Ми досі ще рятуємо дистрофію тіл, а за прогресуючу дистрофію душ – нам байдуже
Василь Стус, український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, представникі культурного руху шістдесятників, Герой України

Сумбур замість реформи

Чому українці ризикують упустити шанс на зміни системи охорони здоров’я

Зранку 18 травня на оглядовому майданчику між Міністерством охорони здоров’я і Верховною Радою провели руханку «Активуй реформу!». Зо дві сотні людей зібрались, щоб розім’ятися разом із учасницями Олімпійських ігор Оленою Дмитраш, Валерією Гудим і Олександрою Грідасовою. Головна мета події — нагадати парламентарям про законопроекти №№6327, 6328, 6329 і 6347, спрямовані на зміну української системи охорони здоров’я, насамперед її фінансування. У МОЗ сподівалися, що 18 травня народні депутати включать розгляд цього пакету законопроектів до порядку денного. Починалося все оптимістично, проте руханка закінчилася цирком.

МЕТА — ПЛАТИТИ ЗА ЛІКУВАННЯ ЛЮДЕЙ

Під бадьору музику учасники події, усі — у білих футболках, вишиковуються у шеренги. В. о. міністра охорона здоров’я Уляна Супрун пояснює, чому важливо підтримати урядові законопроекти: «Наші законопроекти спрямовані на те, щоб ми оплачували послуги, замість того, щоб підтримувати існування лікарні. Ми оплачуватимемо лікування пацієнтів. Це й є концепція «гроші йдуть за пацієнтом». Коли депутати проголосують за те, щоб поставити законопроекти на порядок денний, ми зможемо розглядати їх на комітетах і говорити про перше і друге читання. Ми зустрічалися з фракціями «Блоку Петра Порошенка», «Самопомочі», «Народного фронту». Спілкуємося з депутатами від всіх фракцій, щоб вони підтримували ті законопроекти. І депутати розуміють, що це важлива реформа».

До речі, підтримати реформу прийшов Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба. «Я стежу за впровадженням медичної реформи і розумію, що пройшло небагато часу, щоб отримати конкретні результати. Але я особисто довіряю Уляні Супрун, вірю, що розроблені урядом законопроекти будуть ефективними. Останні десятки років, а особливо сьогодні, в Україні дуже погіршується стан здоров’я дітей. На цій акції ми не тільки демонструємо, що треба вести здоровий спосіб життя, а також закликаємо Верховну Раду підтримати законопроекти МОЗ і здоров’я українців».

«ЦЯ РЕФОРМА ЗНИЩИТЬ СИСТЕМУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я»

Після руханки її учасники побачили дивну виставу. З десяток людей прийшли до майданчику, де відбувалась спортивна акція, з віниками — щоб «вимести» Уляну Супрун з України. «Ми виступаємо проти Супрун, яка взагалі ігнорує медичну спільноту. Де ділись гроші? Куди потрачені гроші?», — кричала Валентина Маркевич, президент фонду «Допомоги онкохворим дітям». Учасники руханки реагували на це з подивом і гумором.

Також на майданчик прийшли голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець і заступник голови цього комітету Олег Мусій. Урядові законопроекти вони не підтримують, наприкінці квітня у Верховній Раді зареєстрували чотири альтернативних, подані Олегом Мусієм.

«Якщо реформа Уляни Супрун здійсниться, це знищить існуючу в Україні систему охорони здоров’я. Саме тому я був просто вимушений зареєструвати альтернативні законопроекти, — стверджує Олег Мусій. — Завдання МОЗ — завести в Україну транснаціональні страхові компанії, що і намагаються зробити цими законопроектами. А найгірше — це спроба створити монопольний центр, який керуватиме 80 мільярдами гривень державного бюджету, і забрати медичну субвенцію з регіонів. Також, за попередніми висновками наших юристів, подані урядом законопроекти суперечать мінімум п’яти статтям Конституції України, зокрема 49-й, 95-й, 2-й».

«Головними відмінностями альтернативних законопроектів є те, що ми і далі залишаємо повне бюджетне фінансування сфери охорони здоров’я і відповідальність держави за неї, — продовжує Олег Мусій. — Не буде створюватися Державна закупівельна агенція, яка буде монополістом по типу «Нафтогаз України». Також залишається медична субвенція, до якої включаються оплата за комунальні послуги і фінансування технічного персоналу. Сьогодні це віддано місцевим бюджетам, тому місцеві ради через відсутність достатньої кількості коштів закривають лікарні».

«ТРЕБА ПОГОДИТИ СПІЛЬНИЙ ПАКЕТ ЗАКОНОПРОЕКТІВ»

Зрештою, обидва пакети законопроектів опинились в однаковому становищі: Верховна Рада не включила до порядку денного сесії жодного з них, ані урядового, ані парламентського.

Ольга Стефанишина, виконавчий директор благодійного фонду «Пацієнти України», говорить: «Якщо за ці законопроекти не проголосують протягом цієї сесії Верховної Ради, ми відкладемо реформу на ще кілька років. Ніхто не робитиме це у період виборів, коли почнуться підготовчі процеси. Ще було важливо зробити це саме зараз, бо восени почнеться бюджетний процес, і якщо законопроекти не ухвалять, це загальмує формування бюджету. Думаю, і народним депутатам, і Міністерству охорони здоров’я треба якось погодити один спільний пакет законопроектів, щоб він пройшов Верховну Раду якомога швидше».

Події на майданчику між МОЗ і парламентом можна було б назвати кумедними, але скидається на те, що ми втрачаємо шанс змінити систему охорони здоров’я — не МОЗ, уряд чи депутати, а все українське суспільство.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments