Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Святкування Маланки на Прикарпатті розпочалося із боїв ведмедів, чортів та смертей

Найпершими святкувати Маланку в Івано-Франківській області розпочинають у селі Белелуя, Снятинського району. Їх маланкування розпочинається не вночі 14 січня, а ще з ранку 13 січня.

Тож учора зранку на вулиці села вийшло три ходи. Така кількість зумовлена наявністю в селі трьох кутків, які роблять кожен свою маланку.

Попереду кожної ходи ішли Василь та Маланка. За ними в костюмах міліціонерів, автоінспекторів і лікарів – малі діти. Потім в ході ідуть медведі. Варто зазначити, що їхні масивні костюми зроблено із очерету. Також за ведмедями іде багато юнаків переодітих в чортів та смертей. Замикають ходу старші чоловіки, які співають традиційних маланкарських колядок.

Близько обіду усі три маланки збираються на місцевому стадіоні. Тут відбувається найцікавіша частина белелуйської містерії – справжні поєдинки між учасниками кожного кута. Розпочинають поєдинки між кутами бої хлопців у костюмах ведмедів. Після цього змагаються переодіті у костюми чортів та смертей.

Основним завданням в поєдинку є повалити свого супротивника на землю. Двобій нагадує суміш греко-римської боротьби та сумо. За часом та дотриманням правил під час двобою стежать судді. Після поєдинку, навіть якщо юнак і програв, хлопці із рідного кутка підкидають його на руках. Таким чином висловлюють подяку за те, що не злякався вийти на герць і захищати честь села. Цього року перемогу здобули хлопці із Великого Кута.

А після поєдинків під вечір маланкарі вертаються кожен на свій кут, та обходять всі хати, де є незаміжні дівчата.

 

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів, фото автора

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів