Я — для того, щоб голос мого народу достойно вів свою партію в багатоголосому хорі світової культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Велика дружба з равликом

Чому люди заводять екзотичних черевоногих молюсків

Їхні предки родом із Занзібару, Куби і тропічних лісів Бразилії. Однак про ці краї вони навряд чи розкажуть, а якщо ви їх налякаєте, взагалі сховаються у мушлю, адже вони — равлики. Восени в Київському міському будинку природи двічі відбувалася виставка велетенських равликів, яких дедалі частіше обирають як домашніх улюбленців. Невибагливі у догляді, не викликають алергій — хороший варіант, якщо дитина хоче тварину. Малеча равликів любить — це засвідчує кількість радісної дітлашні на листопадовій виставці цих тварин.

ДИТЯЧІ УЛЮБЛЕНЦІ ТА «КРИШТАЛЕВІ ВАЗИ»

Існують десятки видів велетенських равликів. Як розповідає Анна ПОДЕНЕЖНА, працівник інтернет-магазину Achatina, який організовував виставки в Будинку природи, найпопулярніший серед дітей — ахатина ретикулята, який є дуже контактним. «Такі равлики рідко зариваються у ґрунт і сплять. Вони весь час жваві, дозволяють брати себе на руки, їх можна навіть обережно, пальцем, гладити за тіло — вони не ховаються і не лякаються. Тож діти можуть з ними бавитися», — пояснює Анна.

Власне, ахатина ретикулята підходить тим, хто заводить равлика вперше, адже цей вид ще й невибагливий. Інший вид, з якого варто починати новачкам, — ахатина фуліка. А от архахатини, які вирізняються найбільшими розмірами, вибагливіші, для них дуже важливі температурний режим та режим вологості, які мають бути стабільними.

Є рідкісні види, які зазвичай купують колекціонери. «Такі равлики скоріше стають перлиною колекції людей, які давно мають різні види цих тварин і хочуть ще цікавіше, — коментує Анна  Поденежна. — Адже рідкісні види більш пасивні, вони не для того, щоб їх носили на руках. Також вони вибагливіші, чутливі до перепаду температур — через зміну в буквально два-три градуси можуть погано почуватися. Тому вони — ніби кришталева ваза, якою милуються, дуже цінують, але з нею не граються».

ОБІД ДЛЯ РАВЛИКА

Доглядати за равликами не надто складно. Щоб завести таку тварину, крім бажання, потрібні тераріум та підстилка — зазвичай із кокосового ґрунту й моху. Равлики їдять майже всі овочі та фрукти. Овочі — крім пасльонових, фрукти — крім цитрусових та ківі. Крім цього, зауважує Анна, щодня равликам потрібно давати для росту невелику кількість кальцію або кальцієво-злакового комплексу. Годувати тварину потрібно один раз на день, міняти ґрунт і прибирати — раз на три-чотири тижні.

«Дитина років з п’яти може доглядати за равликами самостійно: годувати, зволожувати. Допомога батьків потрібна раз на місяць, щоб почистити тераріум і застелити новий ґрунт», — додає Анна. До речі, якщо ви живете один і збираєтесь поїхати на тиждень, скажімо, у відрядження, можете спокійно залишити свого равлика на цей час на самоті. Варто тільки більше його зволожити і покласти більше сухої їжі. Втім, треба пам’ятати, що відносно простий догляд не означає його відсутності. Равлик не поскаржиться на голод, брудний ґрунт тощо, і треба стежити, щоб усі потреби улюбленця були задоволені.

З ПАРОЮ — ВЕСЕЛІШЕ

Велетенський равлик — це який? За словами Анни Поденежної, вдома можна виростити равлика з мушлею завбільшки до 15—18 сантиметрів. Ця мушля, залежно від виду, відрізняється за забарвленням, може бути смугастою чи однотонною, наприклад, коричневою. Тіло равлика теж може бути різних кольорів, хоч біле, хоч чорне.

Більшість видів ахатинів живе три-п’ять років. Так звана тигрова ахатина живе довше, вісім-десять років. «Як показує практика, коли равлики живуть у парі, коли їх кілька, вони ведуть активніший спосіб життя, менше сплять, більше повзають і зазвичай живуть довше, — розповідає Анна Поденежна. — Так, якщо ахатини живуть у домашніх умовах переважно три-п’ять років, то коли равлик один — цей показник ближчий до трьох років, коли їх більше — чотири-п’ять. У природі ці тварини стадні, тому так їм, певно, комфортніше».

Але якщо заводите кількох равликів, підготуйтесь до того, що вони розмножуватимуться. Равлики є гермафродитами з перехресним типом запліднення. Залежно від виду, віком від шести місяців до півтора року у них настає статеве дозрівання, і вони починають розмножуватись. Зазвичай відкладають яйця, хоч є й живородні.

Взагалі равлики — нічні тварини. Вдень вони, як правило, сплять, прокидаються під вечір. Але якщо равлика, котрий зарився у ґрунт і спить, покупати під теплою водою, скоріш за все, він прокинеться й почне поводитися активно. Проте навіть найжвавіший равлик — взірець спокою і статечності, чого так не вистачає багатьом людям. Можливо, у цьому теж криється одна з причин, чому ці тварини користуються такою популярністю.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments