям цікавих тематичних подій. Як тут не згадати, що нинішнього року Форум видавців став членом «Версополіс» – престижної всеєвропейської поетичної платформи, яка популяризує молоду поезію та об’єднує 13 фестивалів із 13 країн Європи. На цій платформі Форум представлятиме Україну.

BOOK FORUM У ЦИФРАХ

910 подій, 14 тематичних кластерів, 13 спецпроектів, 1010 учасників з усіх областей України, 70 іноземних авторів з 25 країн світу. Таким був цьогорічний Book Forum, участь в якому взяли 250 видавництв, які видали кілька тисяч нових книжок спеціально до фестивалю. На книжковий ярмарок вони привезли понад 250 тонн книжок.

Таким було книжкове свято у Львові. Цифри вражають. І сам Форум видавців традиційно втримав високу планку якості та змістовності більшості своїх заходів.

А ми в свою чергу нагадуємо, що з літературного фестивалю у Львові просвітницькі подорожі газети «День» разом із «Ave…» тільки розпочинаються. Уже 28 вересня зустрічайте книжкову новинку видання на Міжнародному книжковому фестивалі Book Space у Дніпрі.

Дмитро ПЛАХТА, «День». Львів Фото Павла ПАЛАМАРЧУКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments