Найвища мудрість — знати самого себе
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, поет

Про націоналізацію і наслідки

В ефірі Громадського радіо обговорили публікацію «Дня» про ситуацію з ПриватБанком

20 грудня ведучі програми «Київ-Донбас» на Громадському радіо  в прямому ефірі обговорили матеріал «Дня» про націоналізацію «ПриватБанку» - «НЕприватна історія Приватбанку» з автором публікації – редактором відділу економіки газети «День» Аллою ДУБРОВИК-РОХОВОЮ.

«Позиція, якої дотримується наше видання у цій історії, практично не звучить у нашому супер-вільному інформаційному просторі. В Україні стало модно говорити, що ти – ліберал, і виступаєш за ліберальні цінності – як серед експертів, так і серед журналістів. Але як прийшлося до діла, то люди, чомусь, радо вітали …націоналізацію? Це – трошки з іншої опери», - зауважує редактор відділу економіки газети «День».

Вона «нагадала» в ефірі відомий вислів, що великі люди обговорюють ідеї, а маленькі - особистості. «Ми в «Дні» історію з ПриватБанком пропонуємо розглядати з точки зору інтересів суспільства, яке складається з «дорослих» «великих» людей. Давайте говорити про тенденції, а не про те «хороший Коломойський, чи поганий»? Адже, по-факту, якщо є питання до менеджменту банку – а вони є, про що «День» багато писав, взяти хоча б історію з повідомленням Центру Протидії Корупції в Генеральну прокуратуру України про виведення структурами групи Приват 1,8 мільярдів рефінансу від НБУ, справа досі не розслідувана – то в нормальної держави є інші інструменти впливу, окрім як екстрені засідання Ради Національної Безпеки  вночі у вихідний день. Де робота СБУ? Генеральної прокуратури? Держфінрозвідки? НБУ, зрештою!? Який, очевидно ж знаючи про «проблеми» ПриватБанку  продовжував вливати в нього рефінанс», - говорить Алла ДУБРОВИК-РОХОВА.

«Хочу відзначити ще один важливий нюанс у цій історії з націоналізацією ПриватБанку – це переможні реляції в Росії щодо цього. Звичайно, з одного боку їх можна пояснити неприязню особисто до Коломойського, який свого часу «поламав» плани Кремля, за що став «особистим ворогом Путіна, пригадуєте? Але є ще й інший момент. Ми говорили, до речі, про нього з головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною, коли я їхала до вас на ефір. В Московії вітають, що ми йдемо їхнім шляхом. Дозволю собі нагадати, що  у 2017 році буде 100-річчя жовтневої революції, «результати» якої зігнали українців в «колгоспи», ціною Голодомору і сотень закатованих «куркулів» по таборах. Так на наших землях винищували «приватного власника». А що робить сьогодні українська держава, щоб його захистити? Зміст тоді такими велики втратами відриватися від Москви, якщо ми по-факту, будуємо таку ж «Державу»?!» - говорить журналіст «Дня».

На зауваження ведучого Михайло Кукіна, що мовляв націоналізацію ж привітали не лише у Росії, а і в МВФ, і в ЄС, редактор відділу економіки відповіла, що часто європейські політики та функціонери міжнародних фінансових організації, в силу своєї поганої поінформованості, стають заручниками певних політичних та придворних ігор. «У мене як журналіста дуже часто виникають питання до джерел, з яких той же МВФ черпає інформацію про Україну і внутрішню ситуацію тут», - відзначає Алла ДУБРОВИК-РОХОВА.

«На жаль, я не поділяю «переможні реляції», які вчора ми чули від представників держави. Мовляв, все гаразд – «з вашими вкладами все буде добре». Історія з ПриватБанком не завершилась. Градус напруги, підігрітий ЗМІ, в суспільстві навпаки зростає. Як і - ризики для держави.  Це – ЧП величезного масштабу насправді – те, що відбулося вночі в неділю. Ми показали світову знову, що держава керується, фактично, у ручному режимі. Не працюють основні інструменти та механізми. Я вже не кажу про інвестиційний клімат в країні, де порядок націоналізації можуть змінювати «розчерком пера» на екстрених засіданнях уряду… Нема поваги до приватної власності. Тепер починається ще один важливий екзамен – держава повинна буде показати себе ефективним новим власником і забезпечити нормальне функціонування банку. Щоб ФОП могли спокійно знімати, перераховувати свої кошти, платити податки. А часу дуже мало. На носі – кінець року, звітний період. Боюсь, що якщо держава не виконає своїх зобов’язань як ефективний власник найбільшого системного банку, який має концентрацію безготівкового обслуговування часткою більше  50%, то отоді буде «революція»», - говорить редактор відділу економіки.

comments powered by HyperComments