Фотографія — це медитація в миті
Ернст Хаас, австрійський і американський фотожурналіст

У Луцьку змагалися учасники бойових дій, які отримали поранення в АТО

До Луцька деякі із них приїхали з  іншого випробування: напередодні у Києві відбулися відбіркові змагання до української команди, котра братиме участь у Марафоні морської піхоти США.  Цих  чоловіків, які значну частину здоров’я залишили на війні, ще називають нескореними. Ігри  Нескорених,  запроваджені принцом  Гаррі, стали змаганнями найвищого, так би мовити, рангу для  людей, травмованих війною,  але з великою  силою волі.  Водночас  кількість спортивних змагань і їхніх учасників в Україні збільшується, бо, як сказав у Луцьку помічник    уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників АТО  Костянтин Вінніченко, якщо психологи стверджують, що після війни людина  два роки реабілітовується до мирного життя, то спорт дозволяє це робити значно швидше.

У ці дні на  луцькому стадіоні проходив черговий Чемпіонат України з легкої атлетики,  бо  стан стадіону дозволяє приймати найвідповідальніші змагання  європейського класу. Але  випробування  колишніх воїнів стали особливою сторінкою. Вони бігли на дистанціях 400 і 1500 метрів. І  коли  було дано старт на першій дистанції, то глядачі на трибунах  без команди,  в єдиному пориві піднялися і   аплодисментами підтримували бігунів до фінішу. Бо те,  що вони  роблять, змагаючись, важливо не тільки для їхньої особистої реабілітації, а насамперед – для всіх нас. Як нагадування, що ми тут живемо під мирним небом, бо там, на війні, хтось віддавав своє здоров’я  або і життя заради цього. Для Вадима Свириденка,  уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників АТО, голови ГС «Національна рада спортивної реабілітації захисників України», Луцьк  - місто особливе. По сусідству зі стадіоном – приміщення плавального басейну, у якому при вході -  фотографія   вихованця школи  спортивної майстерності Дениса Чабанчука,  його командира  під  час  служби на сході, з яким разом виходили з оточення під  Дебальцевим. Денис  врятував  Вадиму життя,  але потім не переніс  20-градусного морозу, а Вадим вижив, хоча отримав важкі травми. І те, що він сьогодні робить для реабілітації  бойових побратимів, сам будучи прикладом  мужності і героїзму, є  дуже важливим. Бо змагаючись,  колишні воїни  показують  приклад справжнього чоловіка, приклад,  так потрібний  сьогодні  молоді.

Серед учасників  змагань  воїнів  лише один, волинянин Андрій Зань,  виступав на спортивному протезі. У решти – проблеми  не такі  зовнішні, але серйозні. Історія порятунку Андрія, коли волонтери  відшукали  класного протезиста у Польщі, ще свіжа у пам’яті. Волонтер Наталія Шепель, пригадую,  все тішила його, що «ось і затанцюємо з тобою ще». І  це сталося! І сьогодні Андрій бере активну участь у змаганнях Нескорених, і навіть на протезі пробіг 400-метрову дистанцію не останнім. Сила волі, робота над собою – який це приклад!

Колишній військовий комісар Ківерцівського району, командир взводу розвідки при 24-й бригаді Руслан Уніфонтович – сьогодні майор у відставці,   бронзовий призер національних  змагань Ігор Нескорених у Києві  у травні  цього року. Він також біг  під час відбіркових змагань на Марафон морської піхоти США, гордиться тим, що його розвідувальна група  мала 100-відсоткове повернення із завдань. Каже: «Хочеться  розбити стереотип «атовця», який після  війни «реабілітує» себе з пляшкою, хоча  треба зважати,  що є травми, пораення фізичні, а є  не менш важкі, психологічні. Спорт дає можливість відчути те братство, те єднання, яке  було на фронті».

Перед початком змагань серед  вчорашніх воїнів  було підписано Меморандум про співпрацю між Федерацією легкої атлетики України та Національною радою спортивної реабілітації захисників України. Підписали уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників АТО, голова ГС «Національна рада спортивної реабілітації захисників України» Вадим Свириденко, президент Федерації легкої атлетики України Ігор Гоцул та голова Волинської ОДА Олександр Савченко. Цей меморандум  дозволить реалізовувати нові проекти щодо реабілітації атовців за допомогою легкої атлетики. І вже 7 жовтня  цього року в Луцьку проведуть  перший в Україні марафон міжнародного формату серед ветеранів війни, в якому візьмуть участь ветерани бойових  дій зі США, Великої Британії, Литви, Данії та інших країн.

 

 

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк. Фото Костянтина СЕМИЦЬКОГО

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments