Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет

Сумбур замість реформи

Чому українці ризикують упустити шанс на зміни системи охорони здоров’я

Зранку 18 травня на оглядовому майданчику між Міністерством охорони здоров’я і Верховною Радою провели руханку «Активуй реформу!». Зо дві сотні людей зібрались, щоб розім’ятися разом із учасницями Олімпійських ігор Оленою Дмитраш, Валерією Гудим і Олександрою Грідасовою. Головна мета події — нагадати парламентарям про законопроекти №№6327, 6328, 6329 і 6347, спрямовані на зміну української системи охорони здоров’я, насамперед її фінансування. У МОЗ сподівалися, що 18 травня народні депутати включать розгляд цього пакету законопроектів до порядку денного. Починалося все оптимістично, проте руханка закінчилася цирком.

МЕТА — ПЛАТИТИ ЗА ЛІКУВАННЯ ЛЮДЕЙ

Під бадьору музику учасники події, усі — у білих футболках, вишиковуються у шеренги. В. о. міністра охорона здоров’я Уляна Супрун пояснює, чому важливо підтримати урядові законопроекти: «Наші законопроекти спрямовані на те, щоб ми оплачували послуги, замість того, щоб підтримувати існування лікарні. Ми оплачуватимемо лікування пацієнтів. Це й є концепція «гроші йдуть за пацієнтом». Коли депутати проголосують за те, щоб поставити законопроекти на порядок денний, ми зможемо розглядати їх на комітетах і говорити про перше і друге читання. Ми зустрічалися з фракціями «Блоку Петра Порошенка», «Самопомочі», «Народного фронту». Спілкуємося з депутатами від всіх фракцій, щоб вони підтримували ті законопроекти. І депутати розуміють, що це важлива реформа».

До речі, підтримати реформу прийшов Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба. «Я стежу за впровадженням медичної реформи і розумію, що пройшло небагато часу, щоб отримати конкретні результати. Але я особисто довіряю Уляні Супрун, вірю, що розроблені урядом законопроекти будуть ефективними. Останні десятки років, а особливо сьогодні, в Україні дуже погіршується стан здоров’я дітей. На цій акції ми не тільки демонструємо, що треба вести здоровий спосіб життя, а також закликаємо Верховну Раду підтримати законопроекти МОЗ і здоров’я українців».

«ЦЯ РЕФОРМА ЗНИЩИТЬ СИСТЕМУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

Після руханки її учасники побачили дивну виставу. З десяток людей прийшли до майданчику, де відбувалась спортивна акція, з віниками — щоб «вимести» Уляну Супрун з України. «Ми виступаємо проти Супрун, яка взагалі ігнорує медичну спільноту. Де ділись гроші? Куди потрачені гроші?», — кричала Валентина Маркевич, президент фонду «Допомоги онкохворим дітям». Учасники руханки реагували на це з подивом і гумором.

Також на майданчик прийшли голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець і заступник голови цього комітету Олег Мусій. Урядові законопроекти вони не підтримують, наприкінці квітня у Верховній Раді зареєстрували чотири альтернативних, подані Олегом Мусієм.

«Якщо реформа Уляни Супрун здійсниться, це знищить існуючу в Україні систему охорони здоров’я. Саме тому я був просто вимушений зареєструвати альтернативні законопроекти, — стверджує Олег Мусій. — Завдання МОЗ — завести в Україну транснаціональні страхові компанії, що і намагаються зробити цими законопроектами. А найгірше — це спроба створити монопольний центр, який керуватиме 80 мільярдами гривень державного бюджету, і забрати медичну субвенцію з регіонів. Також, за попередніми висновками наших юристів, подані урядом законопроекти суперечать мінімум п’яти статтям Конституції України, зокрема 49-й, 95-й, 2-й».

«Головними відмінностями альтернативних законопроектів є те, що ми і далі залишаємо повне бюджетне фінансування сфери охорони здоров’я і відповідальність держави за неї, — продовжує Олег Мусій. — Не буде створюватися Державна закупівельна агенція, яка буде монополістом по типу «Нафтогаз України». Також залишається медична субвенція, до якої включаються оплата за комунальні послуги і фінансування технічного персоналу. Сьогодні це віддано місцевим бюджетам, тому місцеві ради через відсутність достатньої кількості коштів закривають лікарні».

«ТРЕБА ПОГОДИТИ СПІЛЬНИЙ ПАКЕТ ЗАКОНОПРОЕКТІВ»

Зрештою, обидва пакети законопроектів опинились в однаковому становищі: Верховна Рада не включила до порядку денного сесії жодного з них, ані урядового, ані парламентського.

Ольга Стефанишина, виконавчий директор благодійного фонду «Пацієнти України», говорить: «Якщо за ці законопроекти не проголосують протягом цієї сесії Верховної Ради, ми відкладемо реформу на ще кілька років. Ніхто не робитиме це у період виборів, коли почнуться підготовчі процеси. Ще було важливо зробити це саме зараз, бо восени почнеться бюджетний процес, і якщо законопроекти не ухвалять, це загальмує формування бюджету. Думаю, і народним депутатам, і Міністерству охорони здоров’я треба якось погодити один спільний пакет законопроектів, щоб він пройшов Верховну Раду якомога швидше».

Події на майданчику між МОЗ і парламентом можна було б назвати кумедними, але скидається на те, що ми втрачаємо шанс змінити систему охорони здоров’я — не МОЗ, уряд чи депутати, а все українське суспільство.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments