У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

«Українцям повернули Корону...»

Новинка «Дня» на Форумі видавців у Львові стала бестселером

П’ять днів, із 13 по 17 вересня, Львів і вся книжкова Україна прожили 24-м Форумом видавців — найстаршим українським книжковим ярмарком. 168 представлених видавництв. Насичена програма, яка складалася майже з тисячі організованих заходів. Форум видавців за традицією створив приємний головний біль для кожного книгомана, адже щовечора доводилося засиджуватися перед програмою наступного дня, плануючи, куди б навідатися завтра. Водночас поставало питання: як же купити всі книжки, якими так кортить поповнити свою домашню бібліотеку?

Найцікавіші події книжкового ярмарку «День» детально висвітлював як генеральний інформаційний партнер Форуму. Без сумніву, до цієї теми в газеті ми ще неодноразово повертатимемося, публікуючи взяті під час Форуму інтерв’ю. А зараз хотілося б пригадати, якими ці 5 днів були для команди «Дня», котра в рамках Форуму видавців у Львові презентувала свій новий бестселлер  (тепер уже сміливо можна про це казати) «Корона, або Спадщина Королівства Руського».

«МИ ПРАЦЮЄМО, ЩОБ ТЕ ДІЯЛЬНЕ ТА ЕНЕРГІЙНЕ, ЩО Є В НАРОДІ, ОТРИМАЛО СВОЮ КОРОНУ»

Для читачів «Дня» кульмінацією Форуму, безумовно, стала презентація книжкової новинки газети. Видання представляли автори й головний натхненник та ідеолог книги головний редактор газети «День» Лариса ІВШИНА. Саме її виступ згодом найчастіше згадували та цитували читачі після презентації. Зокрема Лариса Олексіївна наголосила: «Останні 25 років позначені великими змінами, турбулентностями, колотнечами. Щоб поставити актуальні та значущі для суспільства питання у вертикальну площину, потрібен справжній «домкрат». Ми нарешті повинні говорити про сутнісні речі.  Коли наша Літня школа журналістики після сесії залишає своє комфортне життя і місяць проводить у редакції, а потім долучається ще й до книготворення, я вважаю, що це дуже обнадійливий знак. Про Данила та його столиці Холм, Володимир і Галич ми писали за допомогою наших постійних висококласних авторів. Але є серед наших авторів зацікавлена історією студентка. Вона поїхала в спеціальне відрядження у Галич, поспілкувалась зі знаковими людьми і в результаті написала прекрасний текст. Водночас знаний історик Юрій Терещенко написав для нас блискучий трактат про сутність монархічної ідеї, її місце в політичному житті Україні. Комусь це може видатися екзотикою, але ми живемо і робимо газету в реальному житті. Але також ми не забуваємо про ті важливі речі, над якими замислювались покоління українців до нас і за які боролися найбільш передові люди свого часу.

КУЛЬМІНАЦІЄЮ ФОРУМУ СТАЛА ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИЖКОВОЇ НОВИНКИ ГАЗЕТИ «ДЕНЬ»

Вільгельм Габсбург, відомий як Василь Вишиваний, був викрадений з Відня НКВД уже в кінці 40-х — це не так давно. Це людина, яка хотіла бачити Україну конституційною монархією, на зразок інших європейських країн, які сьогодні є нашими орієнтирами. Це зовсім близька історія. Але яка ж невідома! Чи пошанований як слід сьогодні Василь Вишиваний в Україні? А чи пошанована і вивчена спадщина Скоропадського, Липинського? Коли ми кажемо про те, що ми спадкоємці УНР, то яку УНР маємо на увазі — руйнівну чи будівничу? Там дуже багато того, що можна назвати покинутими питаннями. Покинуті питання, як говорять наші вчителі і натхненники, завжди нас наздоганяють і не дають рухатися вперед. Хто правий — Донцов чи Липинський? Що доброго в Донцова, а що неодмінно варто взяти за орієнтир у Липинського? Чому ми здійснюємо декомунізацію по-більшовицьки і не пояснюємо, хто ці люди, на честь яких ми називаємо вулиці? І ще багато-багато питань порушено в роздумах наших прекрасних авторів, яким я безкінечно вдячна. Йдеться про сміливість інтелектуалів відкласти свою нагальну роботу, якої завжди море, і підключитися до нашого натхненного книжкового проекту.

У своїй передмові я роблю багато екскурсів у своє дитинство, в часи, коли до мене залетіло багато «осколків» давньої та новітньої історії. Я роблю це навмисно, але не для того, щоб лише спростити. Як сказала одна з перших читачок передмови, дівчина, яка раніше була доволі далекою від історії, — завдяки цьому книга стає близькою і не буде відлякувати. Якщо сьогодні спробувати говорити з нашим суспільством про конституційну монархію, то, напевно, не всі будуть готові підтримати цю розмову. Але я сподіваюсь, що воно не злякається, зацікавиться і замислиться над тією спадщиною, яку підготували нам наші попередники. Тільки наша готовність визначить можливість опанувати її. Завдяки співробітництву з надзвичайно талановитою художницею Анною Гаврилюк, яка працює над нашими проектами багато років, ми створили набір листівок. Кожна з них невипадкова. Тут і репродукція Холмської чудотворної ікони, яка знаходиться в Луцьку і свідчить за нас перед цивілізацією. Це — ікона, яка свого часу перебувала в Десятинній церкві! Є тут і герб Волинсько-Галицької держави. Українська держава — це «трансформер», який у різних формах проіснував від Королівства Руського до Речі Посполитої і Литовського князівства, через Червону імперію і до відродженої незалежності. Але завжди був український народ, зберігалася ідентичність і мова. Серед листівок є вишиванка з села Чагрів поблизу Рогатина, на якій зберігся лев з тризубом Володимира і короною Данила...

Маємо шанувати ці речі, бачити їх у нашому народі. Липинський казав, що аристократизм і нова еліта — це не «голуба» кров і не «біла кість», а все діяльне та енергійне, що є в народі. Ми працюємо над тим, щоб це діяльне, енергійне отримало свою корону».

«ГАЗЕТА ВЗЯЛА СОБІ МЕТАМЕТУ — РЕКОНСТРУЮВАТИ ІСТОРІЮ»

Презентацію «Корони» відвідало чимало гостей. Читачі почали збиратися поруч із Дзеркальною залою Палацу Потоцьких ще задовго до початку, а коли захід таки розпочався, багатьом присутнім забракло місць Не забули про свою альма-матер і численні випускники Літньої школи журналістики «Дня» не лише зі Львова, але й з інших міст. Інтерес до презентації виявили представники львівських та національних ЗМІ.

Головна мета «Корони» та всіх книжок Бібліотеки газети «День» — навчати. Не дивно, що презентацію відвідали чимало освітян. Зокрема, і ректор ЛНУ ім. Івана Франка Володимир МЕЛЬНИК, який відзначив: «Дуже цікава та змістовна презентація, під час якої говорили про концептуальні речі. Не було жодних повторень. Різні автори та упорядники говорили про свої підходи та свої бачення. Тут всі були щирими та відкритими. Газета «День» взяла собі метамету — реконструювати історію так, як вони її розуміють, з точки зору історії України, як незалежної Русі. Тому я дуже вдячний Ларисі Олексіївній та команді «Дня» за їхню працю. Складовою нашого майбутнього є наша історична пам’ять. Очевидно, те, що пропонує колектив газети «День» із залученням молодих і знаних істориків, дає підстави говорити, що історія наша невичерпна не в інтерпретаціях, а в багатстві тих смислів, тих гуманістичних потенціалів, які в неї закладені. Вважаю, що ми повинні не тільки брати на озброєння те, що напрацьоване, зокрема, в цій книзі, а говорити про те, що вивчення історії, залучення історичної пам’яті до поведінки будь-якої людини є необхідною умовою становлення і зростання української державності. Це те, про що говорив Франко, закликаючи з етнічної маси творити національний організм, тобто систему, яка життєдайна, яка саморозвивається і відкрита до світу».

«Я ДУЖЕ ДОВГО ЧЕКАЛА НА ЦЮ КНИГУ», — ЗАЗНАЧИЛА МІНІСТР ОСВІТИ І НАУКИ ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ, ЯКА ПЕРШОЧЕРГОВО ВІДВІДАЛА СТЕНД «ДНЯ», ЩОБ ПРИДБАТИ РЕДАКЦІЙНУ НОВИНКУ

Своїми міркуваннями поділилася міністр освіти і науки України Лілія ГРИНЕВИЧ, яка першочергово відвідала стенд «Дня», щоб купити нову книгу «Корона, або Спадщина Королівства Руського». «Газета «День» творить неймовірний пласт роботи. Я дуже довго чекала на цю книгу, адже є постійним передплатником газети «День», і, прочитавши анонс, одразу захотіла її придбати. Це ті сторінки історії, які поки що добре не опрацьовані, не описані, а вони є частиною нашої державницької історії. Саме тому це дуже важливо, що така книжка з’явилася в українському суспільстві», — підкреслила Лілія Михайлівна.

Активною також була і молодь. Наприклад, Марта Хархаліс і Вітослава Глагович, які ще першокурсниками відзняли відео «Львівська політехніка обирає «День» під час фотовиставки газети у травні. Тепер на презентацію книжкової новинки дівчата прийшли вже в статусі другокурсниць факультету журналістики. У черзі за автографом головного редактора вони поділилися своїми враженнями. «Ми є фанатами газети «День», — зізнається Вітослава. — Звичайно, читали її попередні книжкові видання. Коли дізналися про вихід нової книги, відразу вирішили її купити, бо хочемо далі дізнаватися більше про нашу історію. Ми навчаємося на журналістів, тому розуміємо, що скоро почнемо також виконувати нашу місію перед суспільством. А газета «День» — правильний для нас приклад». «Так-так, коли з’явилася новина про вихід «Корони», то навіть не сумнівалися, що купимо її, — додає Марта. — Я перед цим читала книгу «Сестра моя, Софія...». Вона мене дуже вразила. Історія тут показана доступно, не так, як в інших історичних книжках».

«НОВИНКА «Дня» — ЦЕ ПРАВДА, ЯКУ ДАВНО «ЗАТИРАЛИ» І НАМАГАЛИСЯ У НАС ВІДІБРАТИ»

Серед гостей презентації книги була і одна з її меценатів, Світлана РОМАН, співвласниця кафе-кондитерської «Цукерня». Вона поділилася: «Вважаю, що суспільство вже давно потребувало книгу «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Протягом століть ми дивилися на нашу історію через московські окуляри. Новинка «Дня» не лише актуальна, вона просто необхідна. Це — правда, яку давно «затирали» і намагалися відібрати в нас. З газетою «День» я давно, прочитала чимало книг з серії «Україна Incognita», зокрема «Бронебійну публіцистику», «Підривну літературу», книгу «Сестра моя, Софія...». Переконана, що Україна багато втратила через те, що нам не вдалося встановити монархію. В часи Козаччини інші європейські народи мали своїх монархів й завдяки цьому їм вдалося зберегти свої держави. У нас же, на жаль, панував хаос. Не хочу говорити погано про козацтво, але там справді було багато мінусів. Якщо інші нації були згуртовані, то в Україні не було певності — кого захотіли на Січі, того поставили керувати; захотіли — зняли. Уся наша подальша історія, всі поразки доводять, що треба було тоді встановлювати монархію».

ОЛЕКСАНДР ШЛАПАК ПІШОВ ЗІ СТЕНДУ «ДНЯ» ПРИЄМНО «ОБТЯЖЕНИМ»

«МИСТЕЦТВО РОЗУМІТИ ІСТОРІЮ»

Цікаво та людно було протягом усіх п’яти днів на стенді №306, де була представлена Бібліотека газети «День». Цікаво, що перший покупець «Корони, або Спадщини Королівства Руського» на Форумі видавців придбав книжкову новинку «Дня» ще до відкриття самої виставки. Львів’янин Орест якраз допомагав команді «Дня» з облаштуванням стенду на Форумі. Побачивши ще запаковані, ще «гарячі» книжки, хлопець не вагаючись скористався відмінною нагодою: «Випав шанс придбати новинку — чому б його не використати? Тим паче, про книжковий проект «Дня» вже знаю давно. У моїй бібліотеці є декілька ваших книжок, зокрема, «Україна Incognita» та «Дві Русі». Знаю, що газета «День» випускає якісні та фактологічні репортажі. Цікавлюся історією, тому до проекту «Дня» ставлюся дуже позитивно. Радий, що видання не змінює традиціям і продовжує реалізовувати свій проект, щороку поповнюючи свою Бібліотеку».

Одним із перших покупців «Корони» став Генеральний консул Республіки Польща у Львові  Рафал ВОЛЬСЬКІ. Виступивши з вітальним словом під час офіційного відкриття 24-го Форуму видавців, він вирушив пройтися ярмарком, зокрема, зупинився біля стенду газети «День»: «Корону» вирішив придбати, тому що дуже ціную історичні тексти, які готує газета. Я сам за освітою історик, тому ця книжка поповнить мою колекцію історичних праць. Серія «Україна Incognita» дуже важлива, оскільки демонструє історичну різноманітність цієї частини Європи, в тому числі, звичайно, України. Ця серія підкреслює, наскільки це міцний якір в історії та культурі Європи загалом».

Охоче ділилися враженнями біля стенду всі. Зокрема, Оксана СУРМАЧ, директор Педагогічного коледжу ЛНУ ім. Івана Франка, яка придбала для себе книжкову новинку, відзначила: «Газета «День» працює не тільки над історичною освітою українців. Можна і треба використовувати її статті для вивчення таких університетських предметів, як «Історія української культури», «Моральна культура спілкування та етикет», також заслуговують на увагу етнографічні доробки та краєзнавчі напрацювання. Якраз на сторінках «Дня» можна знайти відповіді про наше минуле, яке пов’язане зі сьогоденням. Якщо ми не будемо сьогодні знати свого минулого, то в нас не буде великого майбутнього. У газеті «День» чітко простежується ця паралель між минулим і сьогоденням. Якщо ми не матимемо цього необхідного багажу знань, то не будемо окремою нацією та незалежною державою. «День» на цьому постійно наголошує. Народ повинен бути освіченим. А щоб його освітити, потрібно давати відповідну літературу, відповідні статті. Добре, що в газеті «День» якраз освіта науково-популярна. Не кожен може прочитати суху історію академіка. Натомість у науково-популярному викладі це подається доступно, читабельно та цікаво. Коли ти читаєш сторінку за сторінку, а далі знаєш, що продовження теми буде в наступному номері... Я особисто завжди дуже чекаю цього продовження».

Роман ДОНЕЦЬ досить довго стояв біля стенду, гортаючи «Корону». Зрештою, вирішив її придбати. «Я перед цим купив книжку, яка називається «Мистецтво розуміти мистецтво». А ось цю книжку можна назвати «Мистецтво розуміти історію». «Корона» — це енциклопедія, це збірник тих фактів, яких ми не знаємо, але які впливають на наше життя. Я переглянув зміст — більшості цього всього я не знаю. Це загальний альманах по нашій історії та геополітиці, який дає ключ до розуміння тих подій, які зараз відбуваються. Мені такої книжки, як «Корона», однозначно, бракувало», — резюмує свій вибір Роман.

А львів’янин Петро був серед перших, хто придбав книжкову новинку «Дня», оскільки оформив попереднє замовлення, замовивши книгу через інтернет. Однак на стенд №306 він прийшов і в останній день, аби придбати ще один примірник: «Ще одну «Корону» придбав на подарунок. Взагалі я ще з 96-го року є читачем «Дня». Дуже люблю п’ятничний номер «Дня», тому що там багато подається інформації, яка стосується культури та історії. Це цікаво та на часі протягом усіх років роботи газети. Видань, які б так якісно і систематично працювали, в Україні дуже мало. Практично всі книжки «Дня» вже є в моїй домашній бібліотеці, тому «Корону» не міг оминути увагою», — відзначає Петро.

«Розійшлися як гарячі пиріжки, — з подивом і смутком у голосі сказала пані, яка не встигла придбати на Форумі книжкову новинку «Дня». І таких, на жаль, виявилося чимало. Усі примірники «Корони, або Спадщини Королівства Руського» розкупили ще до обіду неділі!

«ХОЧУ ПОШИРЮВАТИ ЦІ КНИЖКИ»

Останні дві «Корони» на Форумі видавців у Львові придбала Арета БЛАВАЦЬКА. Нагоди поспілкуватися з пані Аретою ми не могли упустити, оскільки її історія та позиція варті особливої уваги. У радянські часи вона була в числі репресованих, відбувала заслання в Сибіру. Пані Арета відзначає, що «ціле своє життя займалася державним питанням, аби Україна була такою, як потрібно». На стенд «Дня» вона приходила ще в перші дні Форуму, аби придбати «Корону». Тепер вирішила прийти і купити ще два примірники: «Я хочу поширювати ці книжки. Саме «Корона» може належним чином виховати молодь. Одну книгу хочу залишити після себе своїм наступним поколінням. Другу передаю своєму товаришеві з Івано-Франківська Богданові Гулю, з яким ми були разом у Сибіру в часи репресій. Він має двох синів та внуків. У його та взагалі в кожному українському будинку ця книжка має бути настільною і передаватися з покоління до покоління. Третю книгу я передаю своєму сватові.  Це державотворча праця, яка може виховувати покоління. Знаю це точно, бо вже читаю «Корону». Україну, як державу, творили  ще за часів Київської Русі. Цей досвід і ці знання дуже актуальні сьогодні. Тираж «Корони» має бути в рази більший, щоб ця книга була в кожної української сім’ї».

Із студентом-журналістом Петром ЛУКІЯНЧУКОМ ми не раз зустрічалися протягом дня на Форумі, адже він тут працював волонтером. «Корону» із підписом головного редактора він придбав ще під час презентації, а ось враженнями від Бібліотеки газети «День» ще раз поділився в останній день Форуму: «Нам написали історію у строго обмежених координатах: від початку незалежності і до сьогодення, минуле віддали, перервали елемент тяглості і залишили лише фрагменти з негативом, намалювали безліч світів і кожен з них страшний: руїни Русі, хаотичний степ, раби-гречкосії — за таким принципом сформувалось покоління «безбатченків», нація не сприймає такого минулого, здається, що краще усе розпочати з нуля. Але я не хочу бути «сиротою», у мене був рід, я не виріс на чужому харчі, поданому з руки короля. Презентація «Корони» — час, яким точно позначено прихід любові. Тут словеса здатні зірвати з очей нації полуду, яка закривала внутрішній зміст її іншої, піднімають із-за обрію марево імперії, формують народний характер, який втратив свої маркери: мову, віру, стиль. Авторський колектив газети «День» відроджує лицарську етику, приміряє на голови народу корону, яку він по праву має носити». Як слушно зауважив у коментарі до враження «літньошколяр» «Дня»-2017 Олександр Савченко, українцям нарешті «повернули» корону...

Якщо ви не мали можливості придбати книжкову новинку «Дня» на Форумі, це не привід засмучуватися. Свій примірник «Корони, або Спадщини Королівства Руського» ви завжди можете замовити на сайті газети!

Крім того, нашу новинку вже можна придбати у львівських книгарнях, а незабаром — і в книжкових мережах «Є», «Буква» тощо — в усіх регіонах України. Завершується відправка книг, придбаних нашими читачами за попереднім замовленням. Також радимо слідкувати за нашою газетою і сайтом — невдовзі у містах, де буде зафіксовано особливий інтерес і здатність до партнерських представлень, відбудуться окремі презентації «Корони, або Спадщини Королівства Руського»!

Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів, Роман ГРИВІНСЬКИЙ, «День». Фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments