В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Святкування Маланки на Прикарпатті розпочалося із боїв ведмедів, чортів та смертей

Найпершими святкувати Маланку в Івано-Франківській області розпочинають у селі Белелуя, Снятинського району. Їх маланкування розпочинається не вночі 14 січня, а ще з ранку 13 січня.

Тож учора зранку на вулиці села вийшло три ходи. Така кількість зумовлена наявністю в селі трьох кутків, які роблять кожен свою маланку.

Попереду кожної ходи ішли Василь та Маланка. За ними в костюмах міліціонерів, автоінспекторів і лікарів – малі діти. Потім в ході ідуть медведі. Варто зазначити, що їхні масивні костюми зроблено із очерету. Також за ведмедями іде багато юнаків переодітих в чортів та смертей. Замикають ходу старші чоловіки, які співають традиційних маланкарських колядок.

Близько обіду усі три маланки збираються на місцевому стадіоні. Тут відбувається найцікавіша частина белелуйської містерії – справжні поєдинки між учасниками кожного кута. Розпочинають поєдинки між кутами бої хлопців у костюмах ведмедів. Після цього змагаються переодіті у костюми чортів та смертей.

Основним завданням в поєдинку є повалити свого супротивника на землю. Двобій нагадує суміш греко-римської боротьби та сумо. За часом та дотриманням правил під час двобою стежать судді. Після поєдинку, навіть якщо юнак і програв, хлопці із рідного кутка підкидають його на руках. Таким чином висловлюють подяку за те, що не злякався вийти на герць і захищати честь села. Цього року перемогу здобули хлопці із Великого Кута.

А після поєдинків під вечір маланкарі вертаються кожен на свій кут, та обходять всі хати, де є незаміжні дівчата.

 

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів, фото автора

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів