Україно, дозволь мені серед твого безголов'я головою тривожною прорости!..
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч, критик часів радянської епохи

У Львові представили Вощатинський іконостас Йова Кондзелевича

Подія відбулася вчора, 18 травня, у рамках Міжнародного дня музеїв.

Унікальну пам’ятку пензля відомого іконописця Йова Кондзелевича (1667–1740/48) демонструють у Національному музеї ім. Андрея Шептицького.

Вощатинський іконостас відносять до пізніших пам’яток, створених монахом-іконописцем, і датують 1722 роком. За словами куратора виставки Романа Зілінка, це остання відома на сьогодні значна за обсягом мистецька робота майстра, і у ній Кондзелевич робить помітний крок у напрямі поєднання в іконописі світських елементів.

Іконостас з підписом на вівтарі Йова Кондзелевича знайшли 1962 року в недіючому храмі церкві святих апостолів Петра і Павла, що у селі Вощатин на Волині – під час експедиції-розвідки, участь у якій брали  відомі мистецтвознавці і музейники, зокрема – Борис Возницький, Петро Лінинський та Віра Свєнціцька. Дослідники припустили, що іконостас створювався для церкви Різдва Пресвятої Богородиці Загорівського монастиря. Авторство Кондзелевича згодом підтвердили й інші дослідники, при цьому зробили висновок, що з Йовом працювали ще й інші майстри – його учні.

Від 1962 року дотепер Вощатинський іконостас повністю ніколи не виставлявся – був представлений в експозиції Національного лишень фрагментарно. Відтепер він – у постійній експозиції.

Реставрація здійснювалася під керівництвом Володимира Мокрія.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Павла ПАЛАМАРЧУК

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments