Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, публіцист, громадський діяч

Лариса ІВШИНА: «По-крупному, стоїть вибір між Партією Опору і Партією Колаборації»

25 жовтня у день місцевих виборів, «112 Україна» провела телемарафон «Україна. Перезавантаження», гостем якого була головний редактор газети «День» Лариса Івшина. У студії телеканалу говорили про «гарячі точки» виборчого процесу, відповідальність політичних партій та чи зміниться політичний ландшафт в Україні.

«Україна підійшла до цих виборів у дуже складному стані, — заявила у прямому ефірі Лариса Івшина. – Якщо говорити про те, наскільки ці вибори були потрібні взагалі – це теж окреме питання. Коли потрібна централізація – ми робимо децентралізацію, коли ми говоримо про те, що у нас фактично немає ідеологічних партій – маємо в списках довжелезні «простирадла» і не можемо зрозуміти, що ці партії собою являють – яка їх ідеологічна платформа, принципи, погляди. Все це потім вплинуло на те, якої якості був прийнятий закон… При всій нібито складності партійного вибору, є дві важливі ознаки партій. По-крупному це Партія Опору і Партія Колаборації. Хто кого до кого відносить – це справа особистого розуміння політичної ситуації в Україні, особистих симпатій. Але так чи інакше – це дві виразні тенденції політичного життя».

Як і у більшості ЗМІ, в ефірі «112 Україна» обговорювали ситуацію із виборами в Маріуполі, зокрема те, хто повинен понести відповідальність за зрив тамтешніх виборів. «Відповідальність, найперше, на правлячій коаліції, далі є ЦВК, — коментує Лариса Івшина. — Якщо надходили сигнали, що є «зони неблагополуччя», то які були вжиті заходи? Крім Маріуполя ми в газеті дуже виразно і багато писали про інше місце напруження – Глухів. І сьогодні там уже були спостерігачі від ОБСЄ. Були дуже серйозні ознаки складних виборів. Якби була проявлена рішуча воля ЦВК це зупинити – в багатьох місцях не було б так гостро. Відповідати першими повинні ЦВК, а потім — ТВК. Погані закони і погана підготовка – це дуже дорого в кінцевому результаті обходиться для країни. Коли я чула, що через помилки у прізвищах будуть передруковувати бюлетені, які коштуватимуть 500 тисяч гривень, і це в тих округах, де люди не можуть сходити в лікарню, бо немає ліків, їздять по розбитих дорогах… Це велика турбулентність для країни – не вміти організувати вибори, значить рано проводити саме цим людям вибори».

За словами Лариси Івшиної, потрібно, щоб до влади прорвалася хоча б одна партія, яка має ідеологічну платформу, керівники якої мають репутацію, принципи і погляди. «Очевидно, що наше суспільство ще на таку партію не здобулося. Ми на початку 90-х навіть мали задатки створення ідеологічних партій, а потім у нас партії перетворилися на політичні проекти, політики стали успішними політтехнологами, і тепер нам дуже багато речей треба починати спочатку… Я особисто бачу вихід в поверненні до норми на всіх етапах. Треба всім масово перенавчатись. У нас немає християнсько-демократичної партії, ліберальної, у нас немає партій як таких. З кого тоді ми можемо вимагати дотримання якихось принципів?». На питання ведучого, «чи сьогоднішня влада зробила висновки з попередніх помилок?», Лариса Івшина відповіла: «Боюсь, що ні».

Під час телемарафону канал постійно давав включення кореспондентів з місця подій, а також цитував найголовніші новини дня. Зокрема, ведучий у прямому ефірі процитував: «Арсеній Яценюк вважає, що результати місцевих виборів не будуть впливати на склад уряду». На що головний редактор «Дня» відреагувала так: «Те, що партія Арсена Яценюка не пішла самостійно на вибори – це уже перший привід для ротації (у парламенті). На чолі з прем’єром. Це означає, що вони бояться відповідальності. Вони сховалися в блоці і не заявили про необхідність спілкуватися з приводу того курсу, який уряд повинен був реалізувати за цей рік. Хіба ні? Друга тема – це дочасні парламентські вибори. Звісно, опозиція, якщо можна говорити, що це – опозиція, це частина того ж самого бізнес-бомонду, який зараз не при владі. Я не бачу принципової різниці за невеликими вкрапленнями людей, які через Майдан прорвалися в політику. Це – внутрішньовидова конкуренція. Не думаю, що треба пришвидшувати ці вибори. Українці все ще не мають альтернативи, і про неї треба говорити».

«Сьогодні ключове слово – довіра, - наголошує Лариса Івшина. – Це – дорогоцінний ресурс. Коли ми бачимо апатію у людей, треба ставити запитання – чому так, що відбулося? Очевидно, це складний інертний процес. Ми сподівалися на перезавантаження – цього не відбулося. Чому? В якому місці має бути зупинка і розворот або набір нової висоти? У нашій країні давно відбулася моральна катастрофа небаченого масштабу. Ми пропустили або зробили вигляд, що не помітили дуже багато речей, після яких політична репутація як інститут перестала працювати. Хіба випадковістю є те, що нових партій ніхто не питає, звідки вони взялися, а зі старих партій, які на початку 90-тих боролися за незалежність, не вціліла жодна?.. Наша інтеграція до європейської спільноти вимагає перезаснування в правилах. Якщо ми прийшли до війни, це означає, що ми щось робили не так. Путін – ворог, але і з українського боку немало людей сприяли тому, що ця війна стала можливою. І вони сьогодні присутні в нашій політиці… Всі ці роки розумних громадян намагалися утримувати в «резерваціях». Це фатальна помилка. Україні треба робити все абсолютно інакше, що довело її до війни».

Повне відео дивіться за посиланнями:
http://112.ua/video/larisa-ivshinavalentin-gladkih-i-vladimir-gorkovenko...
http://112.ua/video/larisa-ivshina-galina-zelenko-i-aleksandr-klyuzhev-g...

Анна СВЕНТАХ, "День"

comments powered by HyperComments