Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Євро – гала – опера!

На головній оперній сцені України відсвяткували День Європи концертом, присвяченим Папі Римському Франциску

Мистецький проект Gala Europa був організований спільно з Міністерством культури України, Посольством Італії, Італійським інститутом культури та Посольством Румунії в Україні, Національною оперою України, Бухарестською національною оперою та Румунською національною оперою (м. Тімішоара).

Автором ідеї та координатором проекту, якому вже п’ять років,  є відомий дипломат і діяч культури, професор Нікола Франко Баллоні. Концерт об’єднав кілька знакових подій: святкування Дня Європи, головування в Раді Європейського Союзу Румунії та присвята Папі Римському Франциску, який виступив із ініціативою 24 квітня 2016 р. до всіх католицьких церков Європи зібрати кошти для потреб постраждалих від воєнних дій на сході України. Нагадаємо, соціальний проект «Папа для України» зібрав близько 16 млн євро, і з цієї суми значний внесок пожертвував особисто Папа Франциск!

Допомога надавалась незалежно від віросповідання чи його відсутності людям, які залишилися жити в охоплених бойовими діями містах і селах Донецької та Луганської областей, а також у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській областях та в місті Києві, де проживає найбільша кількість тих, хто вимушений був покинути рідний дім через агресію кремлівських загарбників... Передовсім допомогу отримували люди похилого віку, важкохворі, одинокі матері, вагітні жінки та багатодітні сім’ї, які переживають скруту, постраждалі діти, люди з інвалідністю. Це були як короткострокові проекти швидкого реагування (забезпечення паливом, їжею, засобами гігієни, одягом, ліками тощо), так і довгострокові, які служитимуть не один десяток років (ремонт та оснащення медичних закладів, відбудова житла)…

КСЕНІЯ БАХРІТДІНОВА

У концерті виступили: хор і оркестр Національної опери України (диригент – Микола Дядюра, хормейстер – Богдан Пліш), солісти Бухарестської національної опери та Румунської національної опери (м. Тімішоара) – сопрано Лекріміоара Крістеску і тенор Даніель Магдал, знаменитий музикант – італійський альт Даніель Пальміціо, а також солісти Національної опери України — сопрано Ксенія Бахрітдінова та баритон Олександр Мельничук.

ДАНІЕЛЬ ПАЛЬМІЦІО

Пролунали перлини європейської класичної музики — твори Бетховена, Н. Паганіні, Ф. Шуберта, Ш. Гуно, М. Бруха, М. Лисенка, Дж. Пуччіні та П. Масканьї, зокрема рідко виконувані в Україні, але не менш вражаючі композиції, як, наприклад, арії з опер «Африканка» Джакомо Меєрбера й «Андре Шеньє» Умберто Джордано.  Крики «браво» супроводжували виступи всіх артистів. Покорив серця меломанів вражаючий віртуоз Даніель Пальміціо, а коли на біс італійський альтист виконав знамениту щемливу «Мелодію» Мирослава Скорика, то в залі, де були дипломати, політики, громадські діячі, бізнесмени, митці, овації не вщухали кілька хвилин!

ДАНІЕЛЬ МАГДАЛ

- Мене переповнюють емоції і щира подяка всім учасникам та організаторам за чудовий і зворушливий музичний подарунок на честь Папи Франциска, - зізнався Апостольський нунцій в Україні Архиєпископ Клаудіо ГУДЖЕРОТТІ. - Серед усіх видів мистецтва музика є, напевно, найбільш універсальною мовою: вона будує мости, зближує народи, поширює по всьому світу гармонію і утверджує високі моральні цінності, такі як милосердя, солідарність, любов до ближнього. А як актуальна, наприклад, опера «Манон Леско» Джакомо Пуччіні в сучасному світі, приголомшений проблемами міграції та вимушених переселенців! Була проведена величезна робота по організації проекту, а майстерно підібрана програма концерту ретельно підготовлена солістами Національної опери України та виконавцями з Італії та Румунії. Найвищих похвал заслуговують також симфонічний оркестр і хор, які були просто на висоті: блискуче виконані Понтифікального гімн і марш Ш. Гуно, молитва з опери «Сільська честь» П. Масканьї або Te Deum з «Тоски» Пуччіні, запропоновано дуже цікаве і глибоке прочитання бетховенською увертюри «Леонора» № 3 - одного з улюблених творів Папи Франциска, виконання якого головний диригент Національної опери України Микола Дядюра і музиканти оркестру запропонували внести в програму концерту і присвятити йому від себе особисто. До глибини душі зворушило відео зі зверненням Папи Франциска і розповіддю про колосальну роботу, здійсненої в різних регіонах країни в рамках акції «Папа для України» - у глядачів в залі та артистів на сцені на очах наверталися сльози. Звичайно ж, мені буде дуже приємно під час аудієнції вже цього тижня поінформувати особисто Папу Франциска про таку прекрасну ініціативу в головному українському храмі музики, а також передати від імені Міністерства культури і Національної опери України «Золоту медаль», якою з нагоди реалізації цього міжнародного культурного проекту він був нагороджений «За видатну гуманітарну діяльність на благо Українського народу».

- Це була колосальна акція, - підкреслив відомий диригент Віктор ПЛОСКІНА. – Важливо, що до гранд-мистецьких проектів залучають провідних артистів із різних країн і це вже стало традицією. Чудово, що концерти відбуваються у мистецькому храмі, яким нині є зала Національної опери України. Дуже щирий вийшов вечір, прекрасно виступили всі учасники вечора, а програма витримана у стилі високої музики.

ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНІЧУК

- Я і моя дружина дуже любимо музику, - зізнався Антон ГЕРАЩЕНКО, народний депутат ВР. – Ми стараємося не пропускати прем’єри та знакові події, які проходять на лише у Києві, а й спеціально їздимо за кордон. Нещодавно були у Віденській опері… Сьогоднішній вечір - важлива подія. Нині на святкування Дня Європи до нашої країни приїхали прекрасні солісти з Румунії і альтист-віртуоз з Італії, гідну компанію їм склали й українські артисти, і за це велика подяка організаторам проекту Gala Europa.

ЛАКРІМІОАРА КРІСТЕСКУ

Я не шкодував долонь, аплодуючи, і кричав: «Браво»! Артисти викладалися на повну силу, тому їхній талант нікого з публіки не залишив байдужим. Класний був день, чудове свято і вражаючий концерт!

 

Тетяна ПОЛІЩУК, «День». Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів